Odkaz Andreja Danka voličom KDH

Odkaz Andreja Danka voličom KDH

Alojz Hlina 31. augusta pred piatimi rokmi. Foto: Martin Baumann/TASR

Posledná letná úvaha na tému déjà vu.

Aby sme sa naladili na spoločný tón, začnem citátom.

„Toho vypočítavého právnika z River Parku, ktorý ide robiť „výskum“ stresu štátnych úradníkov za 5 miliónov eur, treba zavrieť spolu s nejakým vymletým holohlavým kotlebovcom. Možno keď mu vo väzenskej sprche spadne mydlo a kotlebovec tam už bude dosť dlho, konečne pocíti na tele, že kradnúť sa nemá.“

Toť slová predsedu KDH uprostred prázdnin. Hovoriť o nástupcovi Čarnogurského, ale aj Hrušovského a Figeľa je nepatričné. Viac podobností nájdete s Igorom Matovičom.

Alojz Hlina cez prázdniny toho stihol viac, okrem iného rozdával balenú vodu pri diaľnici, chcel opravovať staré kríže a politikom všetkých strán odkázal, že bez KDH budúca vláda nevznikne.

Hlina je performer, všetci vieme, ale v jednej veci slávi opatrný úspech – jeho strana sa už pravidelne dostáva nad päť percent, preto sa treba začať pýtať na to, aký bude politik, keby sa KDH dostalo do parlamentu. Nuž a aby tento text opäť raz nebral osobne, nie je len o ňom.

August, to bolo spaľujúce slnko, víchrica a SNS. Sledovali sme znemožnenie predsedu strany, ktorá sa po vypadnutí z parlamentu dokázala vrátiť. Predseda strany si tiež uzurpoval všetky zásluhy, vymedzil sa voči starej garde a uveril, že stranu môže prebudovať na svoj obraz.

Vonkajších podobností medzi SNS a KDH je viac, aj okrem predsedov, ktorí všetko hrajú na seba. SNS napríklad nemala kádre na ministrov, nominantov našla (a aj na školstvo napokon nájde), ale politika žiadneho. Bolo dobrým zvykom, že KDH malo nominantov na ministrov vnútra či spravodlivosti, vedelo sa vyjadriť k zahraničiu či obrane, mať predstavu o daniach, občas niekto prekvapil aj v inej téme. Teraz dominujú postoje, slová, gestá.

Bývali časy, keď politici KDH diktovali tempo diskusiám o vzťahu k Bruselu, napríklad. Čo si dnes myslí KDH o integrácii? Kto je Hlinovi bližší – Fico či Krajniak?

Prvá otázka na voličov KDH preto je, kto sú prípadní budúci ministri strany, bez ktorej sa nebude dať vládnuť.

Tých otázok je viac a čím budú voľby bližšie, budú pribúdať. Začať ale treba, aby voliči KDH nezažili déjà vu a nepozerali sa, ako o pár rokov predseda ich strany nosí niekomu vodu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo