Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. august 2017

Na celodenné oslavy SNP prišlo 10 až 12 tisíc ľudí

Návštevníci si nenechali ujsť ani Lavičku veteránov, ktorú českí veteráni venovali slovenským.

Počas včerajších centrálnych osláv 73. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici, ktoré trvali až do večera, zavítalo do areálu Pamätníka SNP 10 až 12 tisíc návštevníkov. Pre TASR to uviedol Stanislav Mičev, generálny riaditeľ Múzea SNP, ktoré bolo hlavným organizátorom.

"Oslavy nemôžem hodnotiť inak ako pozitívne. Vyšlo všetko, vrátane počasia. Veľmi veľa návštevníkov bolo aj na oficiálnej časti osláv, ktorí sa zaujímajú o dianie a politiku. Prišli, aby vzdali úctu ľuďom, ktorí bojovali v SNP. Mohli obdivovať takmer sto modelov tankov, to nikdy nebolo na jednom mieste. Popoludní ich pritiahol kultúrny program, ktorý bol na vysokej úrovni," zhodnotil Mičev.

Návštevníci mali včera vstup do Múzea SNP bezplatný a mnohí to využili. Ujsť si nenechali ani Lavičku veteránov, ktorú českí veteráni venovali slovenským alebo dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie, prezentáciu Ozbrojených síl SR, statické a dynamické ukážky vojenskej techniky či zoskok vojenských výsadkárov.

"Lavička veteránov je prvá na Slovensku a som rád, že je tu v areáli Múzea SNP. V Čechách táto tradícia funguje už v niekoľkých mestách, teraz sa Česi rozhodli venovať lavičku aj našim," dodal Mičev.

Význam každoročne organizovaných osláv SNP v Banskej Bystrici podčiarkuje účasť hostí. Aj teraz sa na nich zúčastnili všetci traja najvyšší ústavní činitelia, prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a premiér Robert Fico ako i viacerí ministri vlády. Na pietnom akte nechýbal ani exprezident Ivan Gašparovič. Vence k pomníku položili tiež zástupcovia politických strán, štátnej správy a samosprávy. Do Banskej Bystrice, srdca SNP, prišli vzdať úctu padlým počas druhej svetovej vojny zástupcovia 35 veľvyslanectiev.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.