Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. august 2017

Merkelová podporuje vytvorenie Európskeho menového fondu

Dokáže si predstaviť aj spoločné európske ministerstvo financií a hospodárstva.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporila myšlienku vytvorenia Európskeho menového fondu. Povedala tiež, že si dokáže predstaviť spoločné európske ministerstvo financií a hospodárstva. Signalizovala tým snahu o prehĺbenie integrácie v rámci eurozóny.

Merkelová je kancelárkou od roku 2005 a s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá aj nadchádzajúce voľby, ktoré sa budú konať 24. septembra. Už viackrát naznačila, že je pripravená zatlačiť na prehĺbenie integrácie eurozóny, ktoré podporuje aj nový francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Nemecká kancelárka uviedla, že podporuje "skvelý nápad" svojho ministra financií Wolfganga Schäubleho zmeniť Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), vytvorený na pomoc krajinám eurozóny v problémoch, na Európsky menový fond. Podľa Merkelovej by to zvýšilo stabilitu menovej únie, keďže eurozóna by tým svetu ukázala, že má komplexné mechanizmy, ako reagovať na nečakané situácie.

Dodala, že nevylučuje ani francúzsku myšlienku spoločného ministerstva financií. "Dokážem si tiež predstaviť spoločného ministra hospodárstva a financií." To by podľa nej umožnilo zlepšiť koordináciu fiškálnych a hospodárskych politík.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.