Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. august 2017

Prečo Fico stále tak potrebuje Kaliňáka

O takomto čase pred rokom sa odpočítavali jeho posledné hodiny. On je však stále tu a nad vodou ho držia aj voliči Smeru.
Prečo Fico stále tak potrebuje Kaliňáka

Foto TASR

Ten údaj z nového prieskumu Focusu, ktorý meral dôveryhodnosť politikov, si takmer nikto nevšimol, no je zo všetkých tých čísiel najzaujímavejší – ide o osobné preferencie Roberta Kaliňáka.

Respondenti mali spontánne uviesť mená troch politikov, ktorým najviac dôverujú. Ako sa dalo čakať, najlepšie dopadli Andrej Kiska (27,3) a Robert Fico (26, 5), Andrej Danko, ktorý pred rokom sníval svoj intenzívny premiérsky sen padol v porovnaní s posledným prieskumom tohto typu v júni 2016 z 20 na vyše 14 percent.

Prekvapenie prichádza až nižšie. 10,5 percenta respondentov pri otázke, komu najviac dôveruje, spontánne uviedlo meno Robert Kaliňák. Minister vnútra tak ostáva po premiérovi Ficovi s prehľadom druhým najpopulárnejším politikom Smeru.

O polovicu menej ľudí si spomenulo na Petra Pellegriniho (5,5 percenta), podpredsedu vlády, ktorý má byť budúcnosťou Smeru, či na ďalšieho sympaťáka, ministra zahraničia Miroslava Lajčáka (5,4 percenta). Na ďalších vedúcich politikov Smeru si v prieskume Focusu už nespomenulo ani percento voličov. 

Ešte väčšmi prekvapí, keď sa pozrieme na rovnaké prieskumy Focusu z uplynulých rokov. Minulý rok v júni nameral Focus Kaliňákovi rovnaké percento dôveryhodnosti (to mu už ubližovala kauza s Bašternákom). Je pravda, že rok predtým v septembri 2015, keď vrcholila utečenecká kríza a Smer stúpal nahor, mal Kaliňák v rebríčku dôveryhodnosti až 16 percent.

Lenže roky dozadu dosahoval porovnateľné čísla ako teraz po prevalení škandálu s Bašternákom (rok 2014 – 11 percent, rok 2013 – 10 percent).

Prieskum dôveryhodnosti politikov (výber). Zdroj: Focus

Kaliňákov zázrak

Z Bratislavy sa tomu verí len ťažko, veď meno ministra vnútra je od minulého leta symbolom korupcie na najvyšších miestach, kedysi korunný princ Smeru je najľahším terčom médií aj opozície a hlavnou postavou, proti ktorej sa organizujú protikorupčné pochody.

Volič Smeru si však naďalej myslí svoje a Kaliňák ostáva s prehľadom druhým najpopulárnejším politikom najsilnejšej strany.

Ako je to vlastne možné?

Samozrejme, je v tom sila zotrvačnosti a najmä sila voličského jadra voličov Smeru. Ako vyplýva z ďalších dát Focusu, až okolo 40 percent voličov Smeru považuje Kaliňáka za jedného z troch najdôveryhodnejších politikov na Slovensku.

Dá sa predpokladať, že na túto masu voličov nemali protikorupčné pochody či protesty pred Bonaparte alebo neustála negatívna publicita nijaký efekt. To všetko si vysvetľujú ako útoky nepriateľa na ministra, ktorý možno aj má niečo za ušami, ale je stále náš.

Pre Kaliňáka je táto nemenná vernosť jadra ako dar z nebies – ešte o takomto čase pred rokom komentátori uzatvárali stávky, či minister vnútra padne ešte počas predsedníctva EÚ alebo až krátko po ňom. A keď nepadol, považovali sme za zjavenú pravdu, že v Smere definitívne odbila postkaliňákovská doba, najžoviálnejší minister si to ešte odkrúti do predčasných či riadnych volieb a potom mu už konečne zazvoní zvonec.  

Ale teraz sa skúsme vžiť do hlavy chladného a pragmatického robota Roberta Fica, ktorého v médiách stále staviame pred otázku, kedy sa konečne zbaví Kaliňáka.

Iste, Fico to nikdy nechcel spraviť, vedia toho vzájomne na seba až príliš a kauza Bašternák a protesty pred Bonaparte ich nerozdelili, ale ešte viac prepojili pupočnou šnúrou.

No kráľ marketingu si môže každé ráno pred zrkadlom položiť aj túto otázku: ja že sa mám zbaviť môjho druhého najpopulárnejšieho politika, ktorý by aj v prípade predčasných volieb nazbieral po mne asi opäť najviac krúžkov?

A zároveň si môže odpovedať ešte druhou otázkou: to chcú z vedenia strany vytlačiť Kaliňáka päť percentný Pellegrini, alebo Kažimír s Maďaričom, ktorí majú v bratislavských médiách a salónoch síce čoraz lepší imidž, ale v prieskume si na nich naši voliči vôbec nespomenuli?

Samozrejme, Kaliňák ostáva aj napriek tomuto prieskumu olovenou guľou Smeru – všetko, čo stelesňuje, mobilizuje opozíciu a časť jej voličov, je veľmi zraniteľný, stačí ďalšia veľká kauza a minister vnútra bude (možno) celkom neudržateľný.

A rovnako platí, že Smer nemôže žiť len zo svojho voličského jadra, ale potrebuje presviedčať aj masu voličov, ktorí patria do takzvaného mäkkého obalu, teda váhajúcich voličov.

Práve v tejto skupine sa začína Kaliňákov problém. Smer má totiž najväčšie voličské prekrytie s elektorátom SNS a tu sa podľa dát Focusu ukazuje, že kým Fico je jedným z troch najdôveryhodnejších politikov pre 36 percent voličov SNS, Lajčáka takto vníma 13, Pellegriniho 10 percent voličov, Kaliňáka uviedlo iba osem percent voličov SNS.

Prečo ho bude Fico naďalej potrebovať

Kauza Bašternák teda Kaliňáka nepripravila o stúpencov v tábore pevných voličov Smeru, ale minimálne o schopnosť oslovovať ďalšie voličské skupiny, čo sa sympaťákovi Kalimu darilo predtým.

Z pohľadu Roberta Fica, pre ktorého sú prieskumy dôležitým vodidlom pri rozhodovaní, to však určite nie je akútny problém.

Navyše, Kaliňák naďalej plní pre Smer dôležité stranícke úlohy. Spomedzi špičiek strany je to už len on, kto dokáže trpezlivo komunikovať s Andrejom Dankom, preniesť sa cez jeho nálady, dať mu najavo, že si ho váži a ponúknuť mu cestu, ako von z brindy.

Robert Fico už toto mentálne nastavenie stráca, Dankovi čoraz častejšie nedvíha telefóny, takže koaliční lídri dnes komunikujú najmä esemeskami.

Viacerí informovaní ľudia zo zákulisia Smeru si však myslia, že keby počas minulého týždňa nebol Kaliňák na dovolenke, kríza by sa zrejme až tak nevyhrotila. Kaliňák by sa vo vedení najviac zastával umierneného riešenia s Plavčanom, ale bez neho prevládli zástancovia radikálnejšieho názoru (Pellegrini, Kažimír, Maďarič), že Plavčana sa treba zbaviť a dúfať, že ponížený Danko skrotne.

To nebol zlý kalkul, ale zdá sa, že Danko v Dubaji celkom neskrotol a koaličná kríza s hrozbou predčasných volieb bude gradovať aj tento týždeň.

O tom, ako sa vyvinie, bude možno rozhodovať aj taká maličkosť, či sa už Kali – posilnený najnovším prieskumom Focusu - vrátil z dovolenky.

Inzercia

Odporúčame

Ospravedlnenie Miroslavovi Výbohovi

Ospravedlnenie Miroslavovi Výbohovi

V článku "Vagovič: Korupcia nebola nikdy tak blízko Ficovi ako v kauze Pandur" sme v súvislosti s výpoveďou Marka Dalíka napísali, že Výboh si mal pýtať úplatok. Dalík pred súdom hovoril o provízii. Uverejňujeme ospravedlnenie Miroslavovi Výbohovi.