Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. august 2017

Kiska dostal Plavčanovu abdikáciu, čaká návrh na nového ministra

Prezident Andrej Kiska dnes dostal list od ministra školstva Petra Plavčana.

Napísal v ňom, že demisiu podáva k 31. augustu 2017. Informoval o tom dnes riaditeľ tlačového a komunikačného odboru prezidenta Roman Krpelan.

"Prezident teraz očakáva oficiálny návrh predsedu vlády na vymenovanie nového ministra školstva," doplnil Krpelan. V prípade, ak taký návrh nepríde, prezident prijme Plavčanovu demisiu a v zmysle ústavy určí niektorého člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať rezort školstva.

Na odchod ministra školstva Petra Plavčana vyzval minulú stredu premiér Robert Fico. Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Danko meno nového ministra ešte neoznámil. Fico uviedol, že ak nové meno nepríde súčasne s Plavčanovým odchodom, dočasne by rezort mohol viesť minister obrany Peter Gajdoš.

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie.

Európska komisia neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.
 

Inzercia

Odporúčame

Voľby predsedu BBSK by vyhral Ján Lunter

Voľby predsedu BBSK by vyhral Ján Lunter

Najväčšie šance stať sa predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja má podnikateľ Ján Lunter a úradujúci predseda BBSK Marián Kotleba (ĽSNS). Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Focus zrealizovanom na objednávku jedného z kandidátov na predsedu BBSK Martina Juhaniaka. Výsledky prieskumu zverejnil Focus dnes.

Dvojzápas Slovenska s ČR - Ramsay dáva jasné pokyny, hráči sa už tešia

Dvojzápas Slovenska s ČR - Ramsay dáva jasné pokyny, hráči sa už tešia

Hokejovú reprezentáciu Slovenska čaká tento týždeň prvá previerka pod vedením nového realizačného tímu. V dvojzápase s Českom v stredu 23. augusta v Třinci a o deň neskôr v Žiline, budú chcieť upraviť negatívnu bilanciu, no najmä spoznať nový systém, ktorý im bude vštepovať kanadský tréner Craig Ramsay.  

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.