Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. 08. 2017, 07:30

Kto zaviazal Langošovi oči

O návrhu koaličných poslancov, ktorý by podľa študentov spolitizoval ÚPN, sa bude hlasovať v septembri.
Kto zaviazal Langošovi oči

Aktivisti z iniciatívy Pamätaj zaviazali oči soche Jána Langoša na protest proti novele o zmene riadenia ÚPN (TASR/Martin Baumann)

Hviezdoslav, Satinský či bratislavský Čumil. Ich sochy bolo v týchto dňoch možné zahliadnuť s červenou páskou na očiach. Na svedomí to majú mladí ľudia z iniciatívy Pamätaj.

Nepáči sa im novela koaličných poslancov, ktorí žiadajú zmenu riadenia Ústavu pamäti národa. Na jej nedostatky upozorňujú aj symbolickým zaviazaním očí sochám po celom Slovensku.

Krajňák má skončiť a dostávať nižší plat

Návrh zákona predložili ešte koncom mája do parlamentu poslanci Mária Janíková, Ľubomír Želiezka (obaja Smer), Edita Pfundtner (Most-Híd), Jaroslav Paška (SNS) a Martina Šimkovičová (nezaradená). Podľa neho by riadenie inštitúcie prešlo z rúk predsedu správnej rady Ondreja Krajňáka do rúk celej správnej rady. Tá má deväť členov, z ktorých päť volí parlament, dvoch vláda a dvoch vyberá prezident.

Zároveň by prijatím novely terajší šéf v polovici októbra vo funkcii automaticky skončil. Krajňák má byť pritom na čele ÚPN do roku 2019.

„Výkon funkcie doterajšieho predsedu správnej rady sa skončí dňom 15. októbra 2017, pričom doterajší predseda správnej rady naďalej ostáva členom správnej rady do konca funkčného obdobia, na ktoré bol zvolený,“ píše sa v návrhu zákona.

"Poslaneckú iniciatívu rozhodne považujeme za veľký krok späť. Zámer predkladateľov je jasný - zbaviť ústav štatutára, ochromiť inštitúciu a vrátiť jej bezzubú podobu, v ktorej prežívala pred pár rokmi," povedal po predložení návrhu hovorca ÚPN Peter Juščák.


Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Foto - TASR/Jakub Kotian

Po prijatí novely by bolo možné predsedu správnej rady v podstate kedykoľvek odvolať. Uvádza totiž, že sa tak môže stať, ak „boli zistené závažné nedostatky pri výkone jeho funkcie“. Zhodnúť by sa na tom musela väčšina členov správnej rady.

"Presunutím kompetencií štatutárneho orgánu z predsedu na správnu radu hrozí znefunkčnenie operatívneho riadenia ústavu, bez ohľadu na to, kto bude predsedom. Je totiž možné, že sa členovia správnej rady, menovaní z rôzneho politického spektra, nezhodnú na jednotnom stanovisku ani po dlhšom čase," upozornil podpredseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS ) Andrej Dvorecký.

Novela ďalej hovorí, že predsedovi správnej rady sa zníži plat z trojnásobku na dvojnásobok priemernej mzdy.

"Skončenie pracovného pomeru s historikom - obdivovateľom Jozefa Tisa a ďalším - bývalým komunistickým ideológom spôsobili mediálnu odozvu a nevôľu až v parlamentných kruhoch,“ hovorí Juščák.

Prečítajte si tiež:
Odchod Kotlebovho historika Zdieľať

Študenti proti návrhu bojujú

Návrh koaličných poslancov, o ktorom bude Národná rada hlasovať v septembri, sa nepozdáva skupine mladých ľudí, ktorí proti nemu protestujú. Spoločne založili občiansku iniciatívu Pamätaj.

„Chceme ňou upozorniť na nedostatky novely a zároveň využiť tento čas, aby sme ukázali, že mladým záleží na odkrývaní vlastnej histórie. Špeciálne v období narastajúceho extrémizmu,“ uviedli aktivisti, podľa ktorých bola novela šitá horúcou ihlou a jej zámerom je oklieštiť činnosť ústavu a spolitizovať ho.

Zároveň volajú po celospoločenskej diskusii o činnosti ÚPN.

Svoj protest vyjadrujú aj zaviazaním očí červenou páskou známym bratislavským sochám. Dávajú tak najavo, že pred históriou si nemienia zakrývať oči. K aktivite vyzývajú všetkých mladých ľudí po celej krajine.


Pásku na očiach mal v posledných dňoch aj Schöne Náci. Foto - facebook/Pamätaj

Uplynulý piatok predstúpili pred sochu zakladateľa ÚPN Jána Langoša na Námestí SNP v Bratislave s podobizňami Hartmuta Tautza, Titusa Zemana, Heleny Weinwurmovej, Alfréda Wetzlera a Ireny Kawaschovej, ktorí sa stali obeťami hrozivých skutkov spáchaných počas obdobia nacizmu a komunizmu.

„Dnes tu s nami stojí päť obetí, ktoré však už nemôžu hovoriť, a ako iniciatíva Pamätaj chceme byť ich hlasom,“ povedala novinárom členka iniciatívy Veronika Bruncková.

„Sme presvedčení, že vyrovnávanie sa s našou vlastnou minulosťou sa nekončí Mečiarovými amnestiami. Slovensko by si malo pamätať hrozivé skutky, ktoré sa stali v čase komunizmu a nacizmu. Ak sa s touto časťou našich dejín nevyrovnáme a nenaučíme vyrovnávať, vystavujeme sa riziku, že sa toto obdobie môže zopakovať,“ tvrdia aktivisti.

Odporúčame