Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2017

KDH navrhuje zmeny v oblasti eurofondov

Škandál s eurofondmi na ministerstve školstva nie je jediný a situácia je oveľa vážnejšia.

Upozornilo na to dnes mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Čerpanie eurofondov na Slovensku označilo za katastrofálne a navrhuje viacero zmien.

„V posledných dňoch a týždňoch sme boli svedkami mnohých zvláštnych informácií a škandálu s eurofondmi najmä na ministerstve školstva. Myslíme si ale, že to nie je jediný škandál a že tá situácia je oveľa, oveľa vážnejšia. Slovensko, bohužiaľ, nekladie dostatočnú pozornosť svojej budúcnosti a systém eurofondov s tým priamo súvisí,“ uviedol europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Kresťanskí demokrati poukázali na to, že Slovensko muselo za roky 2013 až 2016 vrátiť pre chyby v čerpaní viac než 15 % eurofondov, čo je najviac spomedzi krajín Európskej únie. „To sú prostriedky, ktoré nešli napríklad na vedu a výskum nielen pre jeden zbabraný projekt, ale ktoré tam nešli systémovo viac rokov,“ konštatoval Štefanec.

Na chvoste je Slovensko podľa neho aj úrovňou schopnosti inovácií. Europoslanec zdôraznil, že krajiny, ktoré sa pohybujú v lepších pásmach, majú najmenšiu chybovosť v čerpaní eurofondov. Je to napríklad Fínsko, ktoré robí vo využívaní fondov najmenej chýb a zároveň je najlepšie v inováciách.

Predstavitelia KDH zároveň vyčíslili, že Slovensku patrí 19. miesto v objeme prostriedkov vynakladaných na vedu a výskum. Dáva na ne 1,18 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je menej ako priemer EÚ (2,03 %) aj V4 (1,38 %). Hnutie preto navrhuje zvýšiť podiel financií, ktoré idú do tejto oblasti, na minimálne 1,38 % HDP do roku 2020.

Inzercia

„Treba zásadne zmeniť transparentnosť v oblasti eurofondov. Nielen systém výberu hodnotiteľov, ale celý systém nastavenia tak, aby bol prístupný celej verejnosti. Tá transparentnosť by sa mala týkať nielen procesov, ale aj obsahovej dokumentácie s výnimkou technickej dokumentácie. Je tu veľký priestor pre zlepšenie,“ domnieva sa Štefanec.

Štát by sa mal podľa neho učiť od krajín, kde to funguje, okrem Fínska napríklad aj od Estónska.

Člen predsedníctva KDH Andrej Klapica dodal, že Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou odlivu vysokokvalifikovanej pracovnej sily. „Ak sa nič nezmení, Slovensko zmešká vlak do štvrtej priemyselnej revolúcie, teda inovatívnej a digitalizovanej Európy. Ďalší takýto vlak už vypravený nebude,“ poznamenal.

Pri eurofondoch na vedu a výskum navrhujú kresťanskí demokrati zároveň väčšie zapojenie malých a stredných podnikateľov, ktorí tam už dnes majú výsledky. Financie by prerozdelili tak, aby boli podporené najmä projekty v oblasti elektromobility, digitalizácie a zdravotníctva. O tom, ako majú byť vynakladané prostriedky z eurofondov na vedu a výskum, chce hnutie vytvoriť širokú diskusiu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.