Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. august 2017

V Ugande sa nachádza už milión utečencov z Južného Sudánu

Počet utečencov z Južného Sudánu, ktorí hľadajú útočisko v susednej Ugande, už dosiahol jeden milión, čo predstavuje míľnik v situácii opisovanej ako najrýchlejšie rastúca utečenecká kríza na svete.

Ugandskí predstavitelia vyhlasujú, že nápor ľudí utekajúcich pred občianskou vojnou v Južnom Sudáne je zdrvujúci, zatiaľ čo UNHCR vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby venovalo viac peňazí na humanitárnu pomoc. Podľa údajov tejto agentúry OSN prichádzalo v uplynulých 12 mesiacoch do Ugandy v priemere 1800 juhosudánskych občanov denne.

Prinajmenšom ďalší milión Juhosudáncov sa ukrýva v Sudáne, Etiópii, Keni, Konžskej demokratickej republike a Stredoafrickej republike. Väčšinu utečencov tvoria ženy a deti.

Počty unikajúcich ľudí vzrástli po tom, ako v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vypukli vlani v júli krvavé boje. Tento rok v júni usporiadala Uganda summit s cieľom získať financie na starostlivosť o utečencov, podarilo sa však vyzbierať len zlomok z požadovaných dvoch miliárd dolárov.

Juhosudánsky konflikt medzi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a vzbúrencami podporujúcimi bývalého viceprezidenta Rieka Machara si od roku 2013 vyžiadal desaťtisíce mŕtvych.
      

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.