Prečo Babišovi hrozí osem rokov väzenia, ale zrejme sa z toho vyvlečie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo Babišovi hrozí osem rokov väzenia, ale zrejme sa z toho vyvlečie

FOTO TASR/AP

Rozhovor s českým novinárom a právnikom Tomášom Němečkom o aktuálnej kauze, ktorá hýbe predvolebným Českom.

Česká polícia požiadala snemovňu o vydanie Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie, obaja sú podozriví z dotačného podvodu v kauze farmy Čapí hnízdo. Ide o podozrenie, že Andrej Babiš previedol farmu účelovo na iného majiteľa, aby mohol na Čapí hnízdo čerpať dotáciu, ktorá bola v skutočnosti určená len pre malých a stredných podnikateľov. 

Žiadosť polície sa stala v týchto dňoch hlavnou témou v predvolebnom Česku, kde sa budú voľby konať v druhej polovici októbra a Slovák Babiš má podľa doterajších prieskumov najväčšiu šancu stať sa novým českým premiérom. 

O tom, či sú podozrenia proti Babišovi skutočne silné, či policajná žiadosť o vydanie na trestné stíhanie nie je účelovým zásahom do predvolebného boja a čo to spraví s náladami českých voličov, sme hovorili s novinárom a právnikom Tomášom Němečkom. 

Na základe dosiaľ známych faktov možno naozaj povedať, že polícia má pre svoj postup silné argumenty a Babiš je dôvodne podozrivý z dotačného podvodu?

Rozdelil by som to: možno povedať, že existuje dôvodné podozrenie z dotačného podvodu, ale nevieme, či ho možno jednoznačne pripísať Babišovi.

Čapí hnízdo nemalo dostať dotáciu určenú pre malé a stredné podniky, pretože išlo po celý čas o súčasť holdingu Agrofert a firma to účelovo maskovala. O tom priniesli presvedčivé dôkazy uznávaný audítor Lukáš Wagenknecht (Babiš pôvodne z Wagenknechta urobil svojho námestníka na ministerstve financií, ale potom sa ho zbavil) a investigatívna reportérka Eliška Hradilková Bártová.

Zatiaľ nedokážeme z otvorených zdrojov preukázať, že za všetko môže jednoznačne Babiš. Česká polícia však na základe svojho vyšetrovania tvrdí, že práve on celú operáciu riadil – preto žiada snemovňu, aby bol Babiš zbavený poslaneckej imunity a mohol byť obvinený.

Ak by sa Andrej Babiš dostal pred súd, aký trest by mu hrozil?

Polícia vyčíslila škodu vo výške celej vyčerpanej dotácie 50 miliónov korún, čiže asi na dva milióny eur. To je podľa českého aj slovenského trestného zákona mnohonásobné prekročenie maximálnej hranice, tzv. škody veľkého rozsahu. Za to hrozí 5 až 10 rokov väzenia.

A to nie je teória: aj za menšie dotačné podvody české súdy ukladajú nepodmienečné tresty. Bývalý poslanec Petr Wolf bol takto právoplatne odsúdený na šesť rokov väzenia za dotačný podvod vo výške 11,5 milióna korún, mimochodom, dnes je na úteku.

Pôvodne som odhadoval, že by Andrejovi Babišovi a jeho pravej ruke Jaroslavovi Faltýnkovi hrozilo 5 až 7 rokov väzenia. Pokiaľ by však bol hlavným organizátorom, potom zvyšujem odhad na 8 rokov.

Považujete však vôbec za možné, že táto kauza bude mať skutočne právnu koncovku a Babiš sa bude zodpovedať pred súdom?

Možné to je. Ale osobne tomu neverím. Myslím, že Andrej Babiš je ochotný urobiť čokoľvek, aby sa procesu vyhol. A to vrátane mečiarovských metód: napríklad že sa s priamo voleným prezidentom Zemanom dohodne na podpore v prezidentskej kampani výmenou za to, že mu prezident udelí milosť.

Alebo že teraz síce končiaca snemovňa Babiša s Faltýnkom vydá, ale po voľbách 20. – 21. októbra získajú znovu mandát, bude potrebné o nich znovu hlasovať a na druhýkrát už ANO ich vydanie nedovolí.

Nevylučujem ani to, že ANO po voľbách ovládne ministerstvo vnútra a spravodlivosti a zametie prípad pod koberec. V dnešnom Česku pri jeho robustných inštitucionálnych poistkách – nezávislosť štátnych zástupcov, sťažená možnosť odvolania policajného prezidenta – by tretia možnosť bola ťažká, ale kde je vôľa, tam je cesta.

Na druhej strane, myslíte si, že polícia teraz koná nezávisle alebo môže ísť aj o politické sprisahanie proti Babišovi? Kauza Čapí hnízdo prepukla už v prvých mesiacoch roku 2016, sú dva mesiace pred voľbami a polícia chce trestne stíhať Babiša. Je zrejmé, že polícia týmto priamo vstúpila do vrcholiacej kampane, nie je to teda účelový predvolebný ťah ČSSD, ktorej nový šéf je súčasne ministrom vnútra a ktorá vo svojom zúfalstve skúša posledný trik, ako zabrániť suverénnemu víťazstvu Babiša?

K tomu sa vyjadrila už v júni rešpektovaná vrchná štátna zástupkyňa v Prahe Lenka Bradáčová. Polícia bola totiž dovtedy kritizovaná za to, že vyšetrovanie zbytočne preťahuje, pretože nechce kohokoľvek pred voľbami obviniť.

Bradáčovej úrad si vyžiadal spis ku kontrole (dozor nad vyšetrovaním má jemu podriadené Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe) a potom vydal vyhlásenie, že dĺžka je síce hraničná, ale že na strane polície nevidí významné pochybenia – za prieťahy môže „neochota k súčinnosti zo strany privátnych subjektov“.

To čítam ako správu, že zdržiavanie spôsobil Babišov holding. Bradáčová vyzvala políciu aj štátneho zástupcu k dôraznejšiemu postupu – a ako je vidieť, malo to účinok.

Hľadať za tým vplyv ČSSD a predvolebné načasovanie mi pripadá úplne mimo. Ako poznamenal jeden komentátor, ľuďom podozrivým z trestných činov nevyhovuje žiadne „načasovanie“. Ešte sme nezažili podvodníka, ktorý by si pochvaľoval, že má práve po dovolenke, vydal dcéru, pokosil trávu a teraz už je pripravený ísť pred súd aj do väzenia.

Verejná mienka a najmä mienka potenciálnych voličov ANO bola dosiaľ voči Babišovi a jeho kauzám veľmi zhovievavá, útoky proti Babišovi škodili paradoxne skôr útočiacej ČSSD. Môže táto kauza priniesť zvrat a odohnať masy voličov od Babiša?

To nevie nikto. V minulom rozhovore pre Postoj som upozorňoval, že podpora pre Babiša je trvalá, ale vlažná – ANO má malé tvrdé jadro a veľký mäkký obal. Hoci mu prieskumy trvalo veštia okolo 30 %, v minuloročných krajských voľbách ANO získalo len 21 %.

Mám dojem, že českí voliči nevidia radi stíhaných kandidátov, je za tým hlboko zakorenený tradičný rešpekt k úradom, polícii a súdom. Ale neviem, čo presne to prinesie: či vlažní voliči ANO „len“ zostanú doma, alebo budú voliť niekoho iného.

Babiš je nielen horúcim kandidátom na budúceho českého premiéra, ale aj majiteľom viacerých významných novín. Čo aj táto posledná kauza vypovedá o českej žurnalistike? 

Veľká časť českej žurnalistiky si vedie stále skvelo. Babiš už dlho neznáša reláciu Reportéři ČT vo verejnoprávnej televízii, teraz sa pridal aj investigatívny tím verejnoprávneho Českého rozhlasu. Veľmi dobré spravodajstvo o kauze prinášajú médiá z koncernu Economia (Hospodářské noviny, Respekt, Aktuálne.cz), pridal sa vplyvný Seznam.cz.a

A je to veľká chvíľa pre nové nezávislé médiá ako týždenník Echo alebo server Hlídací pes, ktorým sa niekoľkokrát podarilo kauzy okolo Babiša posunúť.

Ale osobne ťažko nesiem úpadok mediálneho domu Mafra (MF Dnes, Lidové noviny, iDnes.cz), kde som sám štyri roky pracoval až do jeho ovládnutia Andrejom Babišom v roku 2013.

V žurnalistickom seminári na pražskej Fakulte sociálnych vied som na jeseň 2016 a na jar 2017 zadal semestrálne projekty, v ktorých študenti skúmali mieru skreslenia v prospech Andreja Babiša a jeho strany a v neprospech konkurentov. Ich záverečné práce sú dostupné na verejnej facebookovej stránke projektu: väčšina študentov dospela k záveru, že skresľovanie je sústavné a štatisticky významné, prejavuje sa nadužívaním anonymných zdrojov, voľbou jazykových prostriedkov aj obrazového sprievodu a predovšetkým vynechávaním dôležitých informácií.

To sa dosť tristne prejavilo aj teraz: policajná žiadosť o vydanie prišla vo štvrtok 10. augusta; v piatok 11. augusta to mali všetky denníky ako hlavnú správu, iba MF Dnes zaradila na prvé miesto rozhovor so zabudnutým ministrom z rokov 1998 – 2002 o prezidentovi Zemanovi a nemala ku kauze žiaden komentár.

V sobotu 12. augusta MF Dnes zaradila ako hlavnú správu článok o príliš výkonných vysávačoch a šéfredaktor denníka napísal komentár, podľa ktorého stíhanie nebude mať žiadny veľký vplyv, naopak, ide vraj o „predvolebný darček pre Babiša“.

Ale nemyslím, že ich k tomu niekto núti: ľudský charakter je tvárny, v pokrivenom prostredí sa väčšina ľudí časom sama skrúti tak, že im ich písanie už ani nepripadá čudné.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo