Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
16. august 2017

Danko oznámil, že Plavčan vo štvrtok abdikuje

Koaličná kríza sa nekončí.
Danko oznámil, že Plavčan vo štvrtok abdikuje

FOTO TASR - Michal Svítok

18:00 Minister školstva Peter Plavčan oznámi vo štvrtok dopoludnia svoju abdikáciu. Oznámil to predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko. Urobil tak v reakcii na krok premiéra Roberta Fica, ktorý Plavčana vyzval na odchod. 

Zároveň nevylúčil koniec v politike.

„Požiadal som ministra Plavčana, aby sám odkomunikoval túto udalosť ako človek, ktorý celý život dal školstvu,“ povedal Danko, podľa ktorého si Plavčan nezaslúži, aby bol uštvaný. 

Zároveň oznámil, že v najbližších dňoch bude rozmýšľať, ako ďalej v tejto koalícii a či vôbec zostať v politike. „Oznámil som dnes vedeniu SNS, že budem zvažovať, ako a či vôbec ďalej v politike,“ uviedol Danko.

Avizoval, že si chce v SNS vydiskutovať, akým spôsobom pokračovať v koalícii, a chce si tiež s chladnou hlavou sadnúť s predsedami Smeru-SD a Mosta-Híd Robertom Ficom a Bélom Bugárom.

Danko tiež zdôraznil, že vypovedaním koaličnej zmluvy vláda nepadla. Vypovedanie koaličnej zmluvy malo podľa neho priniesť ozdravenie vzťahov medzi partnermi.

Šéf národniarov odmietol spájanie SNS s korupciou. Uviedol, že sa nebráni personálnym zmenám na ktoromkoľvek ministerstve, ale odmieta popravovať ľudí na základe tvrdení opozície.

Trestnú činnosť nemieni Danko kryť. „Bol som a som pripravený na personálne otázky na každom ministerstve,“ povedal. Koaličných partnerov vyzval na úprimnejší dialóg a aby sa kolegovia nepodrážali. 
 

Inzercia

13:20 Andrej Danko zrušil tlačovku

Líder SNS Danko mal pôvodne ohlásenú tlačovku o znížení daňového a odvodového zaťaženia a možnosti zavedenia 13. a 14. platu, ale po tom, čo Robert Fico požiadal o meno nového ministra školstva, tlačovú konferenciu zrušil.

Pôvodná správa:

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) končí vo funkcii. Oznámil to premiér Robert Fico, ktorý avizoval, že požiada šéfa SNS Andreja Danka o meno nového ministra.

„Spolu s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom som vyvinul maximálne úsilie, aby problém ďalšieho pôsobenia ministra školstva pána Plavčana bol vyriešený vnútri materskej SNS. Je mi ľúto, ale musím to skonštatovať, že naša misia nebola úspešná. Nevznášam žiadne obvinenia, chcem poďakovať pánovi ministrovi Plavčanovi za úprimnú snahu veci vysvetliť, ale tiene podozrenia pretrvávajú, a preto som nútený požiadať predsedu SNS, aby mi predložil návrh na nového ministra, a to v čo najkratšom čase,“ povedal Fico.

Robert Fico na tlačovej konferencii rovnako zdôraznil, že vláda Smeru, SNS a strany Most-Híd nemá alternatívu, ale to neznamená, že vláda si môže robiť, čo chce. Plavčanovi poďakoval za snahu vysvetliť situáciu s kauzou rozdeľovania eurofondov na ministerstve, podozrenia však podľa neho ostali.

Čaká sa, ako na premiérov krok zareaguje SNS. Predseda parlamentu Andrej Danko zvolal tlačovú konferenciu na 13.30. Poslankyňa za SNS Magdálena Kuciáňová dnes v rozhovore pre topky.sk povedala, že pre kauzu Čistý deň by mal svoje zotrvanie vo funkcii zvážiť minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. 
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.