Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2017

Trump odsúdil skupiny šíriace nenávisť a rasizmus nazval zlom

Americký prezident Donald Trump odsúdil dnes počas brífingu v Bielom dome rasizmus a skupiny šíriace nenávisť.

Rasizmus označil za "zlo" a ľudí, ktorí páchajú násilie v jeho mene - vrátane skupín ako Ku-klux-klan, neonacistov, či belošských rasistov - nazval zločincami, uviedla agentúra DPA. 

Trump tak reagoval na paľbu kritiky, pod ktorú sa dostal pre svoju prvotnú reakciu na sobotňajšie násilie počas pochodu belošských nacionalistov v americkom štáte Virgínia. Americký prezident síce udalosti vo Virgínii bezprostredne odsúdil, no uviedol, že za násilie môže "mnoho strán". Výslovne tak nespomenul iniciátorov samotného pochodu, rasistov a ďalšie skupiny šíriace nenávisť.

"Rasizmus je zlo. A tí, čo v jeho menej páchajú násilie vrátane Ku-klux-klan, neonacistov, či belošských rasistov a ďalších skupín šíriacich nenávisť, sú kriminálnici a zločinci a protivia sa všetkému, čo je nám ako Američanom drahé," povedal Trump.

K násiliu došlo počas sobotňajšieho pochodu belošských nacionalistov v meste Charlottesville. Pravdepodobný rasista tam vrazil autom do skupiny protidemonštrantov, pričom zabil 32-ročnú ženu a ďalších 19 osôb zranil. Trump uviedol, že ministerstvo spravodlivosti už začalo s vyšetrovaním tohto incidentu a prisľúbil, že voči všetkým, ktorí sa na útoku podieľali, bude vyvodená zodpovednosť. 

Americký prezident sa dnes na jeden deň vrátil do Washingtonu zo svojej pracovnej dovolenky, ktorú trávi v golfovom rezorte v štáte New Jersey. Ešte pred samotným brífingom sa stretol s ministrom spravodlivosti Jeffom Sessionsom a tiež riaditeľom amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopherom Wrayom, s ktorými prebral podrobnosti týkajúce sa vyšetrovania. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.