Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2017

Alžbeta II. plánuje o štyri roky abdikovať

Britská kráľovná Alžbeta II. podľa zdrojov blízkych kráľovskému dvoru uvažuje o abdikácii v prospech svojho 68-ročného syna, princa Charlesa.

Vládkyňa, ktorá je na tróne od roku 1952, hodlá odstúpiť o štyri roky, keď dosiahne vek 95 rokov, napísali v nedeľu miestne médiá. Kráľovná o tom informovala úzky okruh ľudí a odštartovala tak proces odovzdávania moci.

"Hovoril som s množstvom vysoko postavených členov dvora, ktorí potvrdili, že prípravy na odovzdanie trónu sú už v plnom prúde," vyhlásil kráľovský komentátor Robert Jobson, ktorého cituje denník Daily Mirror.

Nemenovaný člen kráľovského dvora uviedol, že kráľovná si je vedomé svojho veku a chce sa uistiť, aby odovzdanie koruny prebehlo hladko a v správny čas. Kráľovná podľa neho pripisuje tejto záležitosti veľký význam, pričom vážne zamýšľa, že vo veku 95 rokov odovzdá vládu princovi Charlesovi.

Alžbeta II. je momentálne najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete, pričom si medzi obyvateľstvom zachováva vysokú obľúbenosť. Ak sa rozhodne pre abdikáciu, Charles, jej najstarší potomok, sa stane najstarším monarchom Spojeného kráľovstva v čase svojej korunovácie.

Začiatkom augusta sa kráľovnin manžel, princ Philip po 65 rokoch služby vlasti rozlúčil s oficiálnymi verejnými povinnosťami a odišiel do dôchodku. Vojvoda z Edinburgu (96) je manželom britskej kráľovnej od roku 1947. Pár má štyri deti: korunného princov Charlesa, Andrewa, Edwarda a princeznú Anne.

Inzercia

Odporúčame

Ondrej Dostál: Mečiarove amnestie nie sú premlčané

Ondrej Dostál: Mečiarove amnestie nie sú premlčané

Predseda OKS a zároveň poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS) nesúhlasí s rozhodnutiami polície nestíhať Vladimíra Mečiara v súvislosti so zneužitím právomoci verejného činiteľa pri udeľovaní amnestií, keďže vec je premlčaná.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.