VEĽKÝ PIATOK: Sto miliónov prenasledovaných

Schádzanie sa na nedeľných omšiach, v spoločenstvách, vysielanie náboženských programov alebo aj publikovanie tohto článku je pre nás úplnou samozrejmosťou. Sto miliónov kresťanov na svete však môže svoju vieru vyznávať a demonštrovať len pod hrozbou prenasledovania, utrpenia a rôznych foriem diskriminácie. Organizácia Open Doors zverejnila aj tento rok rebríček 50 krajín, v ktorých sú kresťania nechcenou menšinou.

Za najhoršie miesto pre život kresťanov na svete organizácia Open Doors, ktorá prenasledovaným pomáha, označila Severnú Kóreu. Najizolovanejší režim na svete je favoritom medzi „prenasledovateľmi“ už po desiatykrát. Žije tu asi 200 až 400-tisíc kresťanov, ktorí však musia zostať striktne „underground“. Okolo zakladateľa KĽDR Kim Ir-Sena bolo vybudované akési kvázináboženstvo a každý, kto má iného boha, je tu automaticky prenasledovaný. Okolo 50 až 70-tisíc kresťanov trpí v pracovných táboroch kvôli tomu, že odmietli chváliť kult veľkého vodcu. „Anti-kresťanská kampaň je tak dôkladná, že dokonca aj Severokórejčanom, ktorí sa rodia v súčasnosti, sú pridelené práce na nižšej úrovni za to, že ich starí rodičia boli kresťania. Je to veľmi ironické vzhľadom na to, že Kim Ir-Senova matka bola diakonka Presbyteriánskej cirkvi,“ píše sa v tohtoročnej správe organizácie.

Open Doors pritom neveští lepšiu situáciu kresťanov ani po tom, čo vlani v decembri zomrel Kim Čong-Il. Práve naopak. Mladý následník „trónu“ Kim Čong-un údajne stál za vyslaním stovky špiónov do Číny. Tam sa mali infiltrovať do kresťanských organizácií, ktoré pomáhajú utečencom. V auguste 2011 špióni v čínskom Dangdongu zabili juhokórejského misionára. Kim Čong-un sa mal tiež vyjadriť, že stačí, ak prežije 30 percent populácie. „Situácia zostane pre kresťanov určite nebezpečná. Prosím, modlite sa so mnou, aby Pán otvoril Severnú Kóreu, aby tam bola náboženská sloboda a kresťania mohli chváliť, jedného pravého Boha, nie bohov Kim Čong-Ila a Kim Ir-Sena,“ vyzval prezident Open Doors USA Carl Moeller.

Napriek prenasledovaniu kresťanov v izolovanej krajine pôsobia viaceré kresťanské mimovládky, keďže tu vládne chudoba a Severná Kórea potrebuje nutne pomoc.

Arabská jar kresťanom nepomohla

Zvyšných deväť krajín z prvej desiatky a tiež 38 krajín z 50-členného rebríčka tvoria väčšinou islamské krajiny. Za Severnou Kóreou nasleduje Afganistan, Saudská Arábia, Somálsko, Irán, Maldivy, Uzbekistan, Jemen, Irak a Pakistan. Postup do „top ten“ tohto čierneho rebríčka Pakistanu zabezpečil minister pre náboženské menšiny Shahbaz Bhatti. Tento jediný katolícky minister islamskej vlády, ktorý bojoval proti prenasledovaniu kresťanov tým, že chcel zrušiť zákon o rúhaní, bol neznámymi útočníkmi zavraždený vlani v marci. Čitatelia slovenského webu Svet kresťanstva ho označili za kresťanskú osobnosť roka 2011.

Skokanom roka sa stal Sudán, ktorý poskočil o 19 miest a skončil tak na 16. mieste. Výrazný posun tohto štátu v rebríčku spôsobili incidenty, ktoré mali dosah na kresťanov alebo kresťanské cirkvi. Africký štát sa v júli 2011 rozdelil a prezident severnej časti Omar Al-Bašír vyhlásil, že (severný) Sudán bude založený na islamskom práve šaría a islamskej kultúre. „Ešte to nie je oficiálne, ale neoficiálne už implementované,“ napísali autori správy z Open Doors. Preto sa očakáva, že v blízkej budúcnosti budú kresťania zažívať ešte horšie časy. Katastrofou by pre nich bola hroziaca vojna medzi Sudánom a novovytvoreným Južným Sudánom.

Podľa kresťanskej tlačovej agentúry Fides bola v Južnom Sudáne v januári 2011 militantmi zavraždená 37-ročná rehoľná sestra Angelina. Tragédia sa stala v čase, keď sestra niesla lieky utečencom.

Nigéria sa posunula oproti vlaňajšku o desať miest. Situácia kresťanov sa kvôli násilným minuloročným protestom počas tzv. Arabskej jari zhoršila aj v Egypte. Krajina tak skončila na mieste číslo 15. „Prenasledovanie kresťanov v týchto moslimských krajinách sa neustále zhoršuje. Mnohí sa nazdávali, že Arabská jar prinesie väčšiu slobodu, vrátane náboženskej slobody pre menšiny, no zatiaľ sa tak nestalo,“ podčiarkol prezident Open Doors.

Kresťanov v Číne pribúda

Najviac prenasledovaných kresťanov na svete žije v Číne. Krajina v tohtoročnom rebríčku po prvýkrát vypadla z prvej dvadsiatky. Autori však za tým nevidia náhle zlepšenie situácie, ale naopak, posun k horšiemu (a teda vyššie miesto v hodnotení) v iných krajinách. Podľa Open Doors sa zas pastori „podomových“ cirkví (house churches) naučili, ako sa s vládou hrať na mačku a myš. Kresťanstvo sa v krajine prudko rozmáha. Podľa oficiálnych údajov z roku 2011 patrí k Čínskej protestantskej cirkvi 23 miliónov ľudí a asi 40 až 50 miliónov kresťanov je neregistrovaných. Podľa iných odhadov je ich ešte viac.

Open Doors informuje, že lídri podomových cirkví robia konferencie v zahraničí, kde žiadajú o pomoc hlavne pre výzvu ako bojovať s materializmom. Kresťanskí bossovia zas neraz vedú biblické stretnutia s pracovníkmi v továrňach, kresťanské kníhkupectvá zažívajú rozmach.

Dôveryhodné zdroje z prostredia Open Doors informovali, že vládni úradníci viedli otvorené rozhovory s vybranými predstaviteľmi podomových cirkví. Vláda podľa nich konečne začína chápať, že kresťania združení v týchto cirkvách nepredstavujú hrozbu pre štát. Navyše, štát bude potrebovať spojencov v boji s rozmáhajúcim sa morálnym vákuom a cirkev by mohla byť jedným z nich.

Naďalej tu však platí, že aj kresťania združení v povolených cirkvách môžu svoju vieru praktizovať len vnútri cirkevných budov. Čínska vláda nemá rada, ak sa miestne cirkvi nechávajú počuť a niektorým to dala pocítiť aj v roku 2011.

26 mŕtvych pastoračných pracovníkov

Agentúra Fides koncom minulého roka zverejnila zoznam pastoračných pracovníkov, ktorí prišli o život v roku 2011. Z 18 kňazov, 4 rehoľných sestier a 4 laikov bolo najviac zabitých na americkom kontinente (15 osôb), nasleduje Afrika (6 osôb), Ázia (4 osoby) a Európa, kde bol zavraždený jeden kňaz. Od roku 2001 do 2010 tak násilne zomrelo 255 osôb pracujúcich v pastorácii.

Utrpenie, o ktorom sa nehovorí

Napriek tomu, že médiá každodenne kŕmia masy násilím, utrpenie kresťanov vo svete v éteroch takmer vôbec nerezonuje. Okrem niekoľkých rezolúcií v parlamente z iniciatívy KDH, sme voči týmto bratom vo viere vo verejnom priestore aj v kostoloch takmer ľahostajní. Nejeden slovenský kresťan si dokáže dokonca nostalgicky povzdychnúť za bývalým režimom, keď veriaci u nás zažívali podobné situácie ako dnes mnohí kresťania vo svete.

Na novoročnom stretnutí cirkevných predstaviteľov s prezidentom Ivanom Gašparovičom sa prenasledovaných kresťanov zastal prekvapivo čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavol Traubner. „Mrzí ma vraždenie kresťanov v krajinách tretieho rozvoja, ktoré sme my už v minulosti prežili. Považujem to za strašné a považujem za nutné proti tomu bojovať,“ vyhlásil na januárovom stretnutí v prezidentskom paláci Traubner.

Mária Škvarlová
Foto: wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo