Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
08. august 2017

Ako prežiť s deťmi na letnom festivale

Kurz rodinnej logistiky, manželský teambuilding pri stavaní stanu či odpútanie detí od techniky. Aj o tom je festival s deťmi.
Ako prežiť s deťmi na letnom festivale

Campfest je baby-friendly festival. (Foto: Anna Opinová/Campfest facebook)

Treba si to vyjasniť hneď na začiatku. Nech sú fotky z letných festivalov na sociálnych sieťach akékoľvek cool, festival, ktorý sa rozhodnete absolvovať v stane s maličkými deťmi, má asi toľko spoločného s oddychom ako taká Domaša s Jadranom.

Rozhodne však ponúka iné benefity. Napríklad: kurz rodinnej logistiky, skvelý manželský teambuilding pri stavaní stanu, odpútanie detí od techniky, ušetrenie hodinového uspávania, keďže po celodennom behaní vám zaspia na pleci či v nosiči rovno na koncerte. O tom, že nespali vo svojej posteli, ale v stane, sa dozvedia až ráno.

Keď počas tohtoročnej Pohody jedna z najpopulárnejších slovenských mamičiek Kristína Farkašová zverejnila na svojom instagramovom konte fotku svojich štvorročných dvojičiek z festivalu, stala sa témou pre bulvár. Niektoré mamičky sa pustili do kritiky, že teda festival rozhodne nie je miestom pre deti. Znepokojená bola aj detská lekárka, ktorá sa v článku obávala decibelov, narušenia denného rytmu či nedostatočnej hygieny.

Šťastie, že nie sme celebrity, odborníci by v bulvári museli vyjadriť ešte väčšie obavy. Cez víkend sme totiž skúsili našu prvú stanovačku a letný festival zároveň, a to s našimi synmi: 9-mesačným a trojročným. Samozrejme, nie je festival ako festival. Bábätko by sa na hardrockovo-pivový event naozaj nehodilo. My sme sa podobne ako ďalších vyše 6 000 ľudí vybrali na CampFest a musíme povedať, že sa z neho stáva naozaj rodinný festival.

Bolo to cítiť hneď pri vstupe do areálu Ranča Kráľova Lehota, kde sa konal tento rok už po devätnástykrát. Kočíkom by sa tam zišiel aj samostatný pruh. Podobne ako Pohoda, aj kresťanský CampFest je baby-friendly festivalom.

Teenagersko-rodinný festival

„Celá generácia ľudí, ktorí začínali s CampFestom ako tínedžeri, dnes už má rodiny, málokto tu však môže prísť bez nich. Pri organizácii sme sa preto snažili rozmýšľať tak, čo by sme tu potrebovali my, aby sme tu prežili s deťmi,“ hovorí pre Postoj Michaela Pašternáková z organizačného tímu festivalu.

Pomer účastníkov medzi tínedžermi a rodinami s deťmi sa podľa nej vyrovnáva. Organizátori vymysleli ohradený kemp pre rodiny, ktorý mal, okrem väčšieho súkromia, dobrý prístup k vode a samostatné mobilné wc. Aby sa však doň zmestili všetky rodiny s malými deťmi, musel by byť násobne väčší.

Staršie aj mladšie deti mali svoj program – napríklad detské chvály, tancovanie na „ukazovačky“, tvorivé dielničky či hry na základe rozprávok. Rodinám s bábätkami veľmi pomohol baby stan s kútikom na dojčenie, prebaľovanie a možnosťou zohriať deťom stravu. K dispozícii boli dokonca aj plienky, ak ste si svoje zabudli v stane.

Foto: Anna Opinová/Campfest facebook

Staršie deti si mohli zaskákať na nafukovacom hrade, nechať si namaľovať tvár a povoziť sa na koníkoch. Okrem toho bolo k dispozícii ihrisko, stan so spoločenskými hrami aj vodný futbal. Veľkou atrakciou nielen pre deti bol ľadový Váh, ktorý po noci v stane aj dospelých vzpružil lepšie ako káva.

„Stretla som tu rodinu s ôsmimi deťmi. Brali to ako dovolenku, kde si každý našiel to svoje. Od najstarších, ktorí pomáhali ako dobrovoľníci, až po najmenších, ktorí sa zahrali. Rodičia mali istotu, že deti sú v bezpečí pred vulgárnosťami či alkoholom a drogami a tešili sa, že sú v prírode,“ spomína Pašternáková.

Pivo (dokonca ani nealko) a alkohol sa naozaj nedali kúpiť, zato tu bolo viacero možností pekných stanových kaviarničiek s ovocnými šťavami či limonádami a pomerne veľká ponuka jedál. Svoje čaro však mala aj simulovaná kuchyňa pred stanom – trojminútové cestoviny s tuniakom uvarené na variči v ešuse nikdy nechutili lepšie.

Veľkou výhodou CampFestu je nádherné prostredie Nízkych Tatier, kde sa dá počas dňa vybehnúť na výlet alebo za kúpaním.

Inzercia

Čo bolo počuť na ihrisko

Dá sa na festivale s deťmi absolvovať aj niečo z programu? Odpoveď závisí od toho, s akými starými deťmi prídete, prípadne či si neprinesiete napríklad babku opatrovateľku, čo tu urobilo viacero účastníkov. V našom prípade bolo jednoduchšie byť na programe s 9-mesačným ako s trojročným, keďže bábätko sa ešte zabaví v tieni na deke pri stane, prípadne si tu aj chvíľu pospí, a vy môžete jedným uchom počúvať koncert či prednášku.

Ideálny čas na program nastane neskoro večer, keď deti zaspia. Vtedy jeden z rodičov, pokiaľ je toho po celom dni schopný, môže vyliezť zo spacáka a zapojiť sa do festivalového davu. Osobne som vďačná za možnosť počuť úžasné svedectvo českého misionára Petra Jašeka, ktorý bol väznený a mučený v Sudáne za pomoc prenasledovaným kresťanom, s ktorým sme mali silný rozhovor aj u nás na Postoji. A manžel? Ten sa tešil, že stihol jedno pracovné stretnutie a spoveď.

Stan so spoločenskými hrami pre deti bol veľkou pomocou. (Foto: autorka)

Pri menších deťoch sa však treba vopred zmieriť s tým, že festival bude väčšia zábava pre ne než pre vás.

„Prišli sme sem, aby starší syn mohol byť na detských chválach. Tie sa mu páčili. Ďalší program sa nám zatiaľ veľmi nepodarilo vidieť. Ale s malou sa chystám na seminár, kým manžel bude so starším,“ hovorí účastníčka Oľga, ktorá v baby stane zabávala svoju 10-mesačnú dcéru. Na festivale nenocovali, prišli z neďalekého Svitu.

Kým koncerty boli poväčšine worshipovými modlitbami chvál (s profesionálnym osvetlením a kamerou), semináre boli vyskladané veľmi pestro. Prednášky boli zamerané na singláčov, ženskú aj mužskú sexualitu, debatovalo sa aj o reformácii či islame. Silným momentom bolo vystúpenie evanjelizačnej rómsko-slovenskej kapely F6, ktorá sa snaží o zmierenie medzi Slovákmi a Rómami. 

Ako bojkotovať „toitoiku“?

Ak vás zaujíma, ako riešiť s malinkými deťmi diskomfort s toaletami či studenou vodou, večerné kúpanie vyriešilo pár litrov teplej vody prinesenej z baby stanu do nášho súkromného bazénika. „Toitoike“ u staršieho syna sme sa vyhli vďaka vlastnému nočníku. Trvalo nám to len dva dni presviedčania...

Poslednou obávanou skúškou dobrodružného zájazdu bolo záverečné balenie. Okrem zatiahnutej oblohy nám v tom pomohli susedia. Keď totiž z vedľajšieho karavanu ráno vyjde slovenská rodina s piatimi deťmi (najmladšie malo mesiac!) a chorou babkou, ktorá na CampFest prišla z Londýna v rámci ciest po Európe, mračná vašich obáv a problémov sa razom rozplynú, hoci z tých chmár nad hlavou vám už začína pršať na neposkladaný stan.

Všetko sme to však napokon stihli a s natrieskaným kufrom sme uháňali na nedeľnú svätú omšu v neďalekom Okoličnom, keďže omša priamo na festivale chýbala (kyvadlová doprava presúvala záujemcov o omšu do Kráľovej Lehoty).

Organizátori CampFestu už ohlásili termín jubilejného 20. ročníka festivalu. Či bude aj naša rodina tráviť 2. až 5. august 2018 na Ranči Kráľova Lehota, ešte neviem. Ak však obľubujete festivaly, je vám blízka modlitba chvál, máte radi prírodu, nečakané stretnutia s priateľmi a dobrodružstvo, CampFest je určite dobrá voľba a netreba sa ho báť ani s deťmi.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame