Ficove štuchance Dankovi nestačia

Ficove štuchance Dankovi nestačia

Predseda Smer-SD a premiér Robert Fico (vpravo) a predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko počas tlačovej konferencie po rokovaní koaličnej rady 4. mája 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Na poslednej koaličnej tlačovke bol Robert Fico voči Andrejovi Dankovi nezvykle priateľský. Dankovi to ale liezlo na nervy, pretože mal pocit, že ho opäť dostali.

Júl nebol pre Andreja Danka dobrý mesiac.

Vymenovanie Ľubomíra Jahnátka za šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví chápe ako svoju prehru. Do energetiky sa dlhodobo tlačí a keby nebolo jeho tlaku na odvolanie sivej eminencie Jozefa Holjenčíka, zrejme by k výmene nikdy nedošlo. No výsledok ho neuspokojil. Ak aj nedúfal, že dostane svojho nominanta, očakával nejakú spoločnú voľbu a prerozdelenie vplyvu v energetike.

Nominácia Jahnátka, ktorého pretlačil Robert Fico, však znamená, že premiér takéto zmeny nepripúšťa.

Krátko nato prišli eurofondové škandály na ministerstve školstva, ktoré sú zatiaľ najvážnejšou škvrnou na imidži SNS. Keďže rezort formálne spadá pod Petra Plavčana, nominanta SNS, skloňuje sa najmä jeho meno.

Koľko rozličných vplyvov však malo dosah na prerozdelenie vyše 600 miliónov eur, o ktorom na ministerstve školstva po voľbách rozhodli, je komplikovanejšia otázka. Na školstve od predchádzajúcej vlády Smeru zostalo zahniezdených niekoľko nominantov rozličných skupín, ktoré SNS nemá kapacitu len tak vymeniť. Vypisovanie výziev, vyhodnocovanie a prideľovanie je taká zložitá agenda, že na ňu potrebujete staré kádre.

Pokarhanie, ktoré Andrej Danko dostal od premiéra počas poslednej koaličnej rady, nebolo také veľké, aby musel robiť kotrmelce, aké predviedol dnes. To, že premiér stále drží na ministerstve vnútra Roberta Kaliňáka, je pre Danka silná páka na to, aby si aj on udržal, koho kde chce, vrátane Plavčana.

Skôr to vyzerá, že Andrejovi Dankovi prekáža tá blahosklonnosť, s ktorou sa koaliční partneri vyjadrujú k jeho škandálu a pred kamerami z neho robia školáka, čo robí chyby. Priateľský štuchanec lakťom, ktorým ho chcel premiér tesne pred tlačovkou uviesť do pokojnejšej nálady, na neho pôsobil skôr opačne. Ako keď vás niekto obabre, no milo sa pritom na vás usmeje.

Zatiaľ čo Smer a Most-Híd si teraz svoje veci riešia bez verejného pohoršenia, karhavých listov z Európskej komisie a v miere, ktorá je podľa neho voči SNS nespravodlivá.

Tak sa rozhodol siahnuť po najväčšom kalibri, aký má teraz k dispozícii, aby dostal veci pod svoju kontrolu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo