Danko vypovedal koaličnú zmluvu

Danko vypovedal koaličnú zmluvu

FOTO: TASR – Martin Baumann

Predseda SNS chce rokovať o novej dohode s novými podmienkami.

Predseda parlamentu Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu. Zdôvodnil to absolútnou nevyhnutnosťou prenastavenia pravidiel v koalícii. TASR o tom informovala šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

„Týmto spôsobom vypovedám koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd,“ napísal svojim koaličným partnerom Danko. Ako dôvod uviedol absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov.

Taktiež stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnoviť dôveru medzi koaličnými partnermi, ako aj dôveru verejnosti ku koalícii. 

„Dobrá sociálno-ekonomická situácia v roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania,“ tvrdí Danko. 

Zároveň koaličným partnerom navrhuje bilaterálne, resp. multilaterálne rokovania s vedením SNS o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.

Robert Fico zvolal na utorok koaličnú radu predsedov vládnych strán. Očakáva, že Danko "vysvetlí partnerom absurdný krok Slovenskej národnej strany, ktorý nevnáša do spoločnosti pokoj a stabilitu."

S Dankom dnes hovoril aj prezident Andrej Kiska. Momentálne je však podľa Kisku vecou lídrov vládnych strán, aby si vzniknutú situáciu vydiskutovali medzi sebou na koaličných rokovaniach. TASR informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Bugár: O vypovedaní koaličnej zmluvy by mala hovoriť koaličná rada

Vypovedanie koaličnej zmluvy má riešiť koaličná rada. TASR to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý bude chcieť vedieť, čo presne predsedu SNS a NRSR Andreja Danka viedlo k tomuto kroku.

„Je to vec, ktorú treba prediskutovať na koaličnej rade. Budeme chcieť vysvetlenia. Sú veci, ktoré sa riešiť dajú a ktoré nie,“ povedal predseda Mosta-HídBugár. 

Most-Híd dopĺňa, že ho vypovedanie zmluvy zo strany SNS prekvapilo. "Táto vládna koalícia doteraz úspešne plnila svoje programové ciele, preto nerozumieme požiadavkám vyjadreným v liste predsedu SNS," uviedli bugárovci.

Nepozdáva sa im ani spôsob, ktorý Danko zvolil. "Spôsob, ktorý zvolil, neprehĺbi dôveru ani voličov, ani partnerov, ale, naopak, ju oslabí. Aj súčasné znenie koaličnej zmluvy totiž umožňuje dopĺňať priority vládnej koalície mimo programového vyhlásenia vlády, ak sa na nich zhodnú všetky koaličné strany," vysvetlil Most-Híd.

Podpredseda SNS Jaroslav Paška pre denník SME povedal, že ak sa v rámci koalície nedohodnú na nových podmienkach spolupráce, nevylučuje ani predčasné voľby. „Dôvodom vypovedania koaličnej zmluvy nie sú len spory ohľadom eurofondov, ale je tam viac vecí.“

„Bude to zrejme reakcia pána Danka na interné turbulencie, ktoré sa vzťahujú na kauzy,“ myslí si nezaradený poslanec Jozef Mihál. 

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská komentovala Dankov krok tým, že sa tomu dá ťažko rozumieť. "Nie je to asi najlepší príspevok k dôvere a stabilite, ale ideme sa o tom porozprávať," povedala pred rokovaním predsedníctva Žitňanská.

Šéf rezortu životného prostredia László Sólymos zdôraznil, že Most-Híd sa podpísal pod koaličnú zmluvu s plnou zodpovednosťou. "A takisto by sme chceli postupovať ďalej," poznamenal.

Podľa šéfa poslaneckého klubu Gábora Gála sa svet nekončí ani týmto krokom, ktorý ho ale podľa jeho slov dosť prekvapil. V predčasných voľbách riešenie nevidí. "Nikdy v minulosti nič nevyriešili," vysvetlil s tým, že nevie, o čo ide Dankovi.

OĽaNO-NOVA: Danko neváha vnášať na Slovensko chaos pre eurofondy

Delenie koristi eurofondov na vedu a výskum sú pre SNS také dôležité, že predseda strany a NRSR Andrej Danko neváha vnášať na Slovensko chaos. V stanovisku reagujúcom na vypovedanie koaličnej zmluvy Dankom to uviedli poslanci Veronika Remišová a Igor Matovič (OĽaNO-NOVA).

Podľa opozičných poslancov je krok šéfa SNS dôkazom toho, že koalícia nie je schopná spolu vládnuť a namiesto riešení problémov Slovenska ako školstvo a zdravotníctvo sa teraz „bude handrkovať o tom, kto si čo rozdelí, a o sféru vplyvu“.

„Andrej Danko riadenie našej krajiny nezvládol a ukázal, že nie je schopný komunikovať. Vo štvrtok (3. 8., pozn. TASR) po koaličnej rade sa tváril, že je všetko v poriadku a dnes posiela odkazy koaličným partnerom na papierikoch, ako keby nešlo o členov vlády, ale o spolužiakov na základnej škole,“ uviedli Remišová a Matovič.

Podľa poslancov sa však Dankovi takýmto správaním nepodarí prekryť škandál s eurofondmi na vedu. Opozícia bude aj naďalej žiadať, aby zaň vyvodil zodpovednosť, doplnili Remišová s Matovičom. 

SaS: Danko vydiera partnerov a chce odpútať pozornosť od eurofondovej kauzy

Predseda SNS Andrej Danko vydiera svojich partnerov v korupčnej koalícii. Reagovala na Dankovo vypovedanie koaličnej zmluvy opozičná SaS.

Za týmto krokom vidí SaS snahu o odlákanie pozornosti verejnosti od kauzy okolo rozdeľovania eurofondov na vedu a výskum na ministerstve školstva. „Preto vyvoláva na pohľad vážny koaličný spor,“ píše v stanovisku predseda SaS Richard Sulík, podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Podľa SaS by sa Danko rád zbavil ministerstva školstva. „Zistil, že je to rezort, kde treba urobiť veľa reálnej práce pre žiakov, učiteľov, pre slovenskú spoločnosť, a nie kradnúť,“ vysvetľujú liberáli.

Dodávajú, že ak by „z tejto priehľadnej augustovej hry predsedu SNS vyšiel rozpad vlády“, SaS je pripravená na predčasné voľby aj na prevzatie vládnej zodpovednosti. Považuje sa za jedinú reálnu alternatívu voči Smeru-SD a tejto koalícii.

Beblavý: Krok Danka môže viesť k pádu vlády alebo jej rekonštrukcii

Krok predsedu SNS Andreja Danka môže viesť k dvom dobrým výsledkom – pádu vlády a predčasným voľbám alebo k zmenám na niektorých ministerstvách. Uviedol to nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. 

Pád vlády je podľa Beblavého nepravdepodobný, tejto možnosti dáva len desaťpercentnú pravdepodobnosť. "Všetci traja účastníci tejto koalície vedia, že lepších partnerov už nenájdu, takže očakávam skôr, že sa znovu dohodnú, len nejako inak," domnieva sa.

"Tu vidím druhý možný dobrý výsledok vypovedania koaličnej zmluvy, a to je ten, že Peter Plavčan príde o ministerstvo školstva a nielen on, ale príde o neho aj SNS v rámci koaličnej zmeny," uviedol Beblavý vo videoreakcii na sociálnej sieti.

Nezaradený opozičný poslanec neočakáva v tomto prípade "veľkú búrku". "Myslím si, že pôjde naozaj o prerozdelenie lupu. Myslím si, že je to taktická hra Andreja Danka na to, aby odvrátil pozornosť od svojich škandálov a na druhej strane máme veľmi pokojného a skúseného, aj keď bezškrupulózneho technológa moci Roberta Fica, ktorý určite tiež bude toto všetko chcieť zvládnuť bez straty," doplnil.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo