Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. 07. 2017, 16:29

Macron pri kritike africkej plodnosti nemal pravdu a nemajú ju ani jeho kritici

Keď francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že problémy Afriky sú „civilizačné“, a poukázal na to, že na jednu africkú ženu pripadá sedem až osem detí, internet sa proti nemu masovo vzbúril.
Macron pri kritike africkej plodnosti nemal pravdu a nemajú ju ani jeho kritici

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Vyzeralo to pekne. Bol som príjemne prekvapený. Konečne je tu svet, ktorý sa zastal starej úbohej Afriky.

Možno si už ľudia uvedomili, že Afrika vôbec nie je preľudnená. Že je príliš veľká na to, aby sa preľudnila aj v prípade, ak by celé ľudstvo opustilo svoje domovy a nasťahovalo sa do nej. Možno boli ľudia aspoň teraz schopní nahliadnuť za dymovú clonu.

Potom prišiel šok. Príjemné prekvapenie sa rozplynulo krátko po tom, ako som si prečítal prvý odsek článku v The Gaurdian.

Stanovisko americkej politologičky Laury Seayovej totiž nepoprelo Macronovo tvrdenie, že ženy majúce sedem až osem detí sú problém. Namiesto toho obviňovalo jeho neschopnosť vidieť, že práve Francúzsko naučilo africké ženy mať sedem až osem detí.

Macron sa mýlil nielen preto, že mal nesprávne čísla (v Afrike pripadá na jednu ženu priemerne 4,7 detí), ale aj v tom, že podľa neho práve toto bráni Afrike v rozvoji. Zdieľať

Argumentácia vyzerala približne takto: Francúzsko prinieslo do Afriky katolícku vieru; mnoho Afričanov sa stalo katolíkmi; Katolícka cirkev nesúhlasí s používaním antikoncepcie; v Afrike teda nikto antikoncepciu neužíva; čiže majú veľa detí.

Bingo! Problém je vyriešený. Je to úplne jednoduché, všetko sa to začalo Francúzskom. Macron sa nemýlil, problém je len v tom, že sa neospravedlnil za to, akú úlohu hrala v tejto veci jeho krajina. Ako len mohol byť taký slepý!

Musel som si to prečítať znovu, aby som pochopil, aké hlúposti môžu byť zabalené do podoby odborného stanoviska.

Možno si to autorka neuvedomila, ale svojím vyjadrením Macrona nekarhala, ona sa len pripojila k Macronovi v karhaní Afričanov za to, že sú príliš povoľní v plodení. Bolo to rovnako necitlivé ako u Macrona, možno len menej poetickým spôsobom.

Jedinou smutnejšou vecou bolo, že keď som prechádzal reakcie na Macrona na stránkach iných vydavateľstiev, od toho v The Guardian sa veľmi neodlišovali.

Macronove vyjadrenia boli extrémne hrubé, urážlivé, necitlivé a paternalistické. Prišli od 39-ročného bezdetného muža a ako také ich Afričan so zdravým rozumom považuje za neúctivé, pretože u nás si starších ľudí a množstvo detí vážime.

Reakciu na Macrona som si musel prečítať znovu, aby som pochopil, aké hlúposti môžu byť zabalené do podoby odborného stanoviska. Zdieľať

Jeho vyjadrenia boli jednoducho zlé a nesprávne. Nielen preto, že mal nesprávne čísla (v Afrike pripadá na jednu ženu priemerne 4,7 detí, najvyššie čísla sú v strednej Afrike vo výške pod 6 detí na jednu ženu) a nesprávny kontext (keď tvrdil, že problém Afriky je civilizačný, nevedomky pripustil, že ušľachtilá francúzska misia v „civilizovaní Afriky“ po viac ako storočí tragicky zlyhala). Mýlil sa aj v tom, že podľa neho práve toto bráni Afrike v rozvoji.

Pred tým, než sa Macron pustí do ďalšieho civilizačného kázania, by mohol vedieť, že Afrika je veľká a rozmanitá a že hoci čelí mnohým výzvam (viaceré z nich sú naozaj dôsledkami činnosti jeho krajiny na kontinente), preľudnenie je najmenšou z nich.

Kontinent v skutočnosti poskytuje priestor aj kapacitu na obživu väčšiemu počtu ľudí, než v ňom dnes žije.

No ako som už spomínal, asi najväčšou tragédiou je, že podobne ako Macron rozmýšľa väčšina ľudí na Západe.

Väčšina z týchto názorov sa nepretaví do konkrétnych krokov, ktoré by sa zaoberali africkou populáciou. No stáva sa, že vlády a filantropi sa príliš ponáhľajú vyhovieť svojim eugenickým maltuziánskym inštinktom a nezostávajú iba pri rečiach, ale aj konajú. A škody, ktoré spôsobia, sú viac ako len odstránenie imidžu neschopnosti konať.

Africké matky s deťmi. Foto: mercatornet.com

Pred niekoľkými mesiacmi som písal, ako Holandsko zvoláva armádu na záchranu potratov v Afrike po tom, čo Trumpova vláda zastavila podporu organizáciám vykonávajúcim potraty na kontinente.

K téme:
Globálna šporkasa na potraty sa už plní. Slovensko sa zatiaľ prizerá Zdieľať

Holanďania na záchranu tejto posvätnej inštitúcie vyzbierali 250 miliónov dolárov. Stalo sa to v čase, keď OSN volala o pomoc pri riešení hroziaceho hladomoru, ktorý si v Afrike môže vyžiadať životy viac ako 20 miliónov ľudí. Na základnej škole som sa učil, že základnými životnými potrebami sú jedlo, prístrešie a oblečenie. Nie potrat.

Podobné kroky urobili aj ďalšie krajiny. Začiatkom júla Švédsko oznámilo, že nebude poskytovať finančnú podporu tým organizáciám, ktoré v rozvojových krajinách (prevažne sa nachádzajúcich v Afrike) odmietajú „vykonávať potraty alebo k nim vedúce poradenstvo“.

Vyzerá to tak, akoby pre Švédsko boli potraty na rovnakej úrovni dôležitosti ako potraviny a vzdelanie.

Carin Jämtin, generálna riaditeľka Švédskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SIDA) pri oznámení rozhodnutia svojej krajiny povedala, že potrat („sexuálne a reprodukčné zdravie“) je „predpokladom“ vzdelania.

Švédsko oznámilo, že nebude financovať organizácie, ktoré v rozvojových krajinách odmietajú „vykonávať potraty alebo k nim vedúce poradenstvo“. Akoby potraty boli na rovnakej úrovni ako potraviny a vzdelanie. Zdieľať

Proti žiadnemu z týchto prípadov sa nepostavila podobná „online horda“, aká vznikla proti Macronovi. Odkrýva to úprimnosť údajných obhajcov Afriky. Takisto to veľa hovorí o tom, ako politický systém založený na moci a urážaní môže obchádzať to, čo je skutočne dôležité.

Keď sa všetci postavili proti Macronovi, neponúkli nič viac, ako len ošúchanú frázu „váš výrok je urážlivý, takže je nesprávny“, ktorá definuje politiku v tzv. civilizovanom svete.

Nešlo o žiadnu objektívnu pravdu. Len o zranené city nadmerne aktívnej online komunity.

Nič z toho nechcem. Som Afričan a viem, že bohatstvo Afriky spočíva v jej deťoch, medzi ktoré patrím aj ja.

Ak to ktokoľvek spochybňuje, jednoducho nemá pravdu. A je mi jedno, či to robí francúzsky prezident alebo niekto, komu sa len nepáči jeho spôsob.

Pôvodný text: Emmanuel Macron was wrong on Africa – as were most of his critics. Uverejnené so súhlasom MercatorNet, preložil L. Obšitník.

Odporúčame