Čo sa po Dunkirku stalo s francúzskou armádou

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo sa po Dunkirku stalo s francúzskou armádou

Zajatí francúzski vojaci odvlečení z miesta bojov v roku 1940. Foto: wikimedia.org

Z 340-tisíc spojeneckých vojakov evakuovaných loďami z Dunkirku bolo 123-tisíc Francúzov. Tisícky ďalších sa však nezachránili a stali sa väzňami Nemcov.

Evakuácia Britských expedičných síl (BEF) z Dunkirku flotilou malých lodí v máji 1940 už v Británii zľudovela. Nový film Christophera Nolana tieto udalosti zobrazuje z troch uhlov pohľadu: zo zeme, mora a neba a oživuje úctu k statočnosti ľudí, ktorí sa do toho zapojili.

Príbeh francúzskej armády po Dunkirku je slávny omnoho menej a zrejme aj preto sa o ňom menej rozpráva. Z 340-tisíc spojeneckých vojakov evakuovaných loďami z Dunkirku bolo 123-tisíc Francúzov. Tisícky ďalších sa však nezachránili a stali sa väzňami Nemcov.

Vo Francúzsku sa počas premiéry Nolanovho filmu o týchto udalostiach písalo ako o britskej histórii, do ktorej boli zapojení francúzski vojaci, teda nie ako o spoločnom vojnovom príbehu.

Operácia Dynamo (kódové označenie evakuácie z Dunkirku) sa uskutočnila v dňoch 26. mája až 4. júna 1940. Nemci vstúpili do Paríža 14. júna, no boje na východe Francúzska trvali do 24. júna. Generál Charles De Gaulle počas svojho slávneho príhovoru z Londýna v rádiu BBC 18. júna vyzval francúzsku verejnosť, aby porážku neprijala, no v tom čase ho počulo pravdepodobne len veľmi málo jeho krajanov.

Počas bitky o Francúzsko bolo v tejto krajine a naprieč francúzskou ríšou zajatých 1,8 milióna Francúzov, ktorí sa stali vojnovými zajatcami. Zdieľať

Odhaduje sa, že v májových a júnových bojoch roku 1940 zomrelo 50- až 90-tisíc francúzskych vojakov. Počas bitky o Francúzsko bolo v tejto krajine a naprieč francúzskou ríšou zajatých 1,8 milióna Francúzov, ktorí sa stali vojnovými zajatcami.

Francúzsko bolo počas leta 1940 poznačené aj masovým exodom. Aby uniklo postupujúcim nemeckým jednotkám, vyrazilo na cesty najmenej 6 miliónov civilistov. V pamäti mali hrozivé stereotypy nemeckej brutality z prvej svetovej vojny. Sťahovali sa na juh a západ Francúzska. Väčšina z nich sa však po prímerí s nacistickým Nemeckom z 22. júna vrátila domov.

Také obrovské pohyby obyvateľstva boli pre francúzsku armádu súčasne pomocou aj brzdou. Na preplnených cestách a železniciach omnoho ťažšie presúvala svoje jednotky a zariadenia. No obyčajným vojakom, ktorí si vedeli zaobstarať civilné oblečenie, to umožňovalo vzdialiť sa od svojich jednotiek a vrátiť sa k rodinám.

Trailer filmu Dunkirk režiséra Christophera Nolana.

Masakre koloniálnych vojsk

Francúzska armáda v roku 1940 zahŕňala vojakov pochádzajúcich z celej jej ríše v severnej, západnej a strednej Afrike, Francúzskych Antilách a Indočíne. Stratiť sa v dave bolo pre takýchto vojakov náročnejšie. Vo východnom Francúzsku došlo k početným masakrom západo- a stredoafrických jednotiek nemeckou armádou. Po oddelení od bielych dôstojníkov ich Nemci postrieľali.

Počas bitky o Francúzsko bolo zajatých 120-tisíc koloniálnych vojakov. Nemci ich na francúzskej pôde umiestňovali do oddelených táborov, pretože sa obávali ich miešania s nemeckými civilistami.

Nemci vojakov z francúzskych kolónií umiestňovali do oddelených táborov, pretože sa obávali ich miešania s nemeckými civilistami. Zdieľať

Zajatí francúzski vojaci boli vysielaní do Nemecka, aby tu pracovali na farmách, v priemysle, v baniach a na železniciach a nahradili tak bojujúcich nemeckých mužov. Vojnoví zajatci žili a pracovali spolu s nemeckým obyvateľstvom, čo vytváralo súčasne napätie aj priateľstvá. Osud týchto zajatcov sa stal stredobodom propagandy francúzskej kolaborantskej vlády so sídlom vo Vichy.

Mnohé vládne programy povzbudzovali mladých Francúzov, aby sa prihlásili na práce v Nemecku výmenou za návrat vojnových zajatcov do Francúzska. Väčšina zajatcov – približne milión – sa však vrátila domov až po konci vojny v máji 1945. Často ich vítala rozšírená ľahostajnosť či niekedy priamo nepriateľstvo, pretože ľudia u nich predpokladali prepojenosť na vichystický režim a sympatie k nemu. V skutočnosti k nemu neboli naklonení viac ako ktorákoľvek iná časť francúzskej spoločnosti.

Vojnoví zajatci pochádzajúci z kolónií Francúzskej ríše strážení nemeckými jednotkami. Foto: wikimedia.org

Komplikovaná francúzska história

Veľmi rýchle nemecké víťazstvo v máji a júni 1940 a ponižujúce prímerie, ktoré nasledovalo, znamenali, že sa povojnová francúzska spoločnosť a štát snažili minimalizovať porážku a zabudnúť naň. Usilovali sa sústrediť viac na slávne príbehy odporu a Slobodného Francúzska. V roku 2015 vo francúzskej tlači prebehla neúspešná kampaň týkajúca sa štátnej spomienky na počesť padlým Francúzska a jeho vtedajšej ríše, ktorých kampaň označovala ako „prvých bojovníkov odporu“. Bývalý francúzsky prezident François Hollande zvýšil počet štátnych spomienkových udalostí týkajúcich sa kľúčových momentov francúzskeho 20. storočia, no udalosti roku 1940 medzi nimi stále chýbali.

Boje v máji a júni 1940 znamenali pre zajatých Francúzov začiatok päťročného poníženia a ťažkostí. Po nich sa mnohí vrátili do krajiny, ktorá na nich chcela zabudnúť. Zdieľať

Napriek úradnému mlčaniu sa boje z leta 1940 stali predmetom francúzskych románov a filmov. Podľa románu Víkend v Dunkirku z roku 1949 od Roberta Merleho bol nakrútený úspešný celovečerný film, ktorý si pri svojom uvedení v roku 1964 pozreli tri milióny divákov. Hlavný hrdina Julien je francúzsky vojak, ktorý sa v zbombardovanom meste zúfalo snaží dostať na loď počas evakuácie britských jednotiek. Román Clauda Simona Flanderská cesta z roku 1960 vykresľuje príbeh zastaranej francúzskej armády bojujúcej proti oveľa lepšie vybavenému a modernejšiemu nemeckému nepriateľovi.

Pokiaľ ide o zajatých francúzskych vojakov, Dunkirk a boje v máji a júni 1940 pre nich znamenali začiatok päťročného poníženia a ťažkostí. Po nich sa mnohí vrátili do krajiny, ktorá na nich chcela zabudnúť.

Pôvodný text: What happened to the French army after Dunkirk. Uverejnené so súhlasom The conversation, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo