Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2017

Syn vodcu Talibanu podnikol samovražedný útok

 Syn vodcu Talibanu Hajbatulláha Áchundzádu podnikol samovražedný útok v nepokojnej provincii Helmand na juhu Afganistanu.

Správu dnes potvrdil hovorca militantného hnutia Taliban.

"Abdurrahman Chálid vo štvrtok ráno vošiel vozidlom plným výbušnín na veľkú základňu afganských bezpečnostných síl v okrese Gerešk," spresnil tlačovej agentúre DPA hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid.

Ďalší hovorca Talibanu Karí Júsuf Ahmadí zverejnil na Twitteri fotografiu syna vodcu Hajbatulláha Áchundzádu so slovami: "Mučenícka smrť a obeť Chálida, syna vodcu veriacich Áchundzádu, v boji v okrese Gerešk ukázala, že toto je boj za vieru, nie boj o moc či peniaze."

Podľa hovorcu Mudžáhida bol Chálid najmladším synom vodcu Áchundzádu a v oddiele samovražedných útočníkov hnutia Taliban čakal tri roky, kým príde naňho rad.

"Pri štvrtkových bombových útokoch v Gerešku celkovo troma vozidlami bolo zabitých alebo zranených vyše 100 príslušníkov afganských síl," vyhlásil Mudžáhid. Ešte nevedel uviesť, koľko ľudí zabil pri útoku Chálid.

Úplné dobytie Helmandu je hlavným cieľom Talibanu, ktorý má pod kontrolou už 80 percent provincie. Samovražda syna vodcu Talibanu v mene "svätej vojny" pravdepodobne ešte zintenzívni tento boj.

Inzercia

Helmand, kde sa nachádzajú desaťtisíce hektárov s makom siatym - zdrojom ópia, je tiež centrom ilegálneho celosvetového drogového priemyslu. Taliban údajne zarobil stámilióny dolárov na produkcii ópia a heroínu, ako aj na ich pašovaní za hranice.

V tom istom okrese Gerešk americké vzdušné sily podnikli v piatok nálet zacielený proti nepriateľských silám, ale omylom zabili 16 príslušníkov afganských bezpečnostných síl. Informoval o tom hovorca amerických jednotiek v Afganistane Bill Salvin.

Americký nálet mal pomôcť afganským vojakom pri operácii.

"Zasiahli sme komplex, v ktorom sa podľa našich informácií mali zdržiavať nepriateľské sily," povedal Salvin. "Ale ukázalo sa, že sa tam nachádzali miestne bezpečnostné oddiely spriaznené s afganskou armádou," dodal.

Uskutoční sa vyšetrovanie tejto operácie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.