NÁZOR: Michal Svetský o voľbách: No konečne!

Porážka pravice, kolaps, zemetrasenie. Akokoľvek výsledok volieb nazveme, bolo už na čase. Lebo pravicová časť politickej scény začínala pripomínať 500-dielny televízny seriál. Dookola to isté.

Fico, pravica, Matovič. To sú tri kľúčové slová, ktoré sa derú do popredia. Ficove vysoké percentá nie je zaujímavé riešiť. Sú síce ešte vyššie než sa predpokladalo a vládu jednej strany sme tu mali naozaj veľmi dávno, avšak až také prekvapenie to zasa nie je a aj tak na tom nikto nič 

nezmení.

Na pravo len dookola to isté

Čo si naopak treba všimnúť, je výborná správa pre tvrdo porazenú pravicu. Tá sa totiž teraz môže zmeniť! To je blesková správa týchto volieb. Pravica má šancu robiť menej dookola toho istého a viac nového. Čo už dávno mala urobiť, ale nebola schopná. Lebo nevedela zmeniť svoje vnímanie.

Istá banka chcela urobiť mentálny krok vpred a pomôcť svojmu biznisu, tak sa rozhodla rozšíriť otváracie hodiny aj na sobotu. No postupy a nástroje nezmenila. Urobila len viac toho istého. Viac tej istej banky. Vnímanie zostalo rovnaké, očakávaná zmena neprišla.

Slovenská pravica je na tom rovnako. Stále len viac tej istej pravice. Tí istí ľudia vedú tie isté strany tým istým spôsobom už dlhé mesiace a roky. V stranách sú tí istí ľudia a ak sa aj vymenia, robia to isté. Všetci dokopy rozprávajú tie isté veci, stanovujú tie isté ciele, otvárajú tie isté témy a riešenia. A k tomu veria v svoju neomylnosť a nenahraditeľnosť. Ale svet sa zatiaľ mení. Nedá sa dvakrát vstúpiť do tej istej rieky. Preto aj postoje a stratégie pravice sa musia meniť, čo sa však nedialo. Tá sa skôr tvárila, akoby život bola jedna stojatá voda. Nuž nie je.

Porušiť pravidlá

S novým vnímaním príde uvedomenie, že je treba porušiť pravidlá. K tomu treba prekonať strach a zvyky. No slovenskí voliči tak už urobili, keď tentokrát porušili pravidlo, že SDKÚ a podobných vždy nakoniec zvolia, nech napáchali čokoľvek. Tentokrát nezvolili a dobre urobili. Zmenili vnímanie a rozhodli sa novým spôsobom. Vďaka tomu vznikol priestor a šanca na zmenu k lepšiemu.

"To je blesková správa týchto volieb: Pravica má šancu robiť menej dookola toho istého a viac nového."

Zdieľať

Ale kedy zmenia vnímanie aj pravicoví politici? Lebo stereotypy, ktorými si udržiavali kontrolu a stabilitu, ich nakoniec uzavreli v pasci nemohúcnosti. Tiež budú musieť porušiť nejaké pravidlo vlastného systému. Nielen vymeniť tváre za iné s rovnakým myslením a konaním. V tejto chvíli nie je potrebné dať na stôl presný plán a harmonogram oživenia. Nie je nutné poznať detaily riešenia. Teraz je potrebné začať vnímať realitu novým spôsobom.

Matovič

Krátka praktická aplikácia. Je výborné, že Igor Matovič a kandidáti OĽaNO uspeli tak výrazne, že získali rovnaký počet poslaneckých kresiel ako momentálne “najsilnejšia” pravicová strana KDH a viac než ostatné strany. Je to zneisťujúce. Narúša to zaužívané vnímanie vecí a spochybňuje predstavu o tom, ako sa má politik správať a čo je v politike dôležité. Vidieť, ako sú tým zneistení politici, komentátori, blogeri. V poriadku. Môžme sa pýtať, ako dlho v politike vydrží, či dokáže ponúknuť skutočnú alternatívu a ďalšie veci. No Matovičov úspech a štýl je opakom stojatej vody, v ktorej pravica uviazla. Presne to je na prospech zmeny. Alebo čo iné?

Lídri pravice si to bohužiaľ neuvedomili. V nedeľnej diskusii na TA3 Figeľ a Bugár, ľudia, ktorí nedávno fatálne zlyhali a preukázali neschopnosť vládnuť, poučovali a uškŕňali sa pri akomkoľvek novom a nezvyčajnom Matovičovom názore. Je to ich diagnóza. Jedna vec je rozvážny úsudok či rozumný nesúhlas, iná vec je slepota a strnulosť. A tej už bolo dosť. Preto je k výsledkom volieb treba s úľavou povedať: no konečne!

Michal Svetský
Foto: Flickr.com
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo