Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. júl 2017

Zamyslime sa nad tým, čo kupujeme

Málokto z nás sa pri kúpe výrobku zamyslí, prečo je taký lacný. Prečo sa dováža z tých konkrétnych krajín z ktorých sa dováža.
Zamyslime sa nad tým, čo kupujeme

 

Málokto z nás sa pri kúpe výrobku zamyslí, prečo je taký lacný. Prečo sa dováža z tých konkrétnych krajín z ktorých sa dováža. V posledných rokoch môžeme sledovať nárast predaja fairtrade produktov. Fair trade sa prezentuje fixnými cenami výkupu produktov od prvovýrobcov (farmári, krajčíri) čím podporuje ich rozvoj, takisto ako rozvoj celej komunity v ktorej žijú. No niektorí ekonómovia ukazujú že Fair trade nie je až taký férový ako by sa mohlo zdať. Podľa kritiky senegalského ekonóma Ndongo Samba Syllu si z Fair trade spravili spoločnosti, udeľujúce certifikáty dobrý biznis. V jeho knihe The Fair Trade Scandal: Marketing Poverty to Benefit the Rich tvrdí, že fair trade s chudobou v rozvojových krajinách Fair trade nič neurobí. Väčšina fair trade produktov pochádza z bohatších rozvojových krajín, ktoré vyvážajú viacero produktov, pokým tí najchudobnejšie sú odkázané len na vývoz jedného typu. Hnutie fair trade oponuje, že jeho cieľom nie je odstrániť zo sveta chudobu ale pomôcť konkrétnym chudobným ľuďom a ich komunitám.

No čo je zarážajúcejšie. Pretrváva názor, že v rovnakej kvalite musia byť fair trade výrobky drahšie. Prirodzene, veď platia plantážnikovi v Mexiku približne raz toľko ako by dostal od vykorisťovateľskej spoločnosti voľného obchodu. No Fair trade hnutie hovorí, že nemusia. A ked áno, tak len o tretinu eura. Presne o toľko viac zarobia šičky v Bangladéši na fair trade tričku viac oproti voľnému predaju. (Kto koľko zarobí na jednom fair trade tričku. Celkovú štatistiku o tom, kto koľko získa na predaji všetkých fair trade produktov toto hnutie nemá.) No väčšina zisku, ktorí spotrebitelia zaplatia ide mimo peňaženku prvovýrobcu. No tak či tak dostane o 100% viac, takže mení sa tým niečo? No, ja nechcem podporovať niečo na čom zarobí hlavne niekto, kto si nežije zle.

Keď už musí tak či tak niekto zarobiť, tak nech je to aspoň Slovák, nie? Keď predáva slovenská značka zemiaky, viem, že nejaký traktorista bude mať prácu za normálne peniaze (oproti výplatám v rozvojových krajinách) a jej zisk ostane na Slovensku. Bližšia košeľa ako kabát, radšej nech zarobí môj sused ako niekto z druhej strany sveta, nie? Samozrejme, že každý si zaslúži živiť sa svojou spravodlivou prácou ale nie je nič zlé drukovať pre svojich, v tomto prípade za svoj štát.

Ale nie všetko sa dá vyrábať na Slovensku. Napríklad smartfóny. Na Slovensku nie sú výskumné možnosti, aby boli konkurencie schopné. Alebo napríklad také slovenské folklórne klobúky (09:58 kto neverí), pretože tu na to nemáme lacnú pracovnú silu.

Inzercia

Keď to spravia v rozvojových krajinách lacnejšie, nemali by sme sa silou mocou snažiť presadiť výrobu na Slovensku. Môžeme sa venovať čomusi inému. Napríklad robiť kvalitnejšie, dizajnovejšie veci za ktoré je spotrebiteľ ochotný viac zaplatiť.

Ježiš Kristus povedal: “Ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im!” (Lk 6,31) Svojej dcére šičke by som chcel zaplatiť viac ako 50 euro na mesiac. Možno keby som z Bangladéša, tak nie. Tam je to možno spravodlivá výplata a človek s tým dokáže slušne vyžiť. Neviem. Otázkou je koľko peňazí je spravodlivá výplata. Hrubo sa na to dá odpovedať asi tak, nech má každá rodina splnené základné životné potreby a možnosť rozvíjať sa v tom na čo má človek talent a dokáže tým pomáhať tomuto svetu. Takže ak chce človek pomôcť chudobným musí aspoň hrubo vedieť koľko peňazí je kde slušná výplata.

Podľa jednoduchej rovnice, v krajinách ktoré sú príliš chudobné na výrobu určitých produktov sa nebudú vyrábať. A jej občania nemôžu na nich dosiahnuť spravodlivú výplatu. Im treba kúpiť to čo predávajú. Ale čo keď toho nie je dosť? Vtedy už môže pomôcť politické nie naše spotrebiteľské riešenie. Na medzinárodnej úrovni treba dotovať a podporovať infraštruktúru v menej rozvinutých častiach sveta.

V poslednej dobe mal veľkú mediálnu pozornosť boj pracovníkov vo Wolksvagene pri Bratislave za vyššie platy. Slováci nadávajú na svoju nižšiu výplatu za rovnakú prácu ako vykonávajú v západných krajinách. Vyzerá to ako nespravdlivosť ale ekonomicky sa to inak ani nedá urobiť. V Nemecku by za tie peniaze nerobili, tu hej. Ani Slováci by nerobili tričká za tie peniaze ako ľudia z Bangladéža.

Takže čo si mám kúpiť? Tovar, ktorý vyhrá vojnu o mňa, to jest spotrebiteľa. Aké zbrane použije nezáleží, ak sú všetky schválené vojnovou konvenciou, to jest žiadnu z nich nepovažujem za nemorálnu.Niekto hovorí, že kúpou fair trade produktu pomôžete len svojmu svedomiu. Nemyslím si, že je to úplne tak. Ale rozhodne je dôležité zamyslieť sa komu dávam prácu kúpou tohto produktu.

Môj blog o kresťanstve a kultúre.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.