VOĽBY 2012: Vládu víťazom, adios porazeným

Po posledných voľbách v roku 2010 sme napísali, že víťazom i porazeným zároveň je strana Smer. Tento rok sa titul Pyrrhovho víťazstva hodí skôr opačnému brehu – pravici.

Víťazi:

1 Robert Fico a Smer-SD. Získať aspoň milión hlasov. To bol podľa R. Fica jeho tajný sen. Splnil sa. Uvidíme, koľko bezsenných nocí čaká slovenskú krajinu s jednofarebnou vládou.

2 Igor Matovič a jeho „obyčajní“. Posledné prieskumy nedávali Matovičovcom veľa, preto je výsledok veľkým prekvapením. Je možné, že nebyť rozpadu kandidátky, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by prešli cez desaťpercentnú hranicu.

3 Daniel Lipšic a Lucia Žitňanská. Jediní, ktorí preferenčnými hlasmi porazili predsedov svojich strán. Ministerka spravodlivosti dokonca dostala viac hlasov ako Mikloš a Dzurinda spolu. Čo sa týka Lipšica, od predsedu Figeľa odskočil len o 633 krúžkov, no spolu s posunom Radoslava Procházku a Jany Žitňanskej naznačili, koho si voliči v KDH cenia.

4 slovenská demokracia. Zaslúži si byť medzi víťazmi, najmä pre príjemné prekvapenie s volebnou účasťou a pokojným priebehom. Ďalšie plus má za výrazné využitie preferenčných hlasov.

5 pravica. Je v istom zmysle víťazom, aj keď sa o to nezaslúžila. Po prvé, väčšina pre Smer ju zachránila pred koaličným flirtovaním, ktoré by pri aktuálnej dominancii Ficovej strany mohlo skončiť zle (viď HZDS, SNS). Po druhé, pravica dostala darček v podobe šance na konštruktívnu a ráznu obrodu.

Porazení:

1 pravica. Porážka je zaslúžená. Zosilňuje ju aj pokorujúce tretie miesto novej akožestrany I. Matoviča. Dzurinda a Sulík na chvoste parlamentných strán a smiešna líderská pozícia KDH je len dotvorením obrazu, ktorému nestačí vymeniť rám, ale treba ho celý zreštavrovať.

2 Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. K spomenutému možno dodať, že je vždy tragikomické, keď z politiky musia odchádzať bývalé reformné hviezdy za takýchto okolností. Ak vôbec odchádzajú...

3 SNS. Po dvoch rokoch deja vu. Mečiara nasleduje Slota. Veríme, že im tam bude spolu dobre.

4 99 %. Strana, ktorá zaujala všetkým možným, len nie slušným a dobrým. Pre Slovensko jedno pozitívne ponaučenie: Za peniaze sa predsa len nedá kúpiť všetko.

5 kresťanské hodnoty. Môže sa to zdať silené, ale vážne si nemyslíme, že budúca vláda bude mať pred očami dobro ľudí v kresťanskom zmysle. Zdanie, že exekutíva bude dobre vychádzať s hierarchiou, nemusí platiť. Nová generácia biskupov je oveľa kritickejšia. Škoda len, že finančná odluka sa opäť odloží na neurčito. Postoy však bude pozorne sledovať, či sa nebude zo strany vládnej moci opakovať tichý atak na hodnoty, ktoré sa tu 40 rokov vytláčali aj krvou a násilím.

Knockout volieb:

flaška cocacoly vo Ficových rukách počas volebnej noci. Sú len dve možnosti: buď išlo o krutú iróniu vyvolanú náhodou alebo o poriadnu dávku absolútnej arogancie.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo