IG Metall bude požadovať 28-hodinový pracovný týždeň

Zamestnávatelia v nemeckom kovospracujúcom priemysle znovu varovali vedenie odborového zväzu IG Metall, aby neprichádzalo s požiadavkou na zníženia pracovného času pod súčasných 35 hodín týždenne.

Prezident celého odvetvia výrobcov a spracovateľov kovov Rainer Dulger povedal, že zníženie týždenného počtu pracovných hodín nezodpovedne vyostrí nedostatok odborníkov, „rozbije nielen udržateľnosť nášho hospodárskeho úspechu, ale zažili by sme aj masívny rozpad mzdových taríf". Dodal, že by došlo k presunu výrobných kapacít do zahraničia, „lebo v krajine by sa nedalo vyrábať".
      

Vedenie IG Metallu koncom júna vyhlásilo, že pre nasledujúce kolo mzdových rokovaní pripravuje požiadavku, aby sa pracovný týždeň zo súčasných 35 hodín znížil. Jeho vedenie sa bude usilovať, aby v najväčšom nemeckom priemyselnom odvetví pracovný čas klesol na 28 hodín týždenne.
      

Konkrétnu požiadavku chce vedenie IG Metallu schváliť koncom októbra. Potom zverejní aj požiadavka na rast tarifných miezd, lebo súčasná dohoda platí do konca tohto roka. Zamestnávatelia z odvetvia sa k návrhu odborárov ihneď vyjadrili odmietavo.
      

Dulger povedal, že ak šéf IG Metallu Jörg Hofmann kvôli pracovnému času otvorí problematiku tarifných miezd, dostane sa do sporu s protipožiadavkami zamestnávateľov. „Bude to nezvládnuteľný proces," dodal.
      

Pripomenul spory o zníženie pracovného týždňa na 35 hodín. "Viedli k najväčším hospodárskym škodám v dôsledku zápasu zamestnancov a zamestnávateľov, aké sme vôbec kedy v odvetví dovtedy mali," uzavrel Dulger.
      

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo