Koho volí Postoy

Rozhodli sme sa, že vám bez zbytočných rečí povieme, ako budeme v sobotu voliť u nás v Postoy.sk. Zozbierali sme tipy na kandidátov naprieč stranami, ktorých by naši ľudia odporúčali voliť. Niektorí sa rozhodli, že voliť nepôjdu.

Koho?

Zapojilo sa osem tvorcov Postoy.sk. Každý mohol navrhnúť maximálne štyroch kandidátov, ktorých by volil. Výsledky:

Branislav Škripek (OĽaNO) 3 hlasy

Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) 2 hlasy

Daniel Lipšic (KDH) 2 hlasy

Juraj Lauko (KDH) 2 hlasy

po jednom hlase:

Radoslav Procházka (KDH)

Jana Žitňanská (KDH)

Jozef Mikloško (KDH)

Béla Bugár (Most-Híd)

Peter Osuský (SaS)

Peter Paluda (SaS)

Rastislav Sitár (OĽaNO)

Ján Košturiak (OĽaNO)

Mária Kolíková (SDKÚ-DS)

Čo sa týka strán, výsledok je súčet jednotlivých hlasov za ich kandidátov. Jeden redaktor neoznačil kandidátov, ale stranu, čo sa počíta za jeden hlas pre túto stranu.

KDH 8 hlasov

OĽaNO 5 hlasov

SDKÚ-DS 3 hlasy

SaS 2 hlasy

Most-Híd 1 hlas

 

Prečo?

Najprv pár slov k trom z nás, ktorí pravdepodobne nepôjdu voliť. Ich dôvodom je presvedčenie, že sa nemôžu dobre rozhodnúť a odmietajú prebrať zodpovednosť za zlé rozhodnutia "zlých ľudí".

Ich argument tiež je, že aj takáto "voľba" je voľbou. Napokon, v Československu medzi rokmi 1946-1948 existoval inštitút tzv. bielych hlasovacích lístkov, umožňujúci "vysloviť sa pre nič a nikoho nevoliť" Takáto voľba nie je voľbou pesimistu ani beznádejného zbabelca, ako by sa mohlo zdať, tvrdia.

Tí, ktorí by volili ministrov v ostatnej vláde, si vážia ich zásluhy a nasadenie v úradoch. To je prípad Lucie Žitňanskej, jej štátnej tajomníčky Márie Kolíkovej a Daniela Lipšica.

Na označených kandidátoch KDH naši redaktori oceňujú ich nesprofanovanosť a kompetentnosť. Zaujímavosťou je, že Juraj Lauko je jeden zo spoluzakladateľov Postoy.sk. Pri Bélovi Bugárovi sa zase zdá byť dôležitá otázka dobrých vzťahov s menšinami, ktorá je zvlásť na Slovensku dôležitá.

Môže sa zdať prekvapivé, že medzi „postoyákmi“ sa nájde hlas pre SaS. Dôvod je, že je vnímaná ako strana úprimná a verná svojim hodnotám. Dokonca podľa niektorých vernejšia ako KDH. Čo sa týka jej liberálneho programu, argumentom môže byť skutočnosť, že žiadna zo stredopravých strán nemá silu sama zložiť vládu, a tak existuje priestor pre dopĺňanie a korekciu straníckych volebných programov. Pre iných v redakcii je zase v kultúrno-etických otázkach jednoducho neprijateľná. 

Pri kandidatúre ľudí ako Branislav Škripek je Postoy zvedavý, či angažovaní kresťania dokážu byť aj konštruktívni a či sa oplatí na tento typ ľudí z tohto dôvodu vsadiť. Jána Košturiaka zase vnímame ako veriaceho človeka s víziou a odbornými skúsenosťami v oblasti školstva, vedy a podnikania.

Názory v redakcii sa na viaceré témy a kandidátov líšia. Je to však prirodzené. Sebe aj vám prajeme, aby ste sa v sobotu rozhodli správne. 

Postoy
Foto: wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo