Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. 03. 2012, 09:11

KOMENTÁR: Kde sa stratili veriaci?

cirkev_stavia_mala.jpg Sčítanie ľudu 2011 prináša prvé výsledky - aj v otázke vierovyznania slovenského národa. Žalostne chýba reflexia, kde a prečo sa stratilo 361 843 katolíckych veriacich. Vymreli. Ak starší veriaci umierajú a mladí ľudia ich nenahrádzajú, je možné...

Sčítanie ľudu 2011 prináša prvé výsledky - aj v otázke vierovyznania slovenského národa. Žalostne chýba reflexia, kde a prečo sa stratilo 361 843 katolíckych veriacich.

Vymreli. Ak starší veriaci umierajú a mladí ľudia ich nenahrádzajú, je možné, že za úbytkom prihlásenia sa ku katolíckemu náboženstvu možno hľadať demografickú zimu a postupné vymieranie starších ľudí s katolíckym presvedčením.

Neprihlásili sa. Jednou z možností je, že hoci sú veriaci a do kostola chodia, z nejakého dôvodu - napríklad citovému zraneniu, politikárčeniu v cirkevných radoch alebo osobnej nespokojnosti s miestnym farárom - sa rozhodli k Cirkvi neprihlásiť a týmto vyjadriť, že cítia rozdiel medzi Kristovými požiadavkami a reálcirkvou. Viac ako polmilióna Slovákov neodhalilo pred Štatistickým úradom svoje náboženské cítenie. Dá sa teda predpokladať, že v tomto čísle je skrytých mnoho veriacich, ktorí sa zo svojho náboženstva nepotrebovali “vyspovedať” pred štátom.

Boli úprimní. Viera našich starých mám a mám sa čoraz ťažšie prenáša na deti a vnúčatá. Takže je predpoklad, že aj tradiční a pokrstení veriaci jednoducho boli k sebe úprimní a vyznali, že aj napriek dávnej príslušnosti ku katolicizmu ho aktívne nevykonávajú.

"Pokiaľ si cirkev nevyhodnotí tieto výsledky správne a nepoučí sa, tak z chybných uzáverov vyprodukuje ďalšie chybné kroky v budúcnosti." 

Zdieľať

Ústup náboženstva. Výsledok mínus cca 7 percent katolíkov môže predstavovať reálny obraz poukazujúci na súčasný stav spoločnosti, morálku predstaviteľov štátu a cirkví, sekularizáciu a tým všeobecný ústup viery a mravov, bulvarizáciu, krízu rodiny, …  Teda trendy, ktoré je možné pozorovať dlhodobo aj v našich končinách.

Interpretácia a výzvy. V tomto čase, keď aj cirkev drží v rukách zaujímavé dáta, je dôležité ich správne vyhodnotiť a naznačiť, čo v budúcnosti robiť, aby sa odlev katolíkov zastavil. Aj keď je ešte dôležitejšie, aby nešlo len o udržanie čísel, ale skutočne o vytváranie reálneho a úprimného vzťahu k Bohu a aktívneho života viery. Istú snahu naznačuje vyhlásenie KBS: “Tento výsledok prijímame s pokorou ako záväzok usilovať sa žiť stále autentickejšie podľa Kristovho evanjelia.”

Pokiaľ si cirkev nevyhodnotí tieto výsledky správne a nepoučí sa, tak z chybných uzáverov vyprodukuje ďalšie chybné kroky v budúcnosti. Nie je možné prijať takéto čísla “s uspokojením” (hovorca KBS Jozef Kováčik, TV Markíza, 3.3.2012) ani si myslieť, že sa podarilo pokles zastaviť vďaka “veľkej kampani” (denník SME, 1.3.2012). O kampani si myslíme svoje - bez ohľadu na to, či bola alebo nebola potrebná, nebola žiadna.

Hoci by si štatistické ukazovatele vyžadovali podrobnejšiu sociologickú analýzu, nemožno súhlasiť s tvrdením, že štatistický úbytok veriacich je dôsledok ateizácie spred roka 1989. Ak je už nová generácia po ´89 prakticky dospelá a od pádu komunizmu nás delí viac ako 22 rokov, nedá sa za tento úbytok viniť 40-ročná komunistická ateizácia. Treba sa pýtať, kto ateizuje po roku 1989. Na túto otázku sa odpovedá už omnoho zložitejšie. Ale hľadať odpovede znamená bojovať o každého veriaceho. O každú ovečku z košiara. Stojí to za to.

Matúš Demko
Foto: Pavol Rábara

Odporúčame

K VECI: Romney, Santorum a Reaganova lekcia

K VECI: Romney, Santorum a Reaganova lekcia

regan-mala.jpg Americkí konzervatívci sú na politickej scéne v nevýhode, a to nielen preto, že celoštátne média sú z väčšej časti naladené liberálne. Myšlienková výbava súčasnej kultúry je presiaknutá liberálnymi pojmami. Preto je pre mnohých z nás, ktorí z väčšej čas...

K VECI: Hitchens kontra Chesterton

K VECI: Hitchens kontra Chesterton

hitchens-gk-chesterton-title2.jpg Czeslaw Milosz, poľský laureát Nobelovej ceny za literatúru raz poznamenal – ešte predtým než emigroval do Spojených štátov – že v jeho krajine sa zvykne o niektorých básnikoch hovoriť, že „upadli do mysticizmu.“ To znamená, že sa sta...

NÁZOR: Fico je najdôveryhodnejší pokrytec

NÁZOR: Fico je najdôveryhodnejší pokrytec

tyran_mala.jpg Ako môže byť pokrytec niekto, kto v sebe nemá princíp a nič neverí? Tak, že aj keď tomu až tak neverí, predsa len niečo navonok deklaruje – a nekoná podľa toho. Vysoké nároky kladené na kohokoľvek, kto sa označí prívlastkom „kresťanský“ sú plne namieste...

NÁZOR: Prečo kritizujú Čentéša

NÁZOR: Prečo kritizujú Čentéša

centes_mala.jpg Smer, SNS či prezident môžu už len z princípu nesúhlasiť s každou nomináciou pravice, ale snahy o spochybnenie odbornosti Jozefa Čentéša či dokonca zosmiešňovanie sú mravne úbohé. Správanie Čentéšových kritikov však možno pochopiť, ak sa títo negatívne...