Čím žije Česko III. - Made in Czechoslovakia

Dosluhujúci český premiér Jiří Paroubek privítal s otvorenou náručou na zámku v Kolodějoch novopečeného slovenského premiéra Roberta Fica. Na Pražskom hrade pokračovala prvá oficiálna zahraničná návšteva R.Fica, kde sa stretol s českým prezidentom Václavom Klausom.

Na českej politickej scéne stále pretrváva bezvládie. Často sa hovorí o vláde odborníkov. Šéf ODS Mirek Topolánek odmietol rokovanie s Jirkom Paroubkom (ČSSD), ktoré by sa uskutočnilo v prítomnosti V.Klausa na Hrade. Hlava Českej republiky dáva Topolánkovi na vytvorenie vlády, ktorá získa důveru v snemovni, ešte čas - deadline je prvý augustový týždeň, resp. dva mesiace po voľbách.

Česi stále ostávajú vykoľajení z neúspechu na majstrovstvách sveta vo futbale. Týden sa zamýšľal nad působením trénera Karola Brücknera a napriek výhradám uznal, že "Karla Gotta Brücknera" nemá kto na trénerskej lavičke nahradiť. Po korupčnom škandále v talianskom futbale padá do Serie B Juventus Turín aj s Pavlom Nedvědom. Juventus sa voči trestu spolu s Fiorentinou odvolal. Médiá špekulujú nielen o tom, či Nedvěd prestúpi do iného klubu, ale aj o tom, či hokejový brankár Dominik "Dominator" Hašek po viacnásobných pokusoch ukončí kariéru alebo bude pokračovať v NHL, napr. v Detroite.

České ministerstvo zahraničia evakuovalo svojich občanov z libanonského Bejrútu. Dvadsaťdva libanonských chlapcov prišlo pred viac ako týždňom do českých Klatov na basketbalové sústredenie. Teraz sa však nemôžu vrátiť naspäť do svojej vlasti - ani autom, lietadlom či loďou Zatiaľ ostávajú v Česku.

Zanedlho začne po 32-krát v Uherskom Hradišti Letní filmová škola. Praha sa teší na koncert Erica Claptona. A na koncert Jamesa Blunta, Zero 7, Suzanne Vega, Madonny, Pearl Jam, Nicka Cavea... (hviezdne leto a hviezdny september). Azda menej sa tešia obyvatelia Mašťova v Doupovských horách na tohtoročný CzechTek, ktorý bude necelé tri kilometre od ich obce. Obavy u nich spôsobuje potenciálny kolaps dopravy.

Matúš Demko, Praha

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo