ANKETA: Budete voliť štandardné strany, niekoho nového alebo nepôjdete voliť?

Cez víkend sa konajú predčasné parlamentné voľby. Naši respondenti odpovedali na nasledujúce otázky: Ste už rozhodnutí, ako sa zachováte v parlamentných voľbách 10. marca? Budete voliť štandardné strany, niekoho nového alebo nepôjdete voliť?

Anton Hykisch, spisovateľ, bývalý diplomat: Zúčastním sa volieb 10. marca. Budem voliť jednu zo štandardných strán. Svoju kritiku doterajšej politiky štandardnej strany vyjadrím krúžkovaním kandidátov. 

Chcem, aby sa do parlamentu dostali ľudia, o ktorých si myslím, že sú bezúhonní, čo neznamená, že to musia byť naivní rojkovia. Nedôverujem novým samozvaným spasiteľom. Nebudem kupovať mačku vo vreci. Cestou z krízy totiž nie je popretie parlamentnej demokracie, ale jej zodpovedné uplatnenie.. Nie zoslabenie autority štátu, ale jeho posilnenie. V budúcich ťažkých rokoch môže viesť Slovenskú republiku len stabilná vláda s dôverou občanov naprieč politickým spektrom. Kto nepôjde voliť, podkopáva legitimitu systému slobody a demokracie u nás.

"Nedôverujem novým samozvaným spasiteľom. Nebudem kupovať mačku vo vreci. Cestou z krízy totiž nie je popretie parlamentnej demokracie, ale jej zodpovedné uplatnenie.. Kto nepôjde voliť, podkopáva legitimitu systému slobody a demokracie u nás."
Anton Hykisch

Zdieľať

Ján Duda, rím.-katolícky kňaz, profesor kánonického práva: Áno, som rozhodnutý. Strane 99% som neveril od samého začiatku a fungovanie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností v parlamente si dodnes neviem predstaviť. A napokon aj to, čo stvára jej zakladateľ, má iba utvrdzuje v tom, že uvažujem správne. Som presvedčený, že nás nečakajú ľahké časy. Preto si myslím, že vládnuť by nám mali ľudia, ktorí svoj mravný osobný kredit majú aj v očiach verejnosti (nie ináč doma a ináč vo verejnom živote) a potom sú aj odborníkmi v určitej oblasti. Preto budem voliť KDH. Nie preto, žeby bola vždy stranou ideálnych ľudí. Ale je pre mňa ešte stále najlepšou z ponúkaných možností. Budem však krúžkovať...

Ondrej Dostál, podpredseda OKS, poslanec NR SR: Za správne považujem ísť voliť a odporúčam voliť štandardné pravostredové strany a krúžkovať dôveryhodných kandidátov. Ja budem voliť SaS a krúžkovať Petra Osuského. V štyroch otázkach, ktoré sú pre mňa v tejto chvíli určujúce, je mi SaS bližšia ako zvyšné pravostredové strany. 1. Pri SaS mám istotu, že nepôjde do vlády s Ficom, 2. SaS sa najdôslednejšie stavia proti korupcii, 3. SaS má ekonomicky najpravicovejší program, čiže má najbližšie k slobodnej ekonomike a 4. SaS je eurokritická strana, ktorá sa dokáže postaviť centralizačným tendenciám v EÚ a socialistickým nezmyslom prichádzajúcim z Bruselu. Som členom OKS, ale OKS v týchto voľbách voliť nemôžem. Preto dám svoj hlas občianskemu konzervatívcovi Petrovi Osuskému na kandidátke SaS. Som presvedčený, že v budúcom parlamente bude moje názory a očakávania reprezentovať lepšie ako ktorýkoľvek iný kandidát.

Zdieľať

Vladimír Slovák, rím.-katolícky farár obce StožokRozhodne voliť pôjdem. Napriek tomu, že mnohé tváre v zabehnutých stranách sú ošúchané a mnohé i skompromitované, nikto nový ma neoslovil viac natoľko, že by som riskoval "zneužitie" svojho hlasu. Totiž kto nevolí, ale aj kto volí strany, ktoré sa do parlamentu kvôli hranici 5% nedostanú, najviac prihráva najsilnejšej strane. Mrzí ma, že opäť budem voliť len menšie zlo. Aj v strane, ktorej hárok vhodím do urny, sú totiž ľudia, ktorí sa podobajú na istý druh opíc a sú na zvoliteľných miestach. Škoda, že ich nemožno škrtnúť. Jediné, čo môžem urobiť, že budem krúžkovať iných, ktorým verím, ktorí sa v praxi pozitívne osvedčili. Aj keď to pre túto krajinu a národ nie je veľa, viac 10. marca asi urobiť nemôžem. A urobiť aspoň niečo malé považujem za lepšie ako neurobiť nič (a pritom sa ešte zlostiť - šomrať a nadávať - na pomery).

Pavol Minárik, politik a bývalý kandidát za KDS: Vzhľadom na to, že ešte nedávno som bol kandidátom v týchto voľbách, na okolnosti môjho/nášho odchodu z kandidátky Igora Matoviča sa k tejto téme nebudem vyjadrovať. Každé moje vyjadrenie by mohlo byť chápané ako nejaké pozitívne, či negatívne odporučenie. Jedinú výnimku urobím v prípade kandidátky č. 5. Z pochopiteľných dôvodov je zrejmé, že Obyčajných ľudí voliť nebudem.

"Aj v strane, ktorej hárok vhodím do urny, sú ľudia, ktorí sa podobajú na istý druh opíc a sú na zvoliteľných miestach. Škoda, že ich nemožno škrtnúť. Jediné, čo môžem urobiť, že budem krúžkovať iných, ktorým verím, ktorí sa v praxi pozitívne osvedčili."
Vladimír Slovák

Zdieľať

Daniel Hevier, básnik a spisovateľ: Môj postoy k voľbám je priamočiary, hoci sa vyvíjal, tak ako sa menila situácia. Najprv som bol rozhodnutý voľby prvý krát v živote ignorovať. Keď sa objavila iniciatíva Obyčajných ľudí, tak som bol rozhodnutý voliť kandidátov KDS a niektoré nezávislé osobnosti. Po udalostiach v hnutí som od tohto rozhodnutia ustúpil. Dnes idem voliť KDH, nie kvôli strane a jej nomenklatúre, ale kvôli ľuďom ako Daniel Lipšic, Radoslav Procházka, Marián Kvasnička či Jozef Mikloško, ktorých budem aj krúžkovať.

Anton Srholec, rím.-katolícky kňaz a riaditeľ resocializačného centraSom jeden zo zakladateľov KDH, ktoré vstúpilo do politiky, ako keby som ja vstúpil do reprezentačného športu. Naučili sa veľa, slaboverní odišli, veľa sa zmenilo primerane novým problémom, ale KDH trvá. V dobe neistoty, krízy a hľadania viem, čo to je vernosť. KDH je politickou tvárou a rečou veriacich i pochybujúcich, ktorým záleží na tom, aby sa na Slovensku žili kresťanské hodnoty. Iné nemáme. 

Petr "Koňýk" Schredl, spevák, Zóna A: Voliť pôjdem, ale po odchode členov KDS z kandidátky Obyčajných ľudí ešte stále neviem koho. Rozhodujem sa medzi KDH a Zmenou zdola. Pravdepodobne to u mňa vyhrá KDH, tak potom budem určite krúžkovať Radoslava Procházku a Tibora Hlavatého.

Juraj Drobný, rím.-katolícky kňazPrivítal by som, keby bolo možné "krúžkovať" konkrétnych ľudí bez ohľadu na príslušnosť k politickej strane, či hnutiu. Aj keď tu táto možnosť nie je, voliť pôjdem. Budem "krúžkovať" tých, ktorým dôverujem a to buď z kandidátky KDH, alebo OĽaNO.

Pavol Kubík, redaktor týždenníka TREND: Som rozhodnutý. Budem voliť jednu zo zabehnutých pravicových strán, pričom pri výbere som zohľadnil najmä to, v koľkých oblastiach sa predstaviteľom tejto strany podarilo viesť svoje rezorty relatívne kompetentne. Z tohto pohľadu je to pre mňa napriek viacerým vážnym pochybeniam tejto strany jasná voľba. Samozrejme, plánujem využiť aj možnosť preferenčných krúžkov, a to podporou podľa mojich vedomostí tých relatívne slušnejších a kompetentnejších ľudí na kandidátke. Ľudoví zabávači a hry založené na zneužívaní utajovaných skutočností a policajných informácií by o Slovensku rozhodovať nemali.

"Budem voliť jednu zo zabehnutých pravicových strán, pričom pri výbere som zohľadnil najmä to, v koľkých oblastiach sa predstaviteľom tejto strany podarilo viesť svoje rezorty relatívne kompetentne. Ľudoví zabávači a hry založené na zneužívaní utajovaných skutočností a policajných informácií by o Slovensku rozhodovať nemali."
Pavol Kubík

Zdieľať

Miroslav Lettrich, rím.-katolícky kňaz, bloger: Tešil som sa, že konečne budem môcť voliť s radosťou. Chystal som sa voliť kandidátov KDS na kandidátke OĽaNO. Žiaľ, teraz musím hľadať alternatívu, ktorá je starým známym hľadaním najmenšieho zla. Vychádza mi to na KDH, napriek mnohým výhradám. Jedna z dilem znie, či odovzdať hlas KDH aj s rizikom vládnutia so Smerom. A tak zatiaľ viem najmä to, koho voliť nebudem: určite nie Smer, určite nie SNS ani HZDS, určite nie SDKÚ. Ani Most a ani SaS. Matoviča podporiť odmietam. Čo sa týka nových zoskupení, tak moju dôveru nemajú. Osobitne to platí o 99%. Z nastávajúcich volieb som teda roztrpčený, ale uvedomujem si, že nevoliť nie je riešením.

Peter Frišo, Kruh Leva XIII.: Podľa môjho názoru je akékoľvek rozhodovanie masy o rozložení politických síl nedobré. Je to revolučný prvok, ktorý degraduje politiku a jej význam ako spoločenského nástroja pre dosahovanie spoločného dobra v reálnych podmienkach - teda v skutočnosti poznačenej dedičným hriechom. O to viac, že konkrétne história liberálnej demokracie je históriou flagrantného porušovania a prerušovania prirodzeného zákona, ako aj permanentná ukážka politického gnosticizmu. Netreba sa preto čudovať, že aj politici, ktorí sami seba nejakým spôsobom spájajú s kresťanstvom, ponúkajú predovšetkým čisto materialistické riešenia. Jediným správnym riešením teda je nezúčastňovať sa volieb, lebo tieto v skutočnosti žiadnu skutočnú alternatívu neponúkajú a sú len pokračovaním úpadkového revolučného nazerania na politiku, ktorý sa natrvalo presadil od 18. storočia.

Mons. Andrej Imrich, spišský pomocný biskup: Som stúpencom pravicovo konzervatívnej politiky. Želám si, aby v našej krajine boli chránené vlastnícke vzťahy a každý prevod vlastníctva aby bol spravodlivý a transparentný. Želám si, aby u nás bol slobodný trh, ale v hraniciach prirodzenej morálky. To znamená, aby sa na predaj neponúkalo to, čo nesmie byť tovarom. Aby sa nepredávala ľudská česť, teda aby sa za peniaze nekonalo, čo je nečestné. Išlo by o korupciu. Aby sa nijakým spôsobom nepredávalo ľudské telo, išlo by o pornoobchod. Následkom takého liberalizmu, ktorý prekračuje hranice prirodzenej morálky, sa točia veľké peniaze jednak v korupčnom obchode, jednak v obchode s ľudskou nahotou. Poškodzuje to ekonomiku a devastuje dôstojnosť ľudskej osoby. Som presvedčený, že KDH má snahu uskutočňovať pravicovo konzervatívnu politiku, preto budem voliť KDH.

Ivan Rončák, politológ: Ešte pred niekoľkými týždňami mal pravicový konzervatívny volič veľmi dobrú možnosť. V tejto chvíli ešte nie som pevne rozhodnutý pre konkrétnu stranu, ale určite takú, ktorá bude dobrou opozíciou eurosocialistickej vláde.

-lo-

Ilustračné foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo