Stredná a východná Európa prišli o milióny ľudí. Začínajú sa vracať

 Stredná a východná Európa prišli o milióny ľudí. Začínajú sa vracať

Ilustračné foto: TASR/ Branislav Račko

Masívny odchod ľudí za prácou do zahraničia náš región demograficky aj ekonomicky poškodil.

Mladý muž sa v pochmúrne skoré ráno lúči so svojou ženou a malým dieťaťom a nastupuje do autobusu smer Londýn. Dramatická hudba, smútok, posledný bozk žene a dieťaťu, slzy. A potom strih a ten istý mladík sa s úsmevom vracia na rodnú hrudu. Natrvalo. Podmanivý hlas sľubuje, že ho budú nasledovať ďalší. Stačí len vyhrať voľby.

Existuje šanca, že scenár, ktorý pred pár rokmi vo svojom predvolebnom klipe sľubovala poľská strana Občianska platforma, sa pomaly začne napĺňať. Hoci nie celkom zásluhou poľských politikov.

Poľská vláda odhaduje, že v blízkej budúcnosti sa do krajiny vráti približne 200-tisíc ľudí, ktorí odišli do zahraničia za prácou. Dôvodom je vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a očakávané obmedzenia pre cudzincov, ktoré majú po brexite nasledovať. Ale tiež celková proticudzinecká atmosféra na Britských ostrovoch a ekonomická konjunktúra v Poľsku. Vlani prišlo do Poľska po prvýkrát od druhej svetovej vojny viac ľudí, ako z neho odišlo.

Ekonomické a demografické škody

Nie je náhoda, že odchod množstva obyvateľov v produktívnom veku za hranice bol opakovane silnou témou poľskej predvolebnej kampane. Krajina tento odliv cítila, nakoniec išlo o obrovské počty ľudí v tom najlepšom produktívnom veku. Len vo Veľkej Británii žije takmer milión Poliakov a poľština sa tam stala druhým najpoužívanejším cudzím jazykom.

Nejde však iba o problém Poľska. Podľa denníka Financial Times čelil celý región strednej a východnej Európy najväčšiemu odlivu obyvateľov histórii. OSN odhaduje, že od roku 1990 prišiel o viac ako 18 miliónov obyvateľov.

Odchody sa nepodpísali iba na demografii, ale pre región znamenali aj ekonomické škody. Zdieľať

Poľsko na tom ešte nebolo demograficky najhoršie. Jeho populácia sa v rokoch 2007 až 2016 zmenšila o menej ako o jedno percento. Oveľa horšie na tom bolo napríklad Rumunsko, ktoré v tomto období stratilo približne šesť percent obyvateľov a najhoršie čísla vykazuje Pobaltie.

Počet obyvateľov Litvy a Lotyšska sa znížil skoro o jedenásť percent.

Vplyv odchodov za prácou do zahraničia na demografiu vo východnej Európe.

Na Slovensku podľa štúdie Inštitútu finančnej politiky, ktorá vychádzala z registra zdravotných poisťovní, klesol za posledných pätnásť rokov počet ľudí o 300-tisíc, čo predstavuje približne päť percent obyvateľstva. Odchádzali najmä mladí ľudia do tridsať rokov a varovné je tiež to, že za hranice smeroval každý piaty absolvent našich lekárskych fakúlt.

Odchody sa nepodpísali iba na demografii, ale pre región znamenali aj ekonomické škody. Podľa agentúry Bloomberg prišlo 21 krajín strednej a východnej Európy v rokoch 2007 až 2016 v dôsledku odlivu pracovnej sily o sedem percent svojho HDP.

Vlasť volá

Už spomínané faktory ako brexit a lepšiaca sa ekonomická kondícia v postkomunistickej časti Európy sú dôvodom, že vo viacerých krajinách sa hovorí o tom, že doterajší hrozivý trend sa môže zmeniť k lepšiemu. To znamená nielen to, že odchod ľudí do zahraničia sa spomalí, ale aj to, že početná skupina z tých, ktorí tam už sú, sa vráti späť.

O Poľsku už bola reč. Optimizmus však zaznieva aj z Maďarska, kam sa vlani vrátilo 17-tisíc ľudí, čo je o dvetisíc ľudí viac ako rok predtým, alebo z Bulharska, do ktorého sa v posledných troch rokoch vrátilo deväťtisíc ľudí ročne, zatiaľ čo predtým to bola iba polovica tohto počtu.

O poklese ľudí pracujúcich v zahraničí hovorí aj Slovensko. Početná skupina Slovákov, približne 100-tisíc ľudí, pracuje najmä vo Veľkej Británii.

NBS predpokladá, že v období od prvého štvrťroka 2017 po štvrtý kvartál 2019 priaznivý vývoj na našom trhu práce spôsobí, že počet Slovákov pracujúcich v cudzine klesne približne o 12-tisíc osôb. Zdieľať

Národná banka Slovenska publikovala v máji tohto roku odhad, podľa ktorého v priebehu dvoch rokov klesne počet Slovákov pracujúcich v zahraničí o tisíce ľudí. NBS predpokladá, že v období od prvého štvrťroka 2017 po štvrtý kvartál 2019 priaznivý vývoj na našom trhu práce spôsobí, že počet Slovákov pracujúcich v cudzine klesne približne o 12-tisíc osôb. To môže byť podľa NBS dôsledkom jednak vyššieho počtu návratov niektorých z nich domov, ale zároveň aj vďaka nižšiemu počtu nových odchodov do zahraničia zo SR.

Ak by sa tieto pozitívne prognózy naplnili, tak by to určite bola dobrá správa. Nielen kvôli ekonomike alebo demografii. Ale napríklad tiež kvôli skutočnosti, na ktorú upozorňuje aj emotívny poľský klip – teda kvôli škodám, ktoré odchody za prácou za hranice dokážu napáchať na rozdelených rodinách.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo