Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. júl 2017

Sýrska opozícia na rokovaniach v Ženeve obviňuje vládu z neochoty vyjednávať

Predseda sýrskej opozičnej delegácie na prebiehajúcich mierových rokovaniach v Ženeve obvinil vládu prezidenta Bašára Asada z odmietania zapojiť sa do politického vyjednávania a vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby nepoľavovala v nátlaku na Damask v súvislosti s plnením prijatých rezolúcií.

Predstaviteľ tzv. Najvyššieho rokovacieho výboru, ktorý zastrešuje sýrsku opozíciu a povstalecké skupiny, Nasr Harírí povedal po dnešnom stretnutí so splnomocnencom OSN pre Sýriu Staffanom de Misturom, že Asadova vláda "sústave odmieta" rokovať a Bezpečnostná rada OSN by si mala v tejto súvislosti "plniť svoje povinnosti".

Uvedený orgán prijal v decembri 2015 rezolúciu číslo 2254, prostredníctvom ktorej vyzval vrcholných predstaviteľov OSN, aby priviedli strany sýrskeho konfliktu k "oficiálnym rokovaniam o procese politického prechodu".

De Mistura otvoril v pondelok v ženevskom sídle OSN ďalšie kolo nepriamych rokovaní, ktoré majú pomôcť ukončiť sýrsku občiansku vojnu pokračujúcu už siedmy rok.

Podľa jeho vyjadrenia na úvod stretnutí so zástupcami sýrskej vlády a opozície sa vyhliadky na vyriešenie konfliktu zlepšujú, pričom poukázal na aktuálne prímerie sprostredkované Ruskom a Spojenými štátmi či medzinárodnú snahu o porazenie organizácie Islamský štát v Sýrii.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.