Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
12. 07. 2017, 14:27

Ako manželstvo zvyšuje šance na dlhší život

Ten, kto žije v manželstve, má väčšie šance žiť dlhšie. Tieto výsledky priniesla britská štúdia na vzorke takmer milióna účastníkov.
Ako manželstvo zvyšuje šance na dlhší život

Flickr/ Jenn Durfey

Muž sa ožení, usadí sa a každodenný stres v práci, príchod detí, výpadok športu v kombinácii s pravidelnou varenou stravou sa podpíšu na jeho zovňajšku.

Žena sa vydá, uvoľní sa, odpadá stres z tlaku, že musí na partnera zapôsobiť, prichádzajú tehotenstvá, ktoré s postavou urobia svoje, k tomu každodenný kolotoč.

Manželstvo sa rovná priberanie, čo potvrdzujú aj viaceré štúdie.

Informoval o tom napríklad odborný časopis Social Science and Medicine, ktorý priniesol nedávno štúdiu z rokov 1999 až 2013 na amerických heterosexuálnych pároch. Porovnávali BMI index ženatých a slobodných mužov. Tí ženatí ho mali vyšší až o tri body a po rozvode sa vrátili zväčša do normálu.

Paradoxne by to mohlo vyzerať tak, že manželstvo tak automaticky znamená vyššiu chorobnosť a úmrtnosť. Ale najnovšia štúdia britských vedcov naznačuje opak.

Ženatým mužom a vydatým ženám sa zvyšujú šance dožiť sa viac rokov ako ich slobodným rovesníkom. Výsledky britskej štúdie prezentovali nedávno vedci na Konferencii British Cardiovascular Society.

Ženatý znamená zdravší?

Výskum robil vedecký tím okolo Paula Cartera z Aston Medical School. Do štúdie zahrnuli dáta mužov a žien, ktorí boli prijatí do nemocnice v severnom Anglicku s vysokým krvným tlakom, vysokým cholesterolom a cukrovkou typu 2.

Tieto diagnózy si vedci vybrali, lebo predstavujú reálne riziko pre vznik život ohrozujúcich chorôb, ako je infarkt alebo porážka. Zároveň sa však dajú dobre a včas podchytiť tým, že pacienti vzorne užívajú lieky, začnú viac športovať a pritom zmenia svoje stravovacie návyky.

Toto je však príklad ideálneho pacienta, ktorý sa drží rád svojho doktora. A k ideálu sa nepriblíži každý.

Foto Flickr/ Fouquier

Aby vedci zistili súvis medzi rodinným stavom a chorobnosťou človeka, sústredili sa na počet úmrtí na vzorke takmer milióna pacientov. Hľadali odpovede, aké vysoké je riziko úmrtia počas trvania štúdie pri single pacientoch a pri ženatých ľuďoch.

Na prvý pohľad sa zdalo, že dáta ukazujú v prospech singlov. V druhom kroku však vedci zohľadnili aj faktory ako vek a pohlavie či vplyv iných ochorení, ktoré najčastejšie vedú k smrti.

Tým sa výsledky posunuli a ukázalo sa, že pri pacientoch s vysokým cholesterolom sa riziko úmrtia u ľudí žijúcich v manželstve v porovnaní so singláčmi zredukovalo až o 16 percent, pri pacientoch s cukrovkou padlo o 14 percent a pri tých s vysokým tlakom o 10 percent. 

 

Ale aj ľudia, ktorí žijú s partnerom, ale nie v manželstve, boli na tom horšie ako manželia a v niektorých parametroch dokonca aj horšie ako single ľudia.

Hoci sa na základe štúdie nedá vzhľadom na množstvo faktorov s úplnou istotou povedať, že manželstvo predlžuje život, aj ďalšie štúdie potvrdzujú jednoznačne pozitívny vplyv manželstva na zdravie partnerov.

Ten istý tím vedcov napríklad pred rokom v inom výskume zistil, že ľudia v manželstve majú napríklad väčšiu šancu prežiť infarkt.

Dôvodom môže byť dôležitý efekt manželstva, kde sa obaja partneri sociálne podporujú, a tým majú zdravší životný štýl a zodpovedne berú lieky. Podľa záverečnej správy štúdie to jasne dokazuje aj fakt, že sociálne prostredie, ako aj medicínske rizikové faktory majú veľký vplyv na zdravie človeka.

Odporúčame