Do iného sveta, bez detí a rýchlo? Rakúsky Dürnstein

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Do iného sveta, bez detí a rýchlo? Rakúsky Dürnstein

Foto Flickr/Don Heffernan

Potrebujete vypadnúť na víkend, zmeniť prostredie tak, že sa cítite ako v inom svete, ale nechcete dlho cestovať? Namierte do rakúskeho regiónu Wachau.

Krstní rodičia nám na víkend zobrali všetky deti a my sme po rokoch ostali v dileme, čo s voľným časom. Nechceli sme priveľa vzácneho času premrhať v aute, ale potrebovali sme vypnúť z bežnej reality, spoznať niečo nové, ale nebyť príliš ďaleko, aby sme sa v prípade núdze vedeli rýchlo vrátiť domov.

Atribút blízkosti je pre predĺžený víkend pri malých deťoch podstatný, keďže choroby a úrazy sa deťom dejú práve v čase, keď si rodičia dovolia myslieť na seba.

Vybrali sme sa do Wachau, konkrétne do malebného mestečka Dürnstein, ktoré leží priamo pri Dunaji a je od Bratislavy vzdialené tak do hodiny a pol autom.

Foto – Flickr/Alan a Flora Botting

Ubytovanie je najlepšie v sezóne si zabezpečiť s predstihom, keďže ide o malé a turistami vyhľadávané mestečko. Údajne je cieľom najmä Američanov, keďže jeho až gýčovitá malebnosť je pre nich veľkým lákadlom. Nocľah viete nájsť v rôznych cenových reláciách, od luxusných izieb v starobylom hoteli v hrade Richarda Levie srdce až po jednoduché Bed and Breakfast.

Romantika pri Dunaji

Už po príchode do mestečka vás ohúria dokonale upravené vinice v kopcoch, ktoré pripomínajú skôr talianske Toskánsko. Nám sa teda splnil sen, do hodinky sme sa ocitli v inom svete za chrbtom s malebnou zeleňou a pohľadom na Dunaj a jeho zelené brehy.

V polovici 12. storočia tu bol vybudovaný hrad Dürnstein, na ktorom bol neskôr väznený kráľ Richard Levie srdce. Nad mestečkom sa ešte aj dnes týčia ruiny starobylého hradu, do hodinky strmého výstupu sa vám otvorí výhľad na krásne údolie rozdelené riekou.

Keď si vytrasiete kolená na ceste späť, zídete rovno do starobylých uličiek a romantických zákutí mestečka. Na každom rohu je štýlová vínotéka s ochutnávkou miestnych rizlingov či vetlínov a pekárne s neskutočným pečivom Wachauer Laberl.

Tieto chrumkavé žemle s odtlačkom písmena S sú pýchou regiónu a spolu s marhuľovým lekvárom sú pre miestnych to, čo pre nás bryndzové halušky.

Marhuľové sady sú popri viniciach to, čo dáva tomuto kraju charakter. Oplatí sa sem prísť aj na jar, keď kvitnú a zmenia okolie na háj bielych kvetov.

V týchto letných dňoch tu v každej reštaurácii ponúkajú všetko možné i nemožné s marhuľami. Od sladkých knedlíkov až po divinu s marhuľovým čatní.

Pre našinca je tu dobrý obed o polovicu drahší ako na Slovensku. Keďže víkend bez detí si treba užiť, tak sa oplatí si vychutnať čerstvé filety z kapra z terasy stredovekého kláštora s výhľadom na kľukatý Dunaj.

Miestna gastronómia má české a maďarské korene, takže knedlíky, tafelspitz a baraní guláš nesmú chýbať.

Benediktínsky kláštor v Melku, foto – autorka

Loďou do Melku

Z mestečka pravidelne premávajú lode, ktoré vás prevezú až do historického mesta Melk. Môžete si zvoliť tematické plavby, či už pre celé rodiny, alebo s romantickým obedom pre dvoch. Za dve a pol hodiny sa preplavíte cez krásne pridunajské mestečká vo Wachau a čaká vás aj prehliadka najväčšieho benediktínskeho kláštora v Melku nad Dunajom.

Ide o architektonické umelecké barokové veľdielo, ktoré je už viac ako deväť storočí duchovným centrom regiónu. Nachádza sa v ňom legendárna knižnica, ktorá sa dostala aj do svetovej literatúry vďaka „Menu ruže“ Umberta Ecca. Kultová je tiež 240 metrov dlhá mramorová sála. Gigantický kláštor zaberá 2,2 hektára pôdy a je na ňom rekordných 1 365 okien.

Oplatí sa zaplatiť si vstupenku aj do priľahlých záhrad, nezabudnite si však pribaliť piknikovú deku. Upravené trávniky i čínska divoká záhrada na kopci, opäť s výhľadom na Dunaj, lákajú stráviť tu viac hodín v tieni exotických drevín.

Hoci je kláštor a jeho okolie oázou pokoja, z niekdajšej výraznej stopy kresťanstva tu cítiť pramálo. V kedysi mníšskych záhradách je síce pár neurčitých hesiel vtesnaných do moderných umeleckých diel, tie sú však všeobjímajúce, aby sa náhodou nedotkli nikoho z návštevníkov z celého sveta.

A tak sme s údivom stáli pred novodobou sochou Trojice, kde bol Duch Svätý zobrazený ako nahá žena. Z benediktínskej spirituality v záhradách necítiť takmer nič, čo je škoda vzhľadom na históriu tohto miesta.

Foto Flickr/Jen Hunter

Raj pre cyklistov

Na nábreží Dunaja v Dürnsteine si môžete požičať bicykel za euro na hodinu a dať si vychádzku cyklotrasou popri Dunaji do najbližšej obce Weiβenkirchen. V podniku Prandtauerhorf s typickými arkádami v tropickom štýle chutí vínko pod palmami v záplave oleandrov inak, dovolenkovo.

Úsek je súčasťou známej trasy do Passau. Pre bicykle sú tu celkovo priamo ideálne podmienky.

Dobrým cieľom môže byť aj široká dunajská pláž v Emmersdorfe s jemným pieskom ako na Karibiku.

My sa do Wachau ešte určite vrátime. Vraj je nádherný aj na jeseň, keď vinice hýria farbami, alebo v advente, keď sa v každom mestečku konajú typické vianočné trhy. Uletieť na víkend z reality sa dá za každého počasia. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo