Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2017

Slovinsko a Chorvátsko sa obviňujú z narušenia hraníc v Piranskom zálive

Slovinský minister zahraničných vecí Karl Erjavec dnes oznámil, že jeho krajina posiela do Záhrebu diplomatickú nótu pre narušenie hranice.

Informovala o tom dnes chorvátska spravodajská agentúra HINA. Podľa šéfa slovinskej diplomacie chorvátski rybári v sobotu 1. júna vplávali a lovili ryby v tej časti Piranského zálivu, ktorá patrí Slovinsku.

"Myslím si, že takéto postupy poukazujú na veľkú nervozitu na chorvátskej strane," povedal Erjavec pre slovinskú POP-TV s odkazom na rozhodnutie medzinárodného arbitrážneho súdu, podľa ktorého Slovinsku patrí väčšia časť Piranského zálivu.

Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí zase upozornilo na iný incident, ku ktorému tiež došlo v sobotu 1. júna v oblasti Piranského zálivu. Slovinské policajné lode podľa informácií chorvátskeho ministerstva vnútra trikrát porušili demarkačnú líniu medzi Chorvátskom a Slovinskom a až po varovaní chorvátskej polície sa stiahli do slovinských vôd.

"Ministerstvo diplomatickou cestou upozorňuje slovinskú stranu na narušenie hraníc chorvátskeho územia v oblasti mora a vyzýva ju, aby od takýchto praktík upustila," uvádza sa v dnešnom vyhlásení chorvátskeho ministerstva zahraničných vecí. Informoval o tom spravodajský portál Jutarnji list.

Medzinárodný arbitrážny súd udelil 29. júna Slovinsku priamy prístup k medzinárodným vodám Jadranského mora, a to po prvý raz od rozpadu bývalej Juhoslávie. Verdikt bol súčasťou uznesenia, ktorým sa mal vyriešiť takmer 26 rokov trvajúci územný spor medzi Slovinskom a Chorvátskom o vymedzení vzájomných hraníc. Tribunál rozhodol, že Slovinsko bude mať k dispozícii väčšinu Piranského zálivu, ako aj koridor spájajúci slovinské teritoriálne vody s medzinárodnými vodami. Daný koridor vedie cez chorvátske teritoriálne vody.

Záhreb však vyhlásil, že rozhodnutie arbitrážneho súdu v Haagu bude ignorovať. V roku 2015 totiž unikla tajná nahrávka, ktorá podľa chorvátskych politikov skompromitovala celý súd.

Inzercia

Odporúčame

Kerberová líderkou rebríčka WTA, Cibulková deviata

Kerberová líderkou rebríčka WTA, Cibulková deviata

Nemecká tenistka Angelique Kerberová je stále na čele svetového rebríčka WTA, v aktuálnom vydaní má pred druhou Rumunkou Simonou Halepovou náskok 115 bodov. Tretiu pozíciu si udržala Češka Karolína Plíšková. Slovenská jednotka Dominika Cibulková figuruje pred štartom Wimbledonu na deviatom mieste.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.