Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2017

Maďarič: Cyril a Metod stáli pri kultúrnom zrode nášho národa

Vierozvestcovia Cyril a Metod dokázali vieru prevteliť do kultúry a kultúrnej identity našich predkov.

"Tým túto vieru omnoho hlbšie ukorenili a pričinili sa o to, aby ju starí Slováci dokázali prijať a žiť s ňou," pripomína v súvislosti s cyrilo-metodskou tradíciou minister kultúry Marek Maďarič.

Poukazuje, že vplyv byzantských misionárov, toto "dedičstvo otcov", možno cítiť dodnes. "Na jednej strane nám ukazuje veľkosť minulosti, ale zároveň aj cestu do budúcnosti. Víziu, v ktorej si máme uvedomiť, odkiaľ prichádzame, uvedomiť si svoje korene a identitu, ako aj to, že máme hľadať národné, ale zároveň univerzálne hodnoty," konštatuje Maďarič.

Šéf kultúrnej obce oceňuje nielen význam, ale i "premyslený a zmysluplný spôsob", akým solúnski bratia splnili svoje poslanie. "Položili základy slovanskej literatúry, kultúry a vzdelanosti, šírili vzdelanie a zakladali školy, zaslúžili sa o šírenie kresťanstva, vytvorili prvé slovanské písmo – hlaholiku a prvý spisovný slovanský jazyk – staroslovienčinu, preložili do nej bohoslužobné knihy, preložili a uviedli do života domáce zákonodarstvo, zostavili prvú slovanskú pôvodnú a prekladovú literatúru," vymenúva zásluhy vierozvestcov. Dodáva, že toto všetko sa Cyrilovi a Metodovi podarilo v období, keď Veľkomoravská ríša musela odolávať nepriaznivým vonkajším politickým, kultúrnym, náboženským i mocenským tlakom.

Maďarič je presvedčený, že je potrebné si život a dielo slovanských vierozvestcov pripomínať rôznymi formami. Okrem školskej a mimoškolskej výchovy, vedeckého bádania či kultúrnych a mediálnych propagácií zvýrazňuje minister aj význam celonárodných a na širokú verejnosť zameraných aktivít, smerujúcich k posilňovaniu národného povedomia, národnej hrdosti a úcte k našim tradíciám. "To je osobitne významné na udržiavanie a prehlbovanie pozitívnej národnej pamäťovej stopy, s osobitným zreteľom na príslušníkov mladšej a mladej generácie," zdôrazňuje minister kultúry.

Od príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy uplynulo 1154 rokov. Pri príležitosti štátneho sviatku venovaného vierozvestcom sa v stredu 5. júla uskutočnia celonárodné oslavy na hrade Devín. Spoluorganizátorom podujatia, ktoré sa uskutoční pod záštitou predsedu vlády Roberta Fica, je rezort kultúry.
 

Inzercia

Odporúčame

Kerberová líderkou rebríčka WTA, Cibulková deviata

Kerberová líderkou rebríčka WTA, Cibulková deviata

Nemecká tenistka Angelique Kerberová je stále na čele svetového rebríčka WTA, v aktuálnom vydaní má pred druhou Rumunkou Simonou Halepovou náskok 115 bodov. Tretiu pozíciu si udržala Češka Karolína Plíšková. Slovenská jednotka Dominika Cibulková figuruje pred štartom Wimbledonu na deviatom mieste.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.