Čím žije Česko

K sérii článkov Imra Gazdu Čím žije Taliansko by som rád prispel pokusom o seriál článkov na tému Čím žije Česko.

K udalostiam posledných dní v Česku sa radí najmä nový "sílničný" zákon, ktorý po novom upravuje poriadok na cestách. Zákon zavádza bodový systém, za 12 čiernych bodov príde vodič o vodičský preukaz na jeden rok. Opitý šofér jazdou pod vplyvom alkoholu spácha trestný čin. Cyklisti do 18 rokov musia nosiť prilbu, autá musia svietiť po celý deň a dieťa menšie ako 150 cm a ľahšie ako 36 kg musí mať autosedačku na akýchkoľvek cestách. Nový cestný zákon je podľa premiéra Paroubka "drastický" a asi ho bude načim zmeniť. Novela prešla aj vďaka hlasom ČSSD, čo dnes Paroubek označuje za chybu, "protože tento zákon je postaven na staré a chybné lidovecké tezi třikrát a dost a je dosti drastický".

Od 1.7.2006 si môžu homosexuáli povedať svoje áno. Niekoľko párov je po sobote už zaregistrovaných. Karel z prvého zaregistrovaného páru sa dokonca vyjadril: "Děkujeme Paroubkovi a jeho vládě. Splnili něco, co si každý z homosexuálních párů přál - mít plnohodnotný vztah." Karel by chcel níektoré veci v zákone o registrovanom partnerstve doladiť a verí, že nový parlament to napraví. K otázke adopcií detí povedal: "Chlapi by dítě vychovávat neměli."

Na politickom nebi sa stále rozhoduje o koalícii. Premiér Jiří Paroubek sa rozhodol, že demisiu nakoniec nepodá. To skutočné nebo narobilo vrásky Čechom žijúcim na juhu Čiech a Moravy, kde boli opäť povodne. Na niektorých miestach padlo až 159 litrov zrážok na meter štvorcový.

Českí milovníci filmu sa potešili otvoreniu medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, ktorý začal v piatok 30.6. a potrvá desať dní. Podobnou udalosťou pre fanúšikov Karla Gotta je otvorenie múzea Gottland v Jevanoch.

Matúš Demko, Praha

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo