Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. jún 2017

Ako strávite leto s deťmi? (Anketa)

Odpovedajú Veronika Remišová, Kristína Visolajská, Renáta Ocilková a Albert Otruba.
Ako strávite leto s deťmi? (Anketa)

Dvoch političiek, lekárky a podnikateľa sme sa opýtali, ako budú tráviť tohtoročné leto so svojimi deťmi.

Veronika Remišová, dve deti: Chceme zdolať hrebeňovku

S deťmi plánujeme byť celé leto na Liptove. Zbierať hríby, čučoriedky, staršieho syna chcem učiť bicyklovať, budeme chodiť na hory,  nedávno sa mu podarilo zvládnuť niekoľkohodinový výstup na Kasprov vrch, na čo som zvlášť hrdá.

Dúfam, že si spolu prejdeme aj nejakú hrebeňovku s prespatím pod holým nebom. Je krásne, že deťom stačia také malé veci – vidieť jeleňa alebo srnku, naháňať jaštericu, hádzať hodinu kamene do rieky. Popritom sa, samozrejme, budem venovať aj práci v regiónoch a stretnutiam s ľuďmi, ale snažím sa, aby sme ako rodina boli čo najviac spolu a manžel a deti chodia so mnou.

Mám na zozname niekoľko miest, ktoré by sme  tiež chceli navštíviť, ako napríklad Gemer, kde máme rodinu, Pieniny alebo splaviť prielom Hornádu.

Kristína Visolajská, päť detí: Najlepšia zábava je hadica na dvore

S príchodom leta rodičia nielen veľkého počtu detí utrpia prvopočiatočný šok. ‎Zrazu sú všetky deti doma a riziko zničenia domácnosti sa prudko zvyšuje. Mančaft treba vyhnať niekam von.

Výchova detí vo veľkej rodine je kolektívna práca a v lete sa tento fakt len umocňuje. Každé ruky navyše sa zídu, a tak angažujeme krstných rodičov, starých rodičov či priateľov. Vždy ideme aj k moru. Samozrejme, do žiadnej atraktívnej dovolenkovej destinácie. 

Inzercia

Musí to byť zapadákov (nech sa deti nestratia v dave), piesočnatá lokalita (jedine lopatkovanie rodičom zabezpečí chvíľu voľna) a, samozrejme, žiaden hotel (rodinné izby pre naozaj veľké rodiny neexistujú a keby aj existovali, tak sa nedoplatíte). A autom.

Keď sme doma, tiež si vypomáhame v rámci susedov – dnes strážim ja, zajtra ty. A čo je najkrajšie, deti vo veľkej rodine nepotrebujú animátorov, ihriská, herne, zábavné parky, tábory ani aquacentrá. Všetko si totiž spravia a vymyslia samy. Stačí len otvoriť dvere do záhrady, občas zavolať priateľov, dať im hadicu do ruky a najlepšia zábava je na svete.

Renáta Ocilková, tri deti: Pôjdeme do táborov

Keď Boh dá, že vyjde všetko, čo sme si naplánovali, tak leto s deťmi budeme tráviť na dovolenke pri mori, potom so starými rodičmi, so súrodencami, bratrancami a sesternicami; na Campfeste; v rodinnom tábore s naším spoločenstvom a doma. Deti pôjdu aj do školského tábora (s každodennou sv. omšou) a dcéry navyše aj do dievčenského kresťanského tábora (s každodennou sv. omšou).

Albert Otruba: Moje prázdniny s 8- a 12-ročnými dcérami

Moja manželka je morský typ, takže dva týždne máme vybukované s pozdravom dobro dan, bongiorno, καλημέρα alebo добърден.

Ale potom! Keďže mám to šťastie, že si môžem v rámci firmy urobiť voľno, tak sa vlastne prázdniny začínajú aj pre mňa.

Povinná jazda je aj týždeň s bratmi a ich rodinami v Zázrivej, kde sme trávili každé leto ako šarvanci v otcovej rodnej doline Končitej. Futbalový turnaj „Bratislavčanov“ s tímami našich bratrancov. Túry, objavovanie okolia, napríklad Puchmajerovej jazierko, čo je drobné rašeliniskové jazero nachádzajúce sa v Oravskej Magure pod vrchom Minčol na severnom svahu Kubínskej hole. Dá sa po ňom kráčať. Nevedie k nemu žiadna značka.

Pre mestského týpka je mega vec víkend na festivale v Zaježovej na Sekierskych lúkach. To sú opustené lazy neďaleko od Zvolena, na ktoré sa prisťahovali mladé rodiny z miest. Baby prvý raz spali v spacákoch v aute.

Týždeň na starej horárni v lesoch za Liptovskou Tepličkou. Úplná samota, voda je len v prameni 60 metrov od horárne, kde sa ráno baby v studenej vode s výskotom umývajú. Vyrábame si vlastný malinový sirup. 

Tábor „U vlka“ v Lazoch pod Makytou. Päť rodín organizujeme pre naše deti denný aj nočný program.

A potom sú tu bicykle!  V nových osobných vlakoch sú všade špeciálne vagóny na prepravu bicyklov, sadneš si do vagóna a bicykel si zavesíš vedľa seba na hák. Z Bratislavy sa dá ísť každým smerom. Do Svätého Jura a na bikoch nazad, na Devínske jazerá, Hainburg, do Viednena Donauinsel, Prater alebo ZOO. Krásne výlety sú po hrádzi na rusovecké jazerá, do Čuňova alebo Čierneho lesa, kde sa dá naobedovať v rybárskej reštaurácii na lodi. Oteckovia sa môžu zoznámiť s čarovnými bufetmi „Na konci sveta“, „U starého bicykla“, „Na obrátke“ .

Proste leto je krása, už sa neviem dočkať!

Odporúčame