Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2017

Podnikatelia chcú prehľadnejšie informácie o súťažiach a plnení zákaziek

Rozšírenie platnosti infozákona či prehľadnejšie informácie o verejnom obstarávaní a reálnom plnení zákaziek.

Takéto kroky požadujú podnikatelia podľa prieskumu, ktorý uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) a Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). 

"Podnikatelia často využívajú možnosť vyhľadať si informácie z verejného sektora sprístupnené na internete. Naopak len málo z nich využíva infožiadosti, ktoré sú náročnejšie na čas a administratívu," priblížil výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský.

Rozširovaniu rozsahu zverejňovania informácií podľa nich často chýba prehľadnosť a dobré možnosti vyhľadávania. "Osobitne by uvítali prehľadnejšie informácie o verejnom obstarávaní s prepojením na centrálny register zmlúv a informácie o plnení verejných zákaziek," dodal.

Väčšina podnikateľov zároveň podľa prieskumu požaduje rozšíriť platnosť zákona o slobodnom prístupe k informáciám na firmy ovládané štátom a samosprávou. Väčšina chce tiež zjednotiť zverejňovanie zmlúv vrátane samospráv na jednom centrálnom registri. "Požadujú aj zrušiť výnimku, podľa ktorej Národná diaľničná spoločnosť nemusí zverejňovať zmluvy o výkupe pozemkov pod diaľnicami," doplnil Kremský.

Časť podnikateľov je však podľa neho skeptická k zlepšovaniu zverejňovania informácií, pokiaľ kauzy, ktoré sa vďaka tomu odhalia, nebudú riadne vyšetrené a vinníci potrestaní.

Internetový anonymný prieskum sa uskutočnil v dňoch od 1. júna do 15. júna a zúčastnilo sa ho 73 respondentov zo zhruba tisícky priamo oslovených.
 

Inzercia

Odporúčame