Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2017

Spojené štáty nezverejnia dôkazy o údajných prípravách chemického útoku v Sýrii

Americká administratíva nebude zverejňovať dôkazy o tom, že režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada robí prípravy na použitie chemických zbraní. Informovala o tom v noci nadnes vo Washingtone hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová.

Dôkazy o prípravách sa nebudú podľa nej zverejňovať okrem iného aj preto, že ide o kompetenciu rozviedky. Novinárom pripomenula, že "niekedy sa objavia otázky, ktoré nie je možné detailne (na verejnosti) rozoberať".
      

Nauertová reagovala na žiadosť novinárov o poskytnutie dôkazov o údajne pripravovanom chemickom útoku v Sýrii. Informoval o ňom v noci na utorok hovorca Bieleho domu Sean Spicer, keď uviedol, že Spojené štáty "zaznamenali potenciálne prípravy" vlády prezidenta Bašára Asada na ďalší chemický útok, ktorý "by pravdepodobne mohol mať za následok masovú vraždu civilistov vrátane nevinných detí". Podľa Spicera ide o rovnaké prípravy, aké sa uskutočnili pred chemickým útokom, pri ktorom 4. apríla v meste Chán Šajchún zahynulo takmer 90 ľudí vrátane žien a detí.
      

Spicer zároveň Sýriu varoval, že "ak sa Asad s použitím chemických zbraní dopustí ďalšej masovej vraždy, on a jeho armáda za to draho zaplatia". Biely dom zatiaľ dôkazy o pravdivosti svojich tvrdení neposkytol.
      

Rusko tieto vyhrážky zo strany USA odsúdilo. Sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdar vyhlásenie Bieleho domu odmietol.
      

V amerických médiách sa v súvislosti s vyhlásením Bieleho domu objavili špekulácie, že ministerstvá zahraničných vecí ani obrany neboli vopred informované o obsahu Spicerovho vyhlásenia pre médiá. Biely dom však deklaroval, že "všetky relevantné" rezorty a vládne agentúry o obsahu vyhlásenia vedeli pred jeho zverejnením.
      

Denník The New York Times citoval Nauertovú, podľa ktorej šéf americkej diplomacie Rex Tillerson informoval o amerických obavách v súvislosti so Sýriou aj svojho ruského kolegu Sergeja Lavrova. Stalo sa tak v pondelok ráno v rámci ich telefonátu.
 

Inzercia

Odporúčame

V muničnom sklade Sklené chýbajú náboje vo väčšom množstve

V muničnom sklade Sklené chýbajú náboje vo väčšom množstve

Muničný sklad Sklené pri Martine je ďalším v poradí, z ktorého zmizla časť munície. Ministerstvo obrany (MO) SR to zistilo v rámci mimoriadnej inventarizácie, ktorú rezort nariadil po zmiznutí munície z vojenského skladu v Trenčíne. "Môžeme potvrdiť, že v muničnom sklade Sklené chýbajú náboje vo väčšom množstve," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Závery prokuratúry o zákaze herní sú mylné, tvrdí Buocik

Závery prokuratúry o zákaze herní sú mylné, tvrdí Buocik

Argumenty protestu prokurátora voči všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o zákaze herní v hlavnom meste nemajú oporu v legislatíve. Tvrdí to bratislavský mestský poslanec a advokát Ján Buocik, podľa ktorého prokuratúra svoj názor nepostavila na texte zákona, ale na dôvodoch bez právneho základu. Navrhuje preto tomuto protestu na štvrtkovom (29.6.) mestskom zastupiteľstve nevyhovieť. Opačný názor ale majú poslanci Martin Borguľa a Slavomír Drozd.

Denník Svet kresťanstva