KOMENTÁR: Pokrytectvo Igora Matoviča

Spor s Igorom Matovičom je smutný prípad. Vedelo sa, že jeho osoba je rizikom a veľa ľudí príliš nebralo, že sa s ním KDS a OKS dali dokopy. Napriek tomu tieto strany nemali veľa alternatív a ukazovalo sa to ako jediná možnosť, ako ponúknuť početnej skupine voličov dobrú možnosť ísť voliť. 

Zarátajúc kopec skvelých mien pribúdajúcich na kandidátke to zozačiatku vyzeralo aj dosť sľubne. Dlho to však netrvalo a po pár mesiacoch je všetko rozbité.

Igor Matovič hlboko podceňuje inteligenciu obyčajného človeka, ak dnes o odchádzajúcich členoch kandidátky hovorí ako o „kukučích vajciach OKS“ a že nevedel, že Martin Mojžiš je „pečený varený OKSák“. Ľudia si predsa pamätajú, že im Mojžiš pred rokom pomáhal v kampani s tromi prasiatkami, či viacero iných aktivít ako moderovanie protestných zhromaždení a mnoho ďalších.

Kto mal možnosť trochu nahliadnuť do toho, ako Matovičova kandidátka koncom minulého roka vznikala, vie, že zo začiatku mal dosť veľké problémy naplniť ju schopnými ľuďmi (čo je samozrejme zložitá úloha), a práve OKS a KDS mu v tom významne pomáhali. Už len samotným vstupom týchto hodnotových strán sa riskantná kandidátka stabilizovala, Matovičov projekt získal lesk Novembra ´89 (ktorým sa aj vďačne chválil), základnú dôveryhodnosť, a až následne sa na neho začali nabaľovať ďalšie osobnosti. Ako by kandidátka bez KDS a OKS vyzerala? Bola by na nej napr. Matovičom plánovaná Anna Belousovová, ktorú mu okamžite vyhovorili, a ktovie, kto ďalší. Kto rozumný by na ňu potom vstupoval? Na pomenovanie vety „kukučie vajcia, od ktorých sa kandidátka potrebuje očistiť“ je pokrytectvo slabé slovo.

Iba pred dva a pol týždňami 25. januára sa Matovič pre médiá vyjadril, že myšlienka detektora lži padla, keďže o tom každému kandidátovi nehovoril, a teraz „by to už bolo nefér“ a „nezodpovedné“. Naďalej si pochvaľoval, „že čo sa týka morálnej kvality, má jeho strana kandidátku najlepšiu“. O pár dní neskôr ho dezorientovaná ulica na protigorilých protestoch vypískala, lebo na svoju kandidátku posunul dlhoročných politikov. To, že sú to ľudia ako Palko a Minárik, ktorých Gorila spolu s Lipšicom spomína ako neúplatných, akosi nikoho nezaujímalo.

Matovič v tom momente otočil o 180 stupňov a pred svojich ľudí položil požiadavku detektora lži. Tým medzi nich vložil absolútnu nedôveru a všetky dôvody, pre ktoré ich na kandidátku vzal, hodil totálne za hlavu. Týždeň ho presviedčali o urážlivosti a nezmyselnosti nápadu, ktorý by napr. kvôli percentuálnej chybovosti či vágnosti otázky mohol niekoho nevinného poškodiť, či kvôli tomu, že svojich partnerov tým začína kriminalizovať a že kladením podmienok porušuje nezávislosť kandidátov. Keď oznámil, že svoju požiadavku vysloví verejne, ľudia z KDS a OKS túto vydieračskú hru neprijali a odišli. Miesto toho, aby sa za osobnosti, ktorými sa na začiatku chválil a s ktorými celý svoj projekt rozbiehal, riadne postavil, začal ich verejne opisovať ako podozrivých, lebo „tak píska ulica“. Ešte si k tomu zarátajte, že transparent s nápisom „Politici na detektor lži“, ktorým sa oháňal ako o požiadavke ľudu, doniesli na protestujúce námestie ľudia z jeho vlastného volebného štábu (alebo tu)... Čo si treba myslieť o takom človeku? (Okrem toho, ako bude cvičiť s ostatnými svojimi kandidátmi po prípadnom zvolení, keď už budú rozhodovať o iných veciach, ako je marketing a jeho image? Píšem jeho image, lebo o nič iné mu ani nejde.)

Korunu jeho diagnóze dáva, že on, čo kampaň založil na proteste proti Gorile, až dodnes väčšine svojich kandidátov odmietal priznať, že na jeho volebnom programe ešte pred vypuknutím Gorily spolupracoval bývalý člen vedenia Penty Jozef Špirko (čo je inak celkom vážený človek, ktorého ako viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov pozná a stretáva celé Slovensko). Zverejňuje to až dnes a tvári sa pritom ako svätý za dedinou. A práve jeho nechcení politici ho to kvôli korektnosti presviedčali urobiť omnoho skôr. Kde je vaša otvorenosť, pán Matovič?

Igor Matovič je klamár, ktorý kvôli ješitnosti a bláznivým nápadom pochoval celý svoj projekt. Slovensko mohlo mať nádej na lepšie voľby.

Lukáš Obšitník
Pre korektnosť: bol som dobrovoľníkom v predvolebnej kampani KDS. Bolo mi cťou.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo