Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2017

Madrid sa stal hlavným mestom komunity LGBT

Vo veľkých mestách rôznych krajín sveta sa tento víkend konajú pochody a podujatia na podporu komunity LGBT.

Pomyselným "hlavným mestom" LGBT je Madrid, kde sa od piatku koná 11-dňový festival Madrid World Pride, na ktorom očakávajú dva milióny hostí z rôznych krajín sveta. Mottom festivalu, ktorý potrvá do 2. júla, je Viva la Vida (Nech žije život). Hlavný štáb podujatí sídli v madridskej štvrti Chueca, ktorá sa u gejov teší veľkej obľube. 

Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v Európe podujatie sprevádzajú veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. 

K viac ako 600 policajtom v službe do Madridu povolali ako posily ďalších 400 policajtov z iných častiach krajiny. Situáciu v uliciach budú monitorovať vrtuľníky. Polícia do ulíc vysiela aj jazdnú políciu a hliadky so špeciálne vycvičenými psami. V rámci bezpečnostných opatrení polícia zakázala veľkým autám vjazd do centre Madridu. Vydala aj zákaz vstupu do centra s batohom. 

Séria podujatí venovaných právam komunity LGBT sa v Madride začala už v piatok, keď tamojšia radnica predstavila verejnosti svoj najnovší projekt - ide o nahradenie tradičných panáčikov na semaforoch dvoma mužmi alebo dvoma ženami držiacimi sa za ruky. Takto boli zmenené semafory na 72 madridských križovatkách. Komunita LGBT tento krok radnice vyzdvihla a označila ho za pozitívny príklad inklúzie. Zmenené figúrky na semaforoch zostanú aj po skončení festivalu.

×××

K očakávaným vyše 30.000 účastníkom pochodu Pride Parade v Dubline sa dnes pridal aj írsky premiér Leo Varadkar, ktorý je najmladším ministerským predsedom v dejinách Írskej republiky a zároveň prvým, čo sa verejne prihlásil k svojej homosexuálnej orientácii. 

Dnešný pochod ulicami Dublinu sprevádzajú sprísnené bezpečnostné opatrenia. Ich účastníci sa museli podrobiť policajnej kontrole a smeli mať len batohy vo veľkosti A4.

×××

Niekoľko desiatok príslušníkov sexuálnych menšín pochodovalo dnes aj ulicami srbskej metropoly Belehrad. Účastníci pochodu vyzdvihovali najmä to, že novou premiérkou v Srbsku sa v prípade potvrdenia vo funkcii môže stať Ana Brnabičová, ktorá sa otvorene hlási k lesbickej sexuálnej orientácii. 

Inzercia

Na premiérsky post Anu Brnabičovú nominoval minulý týždeň prozápadný srbský prezident Aleksandar Vučič. Brnabičová (41) je prvou ministerkou srbskej vlády, ktorá sa otvorene priznala k svojej lesbickej orientácii. Zároveň by sa mohla stať prvou ženou vo funkcii ministerskej predsedníčky v tejto pomerne konzervatívnej balkánskej krajine.

×××

Pochod za práva a slobody komunity LGBT sa dnes koná aj v uliciach francúzskej metropoly Paríž. Pochod, ktorý sa začal na Námestí svornosti s cieľom na Námestí republiky, je špecifický tým, že je aj pripomenutím prvého podobného podujatia v Paríži pred 40 rokmi.   

×××

Turecké úrady dnes oznámili, že nepovolia na nedeľu naplánovaný istanbulský pochod za práva sexuálnych menšín. Úrad istanbulského guvernéra zverejnil dnes vyhlásenie, v ktorom argumentuje, že pochod nedovolí z dôvodov ochrany bezpečnosti samotných účastníkov, turistov a verejného poriadku.

Verejnosť si cez sociálne médiá zdieľala odkaz, podľa ktorého sa pochod začne v nedeľu na námestí Taksim.

Úrad guvernéra namietal, že táto časť mesta nie je určená na demonštrácie. Argumentoval, že dosiaľ nedostal ani náležitú žiadosť o jej usporiadanie. Spomenul, že proti tomuto podujatiu sa ohradilo viacero rôznych skupín.

Na istanbulský pride prišlo v roku 2014 okolo 100.000 osôb. Išlo o najväčšie zhromaždenie oslavujúce práva LGBT ľudí v moslimskom svete. Úrady od toho času podobné podujatie nedovolili.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.