Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2017

Podľa Mayovej by občania žijúci päť rokov v Británii mohli zostať v krajine

Premiérka zdôraznila, že Londýn nechce rozdeľovať rodiny a nepraje si, aby musel z krajiny odísť čo i len jeden jej súčasný obyvateľ.

Občania Európskej únie žijúci v Spojenom kráľovstve päť rokov by mohli po vystúpení krajiny z bloku dostať "štatút usadených osôb", navrhla včera britská premiérka Theresa Mayová na samite Európskej rady (ER) v Bruseli. Informuje o tom spravodajská stanica BBC, citujúc diplomatické zdroje.

Tento nový imigračný štatút by im garantoval právo zostať v Spojenom kráľovstve, ako aj právo na zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a iné výhody po tzv. brexite. Mayová spresnila, že tento návrh bude prijatý len vtedy, ak budú zabezpečené rovnaké práva pre občanov Spojeného kráľovstva žijúcich v členských štátoch EÚ.

Tí, ktorí prídu do krajiny po tejto lehote, ale pred termínom brexitu v marci 2019, budú zaradení do "tolerančného obdobia" so zámerom regulácie ich imigračného štatútu s vyhliadkou na neskoršie uchádzanie sa o štatút usadenej osoby. Predpokladá sa, že toto tolerančné obdobie bude dvojročné, informuje britské médium.

Predmetná dohoda podľa Mayovej poskytne istotu trom miliónom ľudí, ktorí si v Spojenom kráľovstve "založili rodiny, rozbehli kariéru a významne prispeli do rozvoja tamojšej spoločnosti". Premiérka zdôraznila, že Londýn nechce rozdeľovať rodiny a nepraje si, aby musel z krajiny odísť čo i len jeden jej súčasný obyvateľ.

V členských krajinách Európskej únie žije momentálne 1,5 milióna občanov Spojeného kráľovstva. Vyjednávania medzi Londýnom a Bruselom o brexite sa oficiálne začali tento týždeň v pondelok.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.