Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. jún 2017

Ako zmenil Bezák mladú generáciu kňazov

Viac ako odvolanie formovalo novú generáciu v cirkvi to, ako následne biskup Bezák nezvládol svoju rolu.
Ako zmenil Bezák mladú generáciu kňazov

Foto: Martin Baumann/TASR

O pár dní uplynie päť rokov od odvolania arcibiskupa Bezáka z postu trnavského arcibiskupa. Tento moment – a to, čo sa stalo po ňom – rozdelil a rozhádal slovenskú cirkev, významná časť spoločnosti sa pozerala na vedenie cirkvi s dešpektom, čo bolo ešte horšie, v cirkvi sa nenašiel nikto, kto by vedel verejne vystúpiť, pomenovať a upokojiť situáciu či aspoň stanoviť hranice, ktoré by sa nemali prekračovať.

To, čo sa stalo po odvolaní arcibiskupa Bezáka, bol v mnohom čudný spor. Čudný preto, akú veľkú rolu v ňom hrali nepodložené dohady. Z obidvoch strán.

Dohady o tom, prečo musel byť Bezák odvolaný, aj dohady o tom, akú rolu zohrali pri jeho odvolaní slovenskí biskupi.

Po piatich rokoch možno povedať, že nič významné a nové, z jednej ani druhej strany, nevyplávalo na verejnosť. Dôležité je slovo „nové“, pretože o pomeroch v trnavskej diecéze z obdobia arcibiskupa Sokola sa písalo už predtým, do zásadného sporu s arcibiskupom Sokolom nešiel len arcibiskup Bezák, ale aj pomocný biskup Dominik Tóth dlho predtým.

Vedie ma to k hypotéze, že za odvolaním nemusel byť žiadny osobný škandál arcibiskupa Bezáka ani žiadne odhalenie machinácií z obdobia jeho predchodcu s koncovkou v Rímskej kúrii. Nič o tom nesvedčí, správanie emeritného arcibiskupa opatrne svedčí o opaku. Pochybujem, že ak by niečo vedel nepovedal by to.

Veď za uplynulých päť rokov hovoril Robert Bezák o všetkom otvorene, v hneve aj pokojne. Nebral ohľad na konvencie ani zákazy. Mojou hypotézou je, že Robert Bezák ponúkol odpoveď, čo sa pred tými piatimi rokmi mohlo stať – je v psychológii.

Ak sa arcibiskup správal pred svojím odvolaním v kontakte s predstaviteľmi kúrie tak, ako sa správal po odvolaní, a ak na druhej strane nebodaj našiel podobný prístup, na zásadný konflikt to úplne stačilo.

Robert Bezák čelil pred piatimi rokmi ťažkej skúške.  Keď bol odvolaný, paradoxne, jeho vplyv na cirkev mohol byť väčší ako kedykoľvek predtým. Stal sa osobne populárnejším, verejnosť čakala na všetko, čo jej chcel povedať. Takú pozíciu nemal žiadny iný biskup. Žiaľ, Bezáka naplno pohltila trauma z odvolania.

Inzercia

To, ako sa po svojom odvolaní správal, malo tiež dôležitý vplyv na mladšiu generáciu kňazov a rehoľníkov, z ktorej mnohí s emeritným arcibiskupom sympatizovali, ktorých tento spor formoval a ktorí postupne preberajú zodpovednosť za vedenie svojich reholí či rehoľných domov a kláštorov.

Všímal som si to celé roky, keď som sa rozprával s ľuďmi, ktorí majú cez 40, prebrali alebo postupne preberajú zodpovednosť v rôznych cirkevných inštitúciách, akým vývojom prešli.

Arcibiskupa Bezáka si vážili, niektorých z nich vysvätil za kňazov, na iných mal vplyv. Nikdy nemali problém o téme hovoriť, pred piatimi rokmi nemali problém sa ho zastať, niektorí to spravili verejne, iní pred svojimi veriacimi a blízkymi. Keď sa počas uplynulých rokov spor s odvolaným arcibiskupom opakovane vracal do médií, stále viac im ale prekážalo, ako sa správa samotný Robert Bezák, ako vystupuje a čo hovorí.

Myslím, že dnes možno povedať, že viac ako jeho odvolanie formovalo novú generáciu v cirkvi to, ako následne biskup Bezák nezvládol svoju rolu.

Je to v niečom smutné, najmä s ohľadom na samotného emeritného arcibiskupa, ale cítiť z toho aj istú zrelosť.

Každý, kto chce rásť, musí vedieť zvládať konflikt. Bez toho to nejde.

Odporúčame

Vydávame novú knihu, ktorá sa nedá kúpiť

Vydávame novú knihu, ktorá sa nedá kúpiť

V týchto chvíľach vzniká v tlačiarni naša druhá kniha. Po prvom titule rozhovorov s Cyrilom Vasiľom vydávame tentoraz zbierku jedenástich nezvyčajných rozhovorov. Nezvyčajné sú svojím obsahom, rozsahom, pestrosťou tém a výberom respondentov.