Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2017

Ceny ropy smerujú za 1. polrok k najvýraznejšiemu poklesu za posledných 20 rokov

Od začiatku tohto roka klesli ceny ropy už zhruba o 20 %.

Ceny ropy sa po predchádzajúcom poklese stabilizovali, za celý 1. polrok však smerujú k najväčšiemu poklesu za posledné dve desaťročia.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s augustovým kontraktom zmazala okolo poludnia predchádzajúce straty a po 13.00 h SELČ dosahovala tesne nad 46 USD (41,23 eura) za barel (159 litrov). To bola hodnota utorkovej (20.6.) uzávierky, ktorá znamenala najnižšiu úroveň od novembra minulého roka. Čiastočne sa stabilizovala aj cena americkej ľahkej ropy WTI, ktorá sa po 13.00 h SELČ pohybovala nad 43,50 USD/barel, teda tesne nad úrovňou utorkovej uzávierky. Tá predstavovala najnižšiu hodnotu od septembra 2016.

Od začiatku tohto roka klesli ceny ropy už zhruba o 20 %. To znamená najhorší vývoj za prvých šesť mesiacov od roku 1997. Úsilie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) posilniť ceny obmedzením produkcie totiž podkopávajú producenti v Spojených štátoch, ktorí svoju ťažbu z bridlíc neustále zvyšujú. Trhy preto neveria, že úsilie OPEC bude mať na svetové zásoby, a tým aj na ceny ropy, výraznejší vplyv.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.