Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2017

EÚ venovala už miliardu eur na pomoc sýrskym utečencom

Regionálny trustový fond EÚ, vytvorený v reakcii na krízu v Sýrii, odobril nové projekty v celkovej výške 275 miliónov eur.

Ide o projekty na podporu sýrskych utečencov v hostiteľských komunitách v Turecku, Libanone, Jordánsku, Iraku, na západnom Balkáne a v Arménsku, oznámila dnes Európska komisia (EK).

Projekty financované EÚ sa zamerajú na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť, podporu miestnej komunity, sociálne začlenenie a rodovú rovnosť. Nový balík finančnej pomoci navýšil celkový objem tohto fondu až do výšky jednej miliardy eur. To mal za cieľ predseda EK Jean-Claude Juncker, ktorý o tom hovoril v septembri 2015 na neformálnom summite EÚ o migrácii.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová v tejto súvislosti uviedla, že EÚ poskytuje nádej miliónom sýrskych utečencov a presídlencov v ich domovskej krajine a v celom regióne. 

"Sprístupnením kvalitného vzdelania pre dievčatá a chlapcov pomáhame predchádzať vzniku stratenej generácie detí, ktorých životy boli zničené sýrskym konfliktom. Je to morálna povinnosť a je to aj najchytrejšia investícia, ktorú môžeme urobiť v oblasti bezpečnosti, stability a prosperity nášho regiónu, takže je to nakoniec investícia aj do našej budúcnosti," povedala Mogheriniová.

Eurokomisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn poznamenal, že vďaka trustovému fondu EÚ majú deti v Jordánsku, Libanone a Turecku možnosť chodiť do školy a mať prístup do bezpečných priestorov pre neformálne vzdelávanie a psycho-sociálnu ochranu. Tí sýrski študenti, ktorých štúdium bolo prerušené vojnou, dostanú štipendiá, aby mohli pokračovať v štúdiu na jordánskych, libanonských a tureckých univerzitách. Ďalší sýrski utečenci prostredníctvom odbornej prípravy a veľtrhov práce zlepšia svoje šance uplatniť sa na trhu práce. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.