Ako „slušák“ Fico mnohých oklamal

Z novej koalície ide mráz. Prekvapila mnohých, väčšina nejako podvedome dúfala aj otvorene rátala s tým, že Smer si za partnera vyberie aspoň SMK. Ficova snaha vybudovať solídnu sociálno-demokratickú stranu budila dojem budúcej aspoň základnej úrovne slušnosti. Nestalo sa.

Otázka je, koho Fico voľbou Mečiara a Slotu potešil. Strana to vysvetľuje najlepšou možnosťou realizovania ich programu aj ich spoločnou opozičnou minulosťou. Asi aj mnoho voličov Smeru z ich bášt v niektorých okresoch má blízko k nacionalizmu, väčšina asi ale ťažko rátala s touto podobou koalície. Keby jeho voliči vedeli už pred mesiacom, že sa dnes pri zostavovaní vlády budú vedľa seba veselo usmievať Fico a Mečiar so Slotom, Smer by, myslím, veľmi ťažko dosiahol aj 20 %.

Zo zahraničia prišli z ľavicového tábora okamžite znechutené reakcie, rovnako je to aj doma, Brigita Schmögnerová aj Peter Weiss by namiesto SNS vybrali SMK. Mládežnícka organizácia Mladí sociálni demokrati už reagovala odstúpením vedenia, so slovami “Róbert Fico zvolil najhoršiu alternatívu pre vývoj krajiny. Ľavicové strany vždy podporovali demokratické smerovanie krajiny. Smer – SD však včera jasne naznačil opačnú tendenciu.”

Rehabilitácia Mečiara sa konala už v SDKU a sčasti aj v SMK, odsúdilo to iba KDH. (Zaujímavá bola polohumorná otázka redaktora TV Markíza V. Mečiarovi, či na základe bohatých skúseností nenavrhnú za šéfa SIS Ivana Lexu. Mečiarovi vtedy úsmev zamrzol a odpovedal, že sa týmto zaoberať vôbec nebudú.) K Slotovmu extrémizmu sa napriek jeho preferenciám vyjadroval málokto. Fico nemusel konať pod nátlakom, ani z nedostatku iných možností, minimálne SMK sa mu ponúkala veľmi ochotne, a keby mu na tom veľmi záležalo, možno by sa časom dohodol aj s KDH (ak ale KDH až teraz zistilo, kde naozaj stojí Róbert Fico, tak je to dosť krátkozraké). Pre HZDS a SNS sa rozhodol slobodne. Výhoda je v tom, že sa každý ukázal, kým naozaj je, a my vidíme, koho sme, žiaľ, zvolili.

Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo