Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2017

New York Times: Svetoví lídri možno predsa len majú v USA spojenca - Kongres

Svetoví lídri, ktorí sa v prípade amerického prezidenta Donalda Trumpa držia opatrnosti, môžu nájsť viac spoľahlivosti v Kongrese. Práve zákonodarcovia môžu byť ich americkým spojencom, napísal v pondelok denník The New York Times.

"Prezident Trump sa vyhráža, že prevráti povojnový zahraničnopolitický poriadok, ale Kongres pracuje na tom, aby zabezpečil, že korene americkej zahraničnej politiky zostanú v transatlantickej aliancii, a zároveň proti tradičným rivalom, akým je napríklad Rusko," napísali noviny. 
      

Republikáni sa podľa denníka najprv snažili, aby neboli ich zahraničnopolitické kroky protiváhou prezidentovej zahraničnej politiky, ale v poslednom období zanechávajú dojem, že nasledujú antitrumpovskú zahraničnú politiku. 
      

The New York Times pripomenuli, že minulý týždeň Senát po mesiacoch "vykrúcania sa" veľkou väčšinou odsúhlasil posilnenie sankcií proti Rusku a potom jednomyseľne potvrdili podporu Spojených štátov vzájomnej obrane vyslovenej v článku 5 zmluvy o NATO. 
      

"Bolo to jasné pokarhanie pána Trumpa, ktorý váhal s podporou článku 5 už od čias, keď bol kandidátom na prezidenta," napísal denník. 
      

Senát tiež takmer zablokoval Trumpovu zbrojnú dohodu so Saudskou Arábiou a mnohí senátori vytvorili tieňové ministerstvo zahraničných vecí - navštevujú spojencov a ubezpečujú ich, že Washington si bude plniť svoje záväzky. 
      

Inzercia

Podobne sa vo svojom komentári vyjadril aj celý rad redaktorov denníka Washington Post. Tí napísali, že Kongres sa len zriedka stavia v zahraničnej politike do vedúcej úlohy, avšak v ostatných týždňoch sa senátori za obe politické strany zhostili úlohy a zvládli ju.
      

"Ukázali neobvykle nezávislú a disciplinovanú odpoveď na hurhaj administratívy prezidenta Trumpa. Posledné hlasovania a rokovania sú vítaným náznakom, že Kongres je schopný konať ako zodpovedná protiváha nestálych impulzov pána Trumpa," napísali redaktori. 
      

Spomenuli pritom hlasovanie Senátu v pomere 92:2 o sprísnení sankcií voči Iránu a Rusku, ďalej hlasovanie v pomere 100:0 o potvrdení záväzku USA voči článku 5 dohody o NATO, či z oboch strán obrovskú kritiku Trumpovej snahy znížiť rozpočet ministerstva zahraničných vecí o 30 percent. 
      

"Každý by mal byť vďačný za to, že Kongres - tak často roztrieštený na hádajúce sa frakcie a 'hyperstranícky' - sa ukázal byť schopný uchytiť kormidlo zahraničnej politiky a ustáliť ho," dodali editori Washington Post. 

Odporúčame

Austrália po vyhrážke Ruska pozastavila nálety v Sýrii

Austrália po vyhrážke Ruska pozastavila nálety v Sýrii

Austrália dnes oznámila, že pozastavuje nálety v Sýrii. Opatrenie prišlo po tom, ako USA v nedeľu 18. júna zostrelili lietadlo sýrskej armády a Rusko následne pohrozilo akciami proti lietadlám koalície vedenej Spojenými štátmi. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.