KOMENTÁR: Chce Cirkev Gorilu?

Protest Gorila je dôkazom, že za dvadsať rokov tu vyrástla generácia, ktorej nároky na cnosti a charakter politikov výrazne prevyšujú tie, ktoré praktizuje doterajší politický establišment.

Počas týchto dvadsiatich rokov sa slovenská cirkev nachádza v kŕči - nielen pokiaľ ide o reálnu implementáciu II. vatikánskeho koncilu, ale aj pokiaľ ide o jej pôsobenie vo verejnom priestore. Nevie sa v ňom pohybovať. Nevie pracovať s médiami. Ak do neho zasiahne, tak iba veľmi nešťastne. Nevie zaujať jasný postoj a stratila morálnu autoritu v očiach verejnosti, ktorá ju preto - prirodzene - odsúva do súkromia a akejsi subkultúry "podivných ľudí", ktorí "netušia o čom je tento svet", majú svoje "stretká", "zaklínadlá" a podobne. 

Zdieľať

Je zbytočné lamentovať nad postupujúcou sekularizáciou tejto spoločnosti. Sekularizáciu majú na svedomí kresťania, ktorí neboli a nie sú prítomní vo verejnom priestore. Áno, vy, ktorí ste zalezení v dierach alebo sa skrývate za anonymnými prezývkami na internete. Vy, ktorí hovoríte: "Áno, treba, treba... ale to akože mám ja?" Azda najviac v ponovembrovom vývoji zlyhali kresťanskí laici. Nedokázali v dostatočnom počte a sile prevziať zodpovednosť za chod tohto štátu. Naopak, prenechali tento priestor nacionalistom, socialistom a pragmatikom. Títo sa dnes tvária, že vyznávajú konzervatívne hodnoty a dezorientovaný katolícky volič im - ako už toľkokrát v našej histórii - vo svojej naivite a nedovzdelanosti aj uveril. Takto sa nechajú manipulovať a takto sa spoločenstvo veriacich - cirkev necháva manipulovať svetskou mocou. 

Za túto dezorientáciu sú spoluzodpovední ich učitelia - dušpastieri. Kostol má byť okrem iného školou kresťanského učenia. Dnes si katolík neuvedomuje intelektuálnu silu vlastného postoja, nevie uvažovať samostatne (keďže ho učili len poslúchať a "nešpekulovať") ergo nevie argumentovať proti ideológiám rôzneho druhu. Aj z tohto dôvodu katolícki laici zlyhali napríklad v tom, že za 20 rokov nedokázali postaviť potraty mimo zákon. Namiesto toho za "prolife aktivizmus" považujú presviedčanie presvedčených a potom trápne naivné pokusy bez akejkoľvek reálnej šance na politický úspech. 

"Cirkev patrí do verejného priestoru a ak treba, tak aj laici patria na ulicu. Lebo ak by tam nepatrili, potom je všetko, čo veriaci hovoria, vecou súkromia a súkromné chúťky naozaj nemajú čo v politike hľadať."

Zdieľať

O čom je protest Gorila? Je o sile občianskej spoločnosti, o demokracii a v konečnom dôsledku o slobode, za ktorú po 40-ročnej vláde svorky tyranov bojovala v novembri aj cirkev. Občianska spoločnosť znamená, že politický priestor nie je vlastníctvom politikov - tyranov, ktorí si myslia, že dostali mandát "vládnuť nad občanmi". Majú im slúžiť a "ošetrovať" slobodnú spoločnosť dobrými zákonmi a ich vynucovaním. Občianska spoločnosť znamená, že v politike reálne pôsobia inštitúty, organizácie, jednotlivci a čudujsasvete aj cirkev. Znamená, že zákon platí pre každého - nielen pre plebs ale aj pre tyrana. Že existuje vyšší zákon. Že "Nepokradneš" (Ex 20,15) platí vždy, pre všetkých a pre každého. Tento princíp je princípom ochrany súkromného vlastníctva. Zlé je kradnutie, nie súkromné vlastníctvo ako také. Korupcia rastie na štátnych projektoch, nie v súkromnej sfére. Práve tento prúd má presadzovať konzervatívnejšia časť protestujúcich občanov. Či zase len mávneme rukou a budeme gániť na všetky strany?

Chrám patrí do polis, cirkev patrí do verejného priestoru a ak treba, tak aj laici patria na ulicu. Lebo ak by tam nepatrili - alebo svojou pasivitou a apatiou by sa o tento priestor nezaujímali - potom je všetko, čo veriaci hovoria, vecou súkromia a súkromné chúťky naozaj nemajú čo v politike hľadať. Protest Gorila nie je apolitický. Týka sa tohto štátu, týka sa polis. Je nadstrannícky. Lebo "Nepokradneš!" platí pre člena každej strany a každého hnutia. Pre úspešný boj proti korupcii potrebuje táto krajina pokojnú, tichú silu veriacich občanov. 

Marek Hrubčo
Autor je občanom tohto štátu.

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo