Zomrel Helmut Kohl, otec znovuzjednoteného Nemecka

Zomrel Helmut Kohl, otec znovuzjednoteného Nemecka

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl sa vymieňajú zopár slov počas stretnutia CDU pri príležitosti 20. výročia zjednotenia Nemecka v Berlíne 1. októbra 2010. Foto: TASR/AP

Vo veku 87 rokov odišiel nemecký velikán, v ktorého svete dnes žijeme.

Helmut Kohl zomrel vo veku 87 rokov vo svojom dome v Ludwigshafene. Jeho zdravotný stav sa významne zhoršil v roku 2015, minulý rok bol uňho doma na návšteve maďarský premiér Viktor Orbán, Kohl však už v posledných rokoch do verejného života takmer nevstupoval.

Po roku 2002 žil v ústraní, niesol si v sebe pocit nevďačnosti a trpkosti z politického konca, keď v roku 1998 jasne prehral vo voľbách a následne sa v súvislosti s ním hovorilo najmä o čiernych peniazoch, ktorými financoval svoju CDU. Na verejnosť sa tiež dostávali až mrazivé detaily z jeho súkromného života, pretože jeho synovia sa otvorene vyrovnávali so životom vedľa slávneho a politikou posadnutého otca (o tomto príbehu života synov v tieni otca som písal pred pár rokmi).

Oddnes však budú nekrológy právom hovoriť najmä o Kohlových veľkých činoch a o dedičstve, ktoré zanechal Nemecku aj Európe. Ako autor zjednoteného Nemecka a spolutvorca Európskej únie s jednotnou menou.

Helmut Kohl stál na čele CDU v rokoch 1973-1998, teda neuveriteľných 25 rokov ("večná" Angela Merkelová šéfuje CDU 17 rokov).  A nemeckým kancelárom bol celých 16 rokov (ak Merkelová zvíťazí na jeseň, v roku 2021 sa mu vyrovná). Oponenti Kohlovi ešte na začiatku 80. rokov vyčítali, že je provinčným politikom upätým na moc, ktorý nemá žiadne vízie a rozumie najmä svetu politických intríg.

Lenže keď padal Berlínsky múr, bol to Kohl, ktorý sa v novej dobe vizionársky zorientoval - sformuloval ideu zjednotenenia Nemecka a Európy, čím dostal pod tlak svetových lídrov, ktorí boli k znovuzjednoteniu Nemecka z historických aj mocenských dôvodov pochopiteľne skeptickí. 

Húževnatý Kohl však vedel, že ak chce presadiť znovuzjednotenie, musí konať okamžite, inak sa môže krátke časové okno, ktoré praje predtým nepredstaviteľným revolúciám, rýchlo uzavrieť. Bez dohôd s veľmocami predložil v nemeckom parlamente plán zjednotenia, začiatkom roku 1990 už podpisoval s vedením vtedajšej NDR štátnu zmluvu o menovej a hospodárskej únii.

Ťažil tiež z toho, že celé 80. roky pracoval na svojom priateľstve s francúzskym prezidentom Francoisom Mitterrandom, dobré vzťahy mal aj s ďalšími čelnými predstaviteľmi kľúčových štátov.

Helmut Kohl je tak dnes pre Nemcov v prvom rade "Kanzler der Einheit", kancelárom nemeckého znovuzjednotenia. Kohl chápal európske obavy z nového Nemecka, ktoré môžu narušiť krehkú rovnováhu v Európe, preto mu veľmi záležalo na tom, aby zdôrazňoval, že Európa nebude nemeckou, ale, naopak, Nemecko bude európske.

Preto vyhovel Mitterrandovi, ktorý svoj súhlas so zjednotením Nemecka podmieňoval tým, že Nemci budú súhlasiť s prehĺbením hospodárskej a menovej únie. Zrodila sa Maastrichtská zmluva, ktorá priniesla obrovský skok v európskej integrácii. Kohl ďalej celé svoje 90. roky zasvätil zavedeniu eura v podobe, s akou nesúhlasili nemeckí centrálni bankári ani väčšina Nemcov.

Kohl neskôr priznal, že sa pri zavádzaní eura musel správať ako diktátor, pretože dve tretiny Nemcov ho odmietali. Nemecká centrálna banka mala veľké výhrady, jej vedenie si želalo prvú fázu eurozóny bez južných európskych štátov. Kohl však nepočúval, hovoril, že euro je projektom európskeho mieru a opäť buldočím spôsobom presadil svoj plán.

O znovuzjednotení Nemecka sa dá dnes povedať, že je jasným Kohlovým úspechom - napriek všetkým problémom aj stále pretrvávajúcim rozdielom v mentalite po vyše 25 rokoch platí, že západné aj východné Nemecko spolu čoraz viac zrastajú a Nemecko ako celok bohatne.

Kohlov druhý veľký projekt, eurozóna, stála počas finančnej krízy takmer pred kolapsom, a to z veľkej časti kvôli tomu, že ju Kohl a vtedajší lídri nadizajnovali aj pre nepripravené štáty. A bez automatických mechanizmov, aké sa mali spustiť v čase možných problémov.

Je to práve Angela Merkelová, ktorú Helmut Kohl v 90. rokoch v CDU protežoval ako "Kohlove dievča" a ktorá musí s dnešnou generáciou lídrov tieto chyby naprávať, aby euro prežilo. Európa je tak od eurokrízy o dosť viac nemecká než o tom kedysi sníval Helmut Kohl so svojím priateľom Mitterrandom.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo