KDH: ohrdnutá nevesta

Dobojované. Slovensko má pre nasledujúce štyri roky novú vládnu koalíciu. Na hodnotenie správnosti postojov lídrov jednotlivých strán pri povolebných rokovaniach o novej vládnej koalícii je priskoro. Isté uzávery však možno vyvodzovať už teraz, nakoľko, niektoré fakty sú viac ako zjavné.

Počas uplynulých dvoch týždňov bolo po SMERe najpretriasanejšou stranou KDH. Nielen kvôli svojej dileme či ísť alebo neísť do vlády, ale aj pre prezentáciu nejednotných postojov vrámci vedenia KDH. “Paradoxne by to znamenalo vyhovenie obom stranám v KDH, a to tej, ktorá presadzovala účasť KDH vo vláde, tak aj tej časti, ktorá nechce ísť do vlády s tým, že za tú druhú by rozhodol Smer," odpovedal Ján Čarnogurský na otázku denníka SME, čo ak sa SMER nerozhodne pre KDH. Neviem, ako sa pri odpovedí Ján Čarnogurský tváril, ale tipujem, že mu na tvári pohrával preňho typický „potmehúdsky“ úsmev. Aj keď sa teoreticky vyhovelo obom názorovým blokom v KDH, určite málokto v hnutí je spokojný s tým, ako to nakoniec vypálilo.

Nikto, okrem zainteresovaných, nevidel úplne všetko to, čo sa v zákulisí počas povolebných rokovaní odorávalo, a preto odpovedať na otázky, prečo KDH koalíciu so SMERom či odchod do opozície zvažovalo tak dlho, či nevidelo, že koalícia, ktorá napokon vznikla, je už na spadnutie a ďalšie, je asi nemožné. Neposudzujem otázku, či by bolo lepšie ísť do koalície so SMERom alebo do opozície (častokrát predkladaná možnosť pravicovej vlády s účasťou ĽS-HZDS je neakceptovateľná pre každého slušného občana s pamäťou siahajúcou aspoň po rok 1994). Posudzujem to, ako nakoniec KDH po (oneskorenej) ponuke na rokovania so SMERom a následnej pozvánke SMERu pre ĽS-HZDS a SNS pre účasť v koalícii, vyznelo: ako ohrdnutá nevesta. A to je ten najhorší výsledok.

Už pred voľbami bolo jasné, že KDH bude musieť riešiť otázku, či ísť alebo neísť do koalície so SMERom. Ako je možné, že keď táto otázka skutočne padla, KDH nevedelo odpovedať a hlavolam vyriešilo až vtedy, keď bolo (zrejme) neskoro? Ak chcelo deštruktívnej koalícii, ktorá nakoniec vznikla, zabrániť tým, že sa stane koaličným partnerom, nemalo robiť obštrukcie a prejaviť vôľu ísť do koaličných vyjednávaní so SMERom a s SMK. (Tu však vystupuje otázka, ktorú rieši vo svojom článku Dominik Baco, či by sa dalo 5 hlasmi stavať proti 11?) Ak chcelo farby slušnej politiky hájiť v opozícii, malo so všetkou silou a vážnosťou oznámiť odchod do nej.

Dojem, ktorý takto KDH nakoniec zanecháva, je nerozhodnosť a „ohrdnutosť“.

Imrich Gazda, Rím - Vatikán

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo