Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2017

Okruh starodôchodcov, ktorým má stúpnuť penzia, by sa mohol rozšíriť

Nárok na vyšší starobný dôchodok by mohlo mať viac tzv. starodôchodcov. Opozičná poslankyňa Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) totiž predložila pozmeňujúci návrh k novele zákona o sociálnom poistení, pod ktorý sa podpísali aj koaliční poslanci.

Jurinová navrhuje, aby sa výberové kritérium na určenie okruhu starodôchodcov, ktorým má vzrásť dôchodok, naviazalo na rast priemernej mzdy. Ide o ľudí, ktorým bola suma starobného dôchodku vypočítaná podľa predpisov účinných pred 1. októbrom 1988. "Znamená to, že v zásade všetci títo starodôchodcovia bez ohľadu na rok priznania starobného dôchodku budú mať rovnakú šancu splniť výberové kritériá vzhľadom na rast priemernej mzdy," uviedla Jurinová. Rovnako navrhuje znížiť sumu priemerného mesačného zárobku zo súčasnej úrovni dvojnásobku priemernej mzdy na 1,1-násobok priemernej mzdy. Má sa to týkať tzv. socialistických dôchodcov, ktorým boli dôchodky priznané od 1. októbra 1988 až do roku 1990. "Uvedená zmena prispeje k dôslednejšiemu dodržaniu cieľa, ktorým je vyrovnávať miery náhrady príjmu dôchodkom v roku priznania starobného dôchodku, bez zohľadnenia skutočnosti, či u dotknutej skupiny došlo v nasledujúcich rokoch ku kompenzácii v súčasnosti naprávanej skrivodlivosti," priblížila Jurinová s tým, že cieľom prijatej zmeny je rozšíriť okruh osôb približne o 15.000, ktorým sa zvýši starobný dôchodok.
      

Pozmeňujúci návrh predložil aj Eugen Jurzyca (SaS), ktorý je presvedčený, že právna norma nerieši dva kľúčové problémy výpočtu dôchodkového veku. Ide o nespravodlivý skokovitý nárast dôchodkového veku pre ľudí narodených vo vybrané dni a diskriminačný je aj výpočet sumy predčasného starobného dôchodku. "Môže tak nastať situácia, že osoba narodená o deň neskôr dosiahne dôchodkový vek až o desiatky dní neskôr, alebo situácia, keď neskorší odchod do predčasného dôchodku zníži jeho sumu," skonštatoval Jurzyca. Navrhol preto zmenu spôsobu výpočtu dôchodkového veku.
      

Jozef Mihál (nezaradený) ocenil predložený pozmeňujúci návrh Eriky Jurinovej. Celkovo však s novelou nie je na 100 % spokojný. "Spôsob, akým ste to urobili, má k stopercentnej spokojnosti ďaleko. Mám z toho veľmi zmiešané pocity. Na jednej strane je dobré, že sa nespravodlivosti odstraňujú, ale technika, spôsob, akým sa to urobilo, má od dokonalosti veľmi ďaleko. A to už nehovorím o tom, že invalidné dôchodky ste zamietli pod koberec," adresoval ministerstvu v pléne Mihál s tým, že celkový spôsob, akým rezort práce túto novelu pripravil a zdôvodnil, nepovažuje za korektný.

Inzercia

Odporúčame