Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2017

Opozícia chce pred druhým kolom rokovať s Mostom-Híd, podporuje Miku

"My sme dostali možnosť sa voľne rozhodnúť. Dohodli sme sa ale, že za pána Rezníka sa hlasovať nebude a ja som za neho ani nehlasovala. Mohli sme si vybrať medzi pani Ťapákovou a pánom Ruttkayom," povedala Edita Pfundtner z Mosta-Híd.

Opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina volili za generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) súčasného šéfa telerozhlasu Václava Miku. Pred druhým kolom, kde sa Mika stretne so šéfom TASR Jaroslavom Rezníkom, chce rokovať s Mostom-Híd. Ten totiž pred voľbou vyhlásil, že Rezníka nepodporí. Rezník získal v tajnej voľbe 73 hlasov, Mika 53.

Jana Kiššová z SaS je síce skeptická, že Most-Híd dá prednosť dohode s opozíciou, ale napriek tomu sa o ňu pokúsi. Poslankyňa vyzdvihla dôležitosť voľby šéfa RTVS. Nový riaditeľ bude mať podľa jej slov veľkú moc vo vzťahu k hospodáreniu s verejnými zdrojmi, ale aj vo vzťahu k objektivite či nezávislosti. Hlasy, ktoré získal Mika, svedčia podľa nej o tom, že významná časť poslancov vníma Mikovu prácu pozitívne a želajú si kontinuitu.

"Rozhodli sme sa podporiť kontinuitu a jeden z najlepších projektov, ktoré boli prezentované, teda Václava Miku," uviedol na tlačovej konferencii Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA. Viera Dubačová (nezaradená) zdôraznila, že RTVS by mala zostať v rukách verejnosti a slobodná. Boris Kollár zo Sme rodina je rád, že sa opozícia zjednotila. "Hlasovali sme za dobrého kandidáta," povedal.

Edita Pfundtner z Mosta-Híd neprezradila, komu dala hlas, ale tvrdí, že to nebol Rezník. "My sme dostali možnosť sa voľne rozhodnúť. Dohodli sme sa ale, že za pána Rezníka sa hlasovať nebude a ja som za neho ani nehlasovala. Ja som hlasovala v zmysle dohody. Mohli sme si vybrať medzi pani Ťapákovou a pánom Ruttkayom," povedala.

Ako bude strana hlasovať v druhom kole, zatiaľ nevie, ale ona bude voliť podľa dohody klubu. "Nemali sme zatiaľ klub. Táto situácia je pre nás nová. Ja som si myslela, že pán Rezník bude zvolený hneď v prvom kole. Ja držím dohody a keď sa v klube niečo dohodneme, tak to dodržiavam," uviedla.

Rezník získal hlasy aj v Smere-SD. Poslanec Martin Nemky ho podporí aj v druhom kole. "V utorok bude ďalšie hlasovanie, takže sa rozhodne. Ja budem voliť pána Rezníka. Každý volí samostatne a dúfam, že zvíťazí," doplnil Nemky.

Poslanci vo včerajšom prvom kole tajnej voľby nezvolili šéfa RTVS. Vyberali z ôsmich kandidátov, ani jeden z nich však nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. Do druhého kola postúpili šéf TASR Jaroslav Rezník so ziskom 73 hlasov a súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorého volilo 53 poslancov.

Keďže na voľbe bolo 147 poslancov, Rezníkovi chýbal k víťazstvu jeden hlas. Druhé kolo sa uskutoční v utorok 20. júna o 11.00 h. Generálny riaditeľ RTVS sa volí na päť rokov.

Inzercia

Odporúčame